Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 17-07-06, 11:32   #16
SiloS@1300

Stage 5
 
SiloS@1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 727
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Da' ce ? Nu are scut la motor ?
SiloS@1300 is offline  
Old 17-07-06, 13:10   #17
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

)...Esti perspicace.. .Cum sa nu...cei 47mm garda la sol sunt impartiti astfel daca are si scut (~3mm grosime plus inca macar 10mm distantza fata de baie ,pentru o oarecare...Teoretica eficientza in a proteja) : 47-13=34mm intre scut si sol...Foarte mult ar proteja...de muste ,melci si alte asemenea...O piatra de dimensiunile unui mar ar sparge baia...bine,in cazul in care nu este vreun scut de competitie al carui cost depaseste sensibil valoarea masinii...si care,oricum are cu totul alte conditii obligatorii de montaj pentru a garanta protectie
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline  
Old 17-07-06, 20:35   #18
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

ba..esti nebun cu acte..cum sa ai garda asa joasa?
ce vrei sa faci din el?? low rider? nici alea nu sunt asa joase:P..ma rog...nu tot timpu..nu poti sa faci 500m in bucuresti cu garda asta
sau in orice alt oras..pur si simplu e impractica
nu e buna la nimic asa garda joasa ..doar ca arata bine..si atat..dar o sa vezi cu m arata si o pata de ulei si un motor distrus daca circuli cu ea asa
sebaaa is offline  
Old 17-07-06, 22:55   #19
CrAzY

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 37
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Cu masina s-a mers mult si in bucuresti si la mine in oras in tulcea, cu foarte mare atentzie se poate.. Baia de ulei nu am spart-o, nici atins-o , nu e nici o problema, doar k atunci cand merg park merg cu tractorul... fiecare gropicica o simt de mor, din cauza telescoapelor X(
CrAzY is offline  
Old 17-07-06, 23:04   #20
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

aha..dar tot e naspa sa mergi asa socat din cauza la garda prea joasa..si daca mai e si neconfortabila..e clar...repar-o
sebaaa is offline  
Old 17-07-06, 23:05   #21
CrAzY

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 37
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Masina este asta :








de mers se poate merge.., am schimbat arcurile spate pt k imi distrusesem aripile si cauciucurile in acelasi timp, si tot din cauza telescoapelor. Astazi am gasit niste telescoape firma : `zax' sau ceva de genu, n-am auzit pana acum 3.5 mil bucata *pentru fata*, dak are cineva idee sau stie ce si cum, dak-s bune, dak e pretzul mare, va rog help. 10q
CrAzY is offline  
Old 18-07-06, 10:41   #22
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

"..Astazi am gasit niste telescoape firma : `zax' sau ceva de genu, n-am auzit pana acum ..."....Na ca sa vezi...bre baiazid,cred ca nici sachs n-au auzit de tine..)..Glumeam...uite astia-s cei cu fake-urile alea "zax" > http://www.sachs-race-engineering.de/ ; http://www.sachs.de/ .
PS: incearca sa atasezi poze in modul uzual ,ar fi tare obositor de parcurs topicul daca am atasa toti imaginile in felul asta..
lascarica is offline  
Old 18-07-06, 21:18   #23
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Quote:
Originally Posted by CrAzY
.... Baia de ulei nu am spart-o, nici atins-o , nu e nici o problema, ....(


de curios ,ridica masina pe cric in fata si admira cit de lovita si julita este baia de ulei.Daca nu stii care este aia,intreaba pe careva,caci s-ar putea sa te fi uitat la altceva.
turbojack is offline  
Old 18-07-06, 22:17   #24
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

bln - blana .. imi place=))
la masina aia cu nr de arges..e mai ok garda..e destul cat sa fii foarte atent cand conduci
dar la aia cu bln ..e prea jos in fata..
oricum..arata bine masinile
sebaaa is offline  
Old 19-07-06, 12:14   #25
CrAzY

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 37
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

SCuze o sa stiu cum sa postez imaginile de acum, ms k mi-ai atras atentzia. turbojack baia este fff putzin julita, si stai linistit k nu-s chiar de bata si am idee cat de cat despre masini. lascarica si pana la urma cu telescoape alea cum ramane, merita e firma buna? sincer nu ma pricep asa k astept si eu o idee doua... dak e bun pretzul sau de unde as putea gasi altceva bun, ieftin/scump... mersi.. cand era cu numarul de arges avea garda mai inalta pentru k si pe spate aveam arcuri sport, dar le-am scos k mi-am distrus aripile si cauciucurile s-au ros in aripa. acum am schimbat arcuri mai inalte, si d-asta s-a lasat mai mult pe fata..
CrAzY is offline  
Old 19-07-06, 12:54   #26
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Asa e si a mea in fata.. iar la praguri e mai joasa ca a ta.. Cu suspensie sport, nu am avut probleme pana acum, dar mare grija la strazile in lucru si la denivelarile drumului.. ca desi nu e adanca denivelarea daca e mai lunga atingi. Iar la viteze mari.. s-ar putea sa atingi acolo unde nici cu gandul nu gandesti, eu la 150km/h am atins la iesire din pasajul Victoriei de am scos scantei de sub masina. Martor imi e Santos si Skillz care filmau trecerea..
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline  
Old 19-07-06, 13:53   #27
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

...Scantei..atingand cu toba banuiesc,nu cu baia.Eu am lovit baia(fara s-o rezolv) la intersectia brezoianu cu regina elisabeta(sau cum i-o mai zice acum) fiind acolo o schimbare destul de brusca a unghiului pe care-l face carosabilul cu orizontala,iar noaptea nu realizezi asta. Eram 3 in masina ...fiind constient ca asa cum e nu pot merge mai mult de 2pers in ea.....nu conteaza ce viteza aveam dar nu exagerat de mult.
lascarica is offline  
Old 19-07-06, 16:50   #28
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

La 100-110 nu ating.. ca am mai iesit cu viteza aia din pasaj.. dar la 150 am atins.. cred ca am atins cu protectia de la catalizator..

De asemenea si pe autostrada soarelui, la al doilea pod, unde e o denivelare.. la fel.. la viteza de peste 140 ating.
B|shOp-VR6 is offline  
Old 19-07-06, 17:33   #29
CrAzY

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 37
Default

Si totusi cum ramane cu telescoapele mele ? :-S

bishop ce telescoape ai ?

Last edited by lascarica; 27-07-06 at 15:39. Reason: mai usor de umarit ;),pentru cei care urmeaza a posta.
CrAzY is offline  
Old 19-07-06, 17:43   #30
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Am suspensie completa FK.
B|shOp-VR6 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -