Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-07-06, 09:15   #1
CrAzY

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 37
Default

salut, am garda fff joasa pe fatza la ursuletz, amortizoarele sunt compacte nu lucreaza deloc, e foarte rigida pe fata, nu are de suferit caroseria in timp? Ce alta alternativa as avea in caz k da? Alte amortizoare mici exista special facute sau ar mergea astea taiate? Sau daca avetzi alta alternativa.. Mersi.

Si inafara de asta mai sufera si rulmentzii si bucsaraia, directzia ( Ce as putea sa fac dar sa raman si cu aceeasi garda pe fata?

Last edited by lascarica; 27-07-06 at 15:38. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului;)
CrAzY is offline  
Old 14-07-06, 09:49   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Ce amortizoare ai pus pe fata?..sunt modificate de cineva "in garaj"?...cum sa nu lucreze deloc.....in cazul asta faci praf rulmentii in prima faza si dup-aia se vor cracana pasajele amortizoarelor...kipling-uri desfacute si cleme- la ordinea zilei.
Cumpara-ti amortizoare sport cu rigiditate reglabila.Scoate alea de imola de acolo.Norocul tau ca nu esti in bucuresti.....dupa doua drumuri in oras,daca alea chiar nu lucreaza, ai fi circulat cu ursu' .....ca la filmari.....)..doar pe platforma.
Succes
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline  
Old 14-07-06, 10:19   #3
CrAzY

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 37
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Nu lucreaza pt k arcurile sunt ff mici si telescoapele stau stranse la maxim si nu lucreaza deloc. Pana cum am mers fff putzin cu ea, k tocmai azi am terminat cu actele. Si voiam sa ma apuc sa schimb mai multe, si d-asta imi era frica. Sincer nu stiu ce amortizoare sunt. Imi potzi zice ce amortizoare sa-mi iau ? Firma, pretz, exact cam ce. Mersi multtt pt ajutor.
CrAzY is offline  
Old 14-07-06, 15:18   #4
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Pastreaza amortizoarele si pune arcuri mai inalte.. Degeaba schimbi amortizoarele si pastrezi arcurile astea.. ca la fel se va intampla.
Ia-ti arcuri normale si le tai dar nu la fel de mult ca pe cele vechi si atunci masina va sta mai sus si va lucra si amortizorul.

Tu daca ai telescopul lasa la maxim, o sa-ti busesti amortizorul cu totul la gropi, ca va lovi in partea inferioara pana probabil il va sparge. De asemenea.. iti poti sparge oalele de la amortizoare.. si atunci sa vezi caterink
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline  
Old 14-07-06, 15:39   #5
CrAzY

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 37
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

offffff... nu vreau sa renuntz la garda aia de nici o culoare.. mai astept pareri si pana la urma sa ma decid ce sa fac..
CrAzY is offline  
Old 14-07-06, 17:49   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Quote:
Originally Posted by CrAzY
offffff... nu vreau sa renuntz la garda aia de nici o culoare.. mai astept pareri si pana la urma sa ma decid ce sa fac..
Daca telescoapele sint la limita maxima de comprimare inseamna ca nu sint sport,deoarece alea sint mai scurte.Daca vrei sa pastrezi aceasta garda la sol,trebuie sa schimbi neaparat amortizoarele si in mod cert si arcurile.O coborire a garzii la sol se face prin schimbarea integrala a ansamblului amortizor-arc,altfel rezultatele sint dezastruoase.De ce si arc sport? Deoarece datorita micsorarii cursei telescopului ,arcul trebuie sa reactioneze mai dur si mai scurt la solicitarile din suspensie.Altfel efectul suspensiei este similar cu o teava sudata ,in loc de amortizor-arc.
turbojack is offline  
Old 14-07-06, 19:53   #7
CrAzY

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 37
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

pai faza e k AM ARCURI sport, dar despre telescoape nu ma price nu stiu ce sa zic. arcurile mele sunt sport, d-alea rosii, cele mai mici, dar telescoapele sunt inalte pt arcurile alea si d-aia cand merg zdrangane k dracu-n masina, park merg cu tractorul, pentru k telescoapele nu-si fac datoria k-s presate la maxim. Deci pana la urma ce ramane de facut k sa am aceeasi garda sa schimb telescoapele cu unele sport ? Imi putetzi da niste modele de telescoape ? Poate fac maine poze sa va arat exact. Mersi mult pt ajutor.
CrAzY is offline  
Old 15-07-06, 01:00   #8
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Quote:
Originally Posted by CrAzY
salut, am garda fff joasa pe fatza la ursuletz, amortizoarele sunt compacte nu lucreaza deloc, e foarte rigida pe fata, nu are de suferit caroseria in timp? Ce alta alternativa as avea in caz k da? Alte amortizoare mici exista special facute sau ar mergea astea taiate? Sau daca avetzi alta alternativa.. Mersi.

caroseria (daca nu s-a dus pana acum) o sa se duca..
cumpara un set de amortizoare sport..koni ceva, vezi cum sta masina..
pune-ti o bara de rigidizare intre oalele amortizoarelor ( asta daca nu ai)
daca nu ai pun pariu ca-s fugite rau de tot oalele... si in cazul asta cauta o bara cu reglaj..
odata la un urs al unui prieten erau oalele asa fugite incat ne goneau din service`uri toti mecanicii ce se ocupau cu "Geometrie roti"
bafta
__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92
Alex-Rahova is offline  
Old 15-07-06, 01:03   #9
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

tu la 16 ani conduci ?
Vladz is offline  
Old 15-07-06, 08:34   #10
CrAzY

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 37
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

da mai conduc si eu. e masina pe care sper s-o termin pana la 18 ani. .. alex, oalele stau bine, k am bara de rigiditate, poate fac astazi niste poze sa vedetzi ce si cum.. Ms pt ajutor. Imi potzi spune un pretz estimativ la amortizoarele alea koni?
CrAzY is offline  
Old 16-07-06, 02:15   #11
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

undeva la 300 de euro setul ..in functie de ce doresti tu..
Alex-Rahova is offline  
Old 16-07-06, 11:39   #12
CrAzY

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 37
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

https://i106.photobucket.com/albums/m...5072006012.jpg

cam asta e.. :/
CrAzY is offline  
Old 16-07-06, 21:30   #13
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

frate tu ai fabrica care iti confectioneaza bai de ulei ? stii ca se zice : "ce e mult.. strica" ..parerea mea : e prea joasa si e pacat!
fiecare cu gusturile lui.....
Alex-Rahova is offline  
Old 16-07-06, 21:53   #14
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

... tu ai fabrica care iti confectioneaza bai de ulei ?


Cu garda aia la sol spargi baia si pe pista,fara sa mai luam in considerare ca vei circula pe strada si vei avea carnet proaspat.BMW-u'are baie de aluminiu.Cind o spargi/fisurezi nu intotdeauna auzi sau simti,iar cind se aprinde becul la ulei (daca ai sa-l vezi) este deja tirziu,motorul e distrus.
Eu nu cobor garda la sol mai jos de 12 cm nici aici in Italia,doar daca imi da clientul in scris .
turbojack is offline  
Old 17-07-06, 11:00   #15
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Garda joasa la e30, amortizoarele nu lucreaza, are de suferit caroseria ?

Oh buoy !"...vorba cuiva. Si io care credeam ca la cei ~10cm cat am eu intre baie si asfalt (pragurile sunt pe la ~15cm), am devenit un mic acrobat functionand cu ea in bucuresti.... sunt mic copil,observ..
lascarica is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -