Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-12-03, 19:23   #1
TYE

Stage 4
 
TYE's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 297
Default \"Rrrr-it\" pe treapta I

Salut racers !!

Mey, am si eu o problema: intr-o seara eram asa un pic mai \"bosumflat\" si zic sa ma inveselesc si io. Si am inceput sa fac burnout-uri.
Fac unu, 2, 3 si dupa al 4-lea incepe sa se schimbe situatia. Pe treapta I se aude acum sunetul acela caracteristic mersului in marsarier la dacie.
Este un \"Rrrrr-it\" specific cutiilor (nu stiu daca numai la dacie sa si la alte marci) la mersul inapoi.

Care este hiba ? Ce s-a bulit ? O sa ma duc in service, dar macar sa stiu si eu despre ce e vorba sau macar sa banuiesc ceva.....

BTW masina este o SLZ Scala ... pe benzina.
__________________
I didn\'t fight my way to the top of the food chain to be a vegetarian.
------------
Dacia Solenza Scala
TYE is offline   Reply With Quote
Old 08-12-03, 22:35   #2
AndreiNo1

Stage 3
 
AndreiNo1's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 114
Default

sa stii ca aceashi problema am avut shi io.nu itzi unrca motoru mai mult de 4500 de ture am dreptate.tia iesit fum de la motor?
Oricum faza e ca dacia nu tine ff mult la burnuri adica tre sa faci unu la o ora cam asha se poate sa fie de la ambreiaj asta a foist la moine tia patinat discu dar o sa vezi ca maine dupa cve se raceste calumea motoru nu o sa mai ai nici o probleam decat daca il incingi din nou calumea shi nu ii lashi sa se raqceasca.Nu mirosea motoru urat da shi tyu mai multre detalii
__________________
Avetzi grija cand apasati pedala de acceleratie
AndreiNo1 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-03, 23:18   #3
TYE

Stage 4
 
TYE's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 297
Default

andrei ... nu mirosea nimic ciudat .. doar a cauciuc ..
nici macar a ambreiaj ..
motorul nu are si nu a avut nimic ... trage la fel de bine si acum.
chiar acum m-am intors de la o intalnire cu baietii (care au fost stiu unde) si i-am dat de la Crangasi pana la pod la dambovita (ala unde e baraju') numa' 5000 de ture pe toate treptele (n-am ajuns decat pana la a 3-a) si s-a comportat la fel. Nimic neobisnuit.
Sunetul il scoate oricand fie ca e motorul rece ... fie ca e cald.

Nu stiu ce are ...

Mai ziceti si voi
TYE is offline   Reply With Quote
Old 09-12-03, 15:23   #4
AndreiNo1

Stage 3
 
AndreiNo1's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 114
Default

sory man nu stiu ec sa zic shi nu vreau sa vb aiurea am crezut ca e de la ambreiaj
AndreiNo1 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-03, 15:35   #5
mihutz_b

Stage 5
 
mihutz_b's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,283
Default solenza vs executive

Baieti, ma bag si eu in discutia voastra dar nu la subiect.
Sunt si eu curios solenza sta langa un cielo executive?
Supernova am avut si l-am facut pe un prieten cu un cielo normal, dar cu aer si pana la 150 (nu mai aveam loc-Mobexpert pipera)
Multa bafta!
__________________
Poze facute cu tel. mobil: http://www.price.ro/forum/showthread.php?t=13063
mihutz_b is offline   Reply With Quote
Old 11-12-03, 16:01   #6
Marian20
Ford Driver

Stage 5
 
Marian20's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 448
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

mihutz_b ... tata are un cielo normal si am facut cateva curse cu el printre care si cu un executive si l-am facut .... acum nu stiu ce sa spun pentru ca al meu doar ce iesise din rodaj dupa segmentare cand am facut cursa asta... cat despre solenza nu stiu nimik... sunt in pom total... stiu doar ca are motorul de pe clio 1.4MPI ce o fi insemnand asta.... probabil multi point injection sau mono... who knows....
Marian20 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-03, 16:50   #7
b99sha

Stage 5
 
b99sha's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 802
Default

motor pe injectie - acelasi motor de pe SuperNova.
Eu am condus 1 an SuperNova (taximetrist-sa nu sariti acum sa ma injurati k am fost un taximetrist model ) si putin inSolenta surorii prietenei mele si mi s-a parut k trage mai greu Solenza: era incarcata (intr-adevar)+Aer conditionat DAR nu mi se pare k e normal cum m-a facut un break din anii '80 (2 persoane inauntru)- muci. NASPA. In rest, la confort si tinuta de drum ma minunez de fiecare data cand o conduc...
__________________
...zise el...si mai lua o gura de fan...
b99sha is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -