Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-07-10, 18:14   #16
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Problema Mazda RX8

suna la 0762 261 935 - RUF. Te putem ajuta la noi in atelier cu refacerea motorului, avem destule rx8 la activ, dar din experienta iti spun ca e o solutie temporara resegmentarea...iti recomand un motor nou sa un sh cu garantie.
Iti putem aduce unul de 15-20.000 km cu garantie 6 luni undeva la 3.000 euro cu tot cu manopera de instalare.
Garantie la motorul asta, daca se mai pot folosi cilindri, iti putem da doar cu segmenti din ceramica. Un set costa in jur de 1500 usd iar manopera este de 700 euro.
Putem sa il facem si cu alti segementi, dar nu cu garantie si ti-as recomanda solutia doar daca vrei sa vinzi masina

Problemele motorului apar de la consumabile incorecte (uleiul care l-ai pus nu are nici o legatura cu motorul), de la utilizare incorecta (timpul de incalzire care e foarte important, evitarea depunerii calaminei prin arderea completa benzinei inainte de a opri motorul), etc

Nu vreau sa te dezamagesc, dar daca reusesti sa faci motorul sau sa iei altul si vrei sa pastrezi masina, urmeaza cu strictete regulile de utilizare (blana in limitare mereu inainte de a opri motorul, 2 minute timp de incalzire MEREU inainte de a pleca de pe loc,), intervalele de service (uleiul si filtrul de aer la maxim 5.000 km) si consumabilele corecte (ulei doar original de la Mazda pentru motorul respectiv, bujii doar pereche 2 leads + 2 trails NGK sasu originale mazda).
De asemenea la 10-15.000 km se face o curatare de calamina printr-un procedeu specific si cu o solutie speciala.
Sunt motoare extrem de sensibile.

PS: nu te apuca sa faci motorul la cineva care nu are experienta cu asa ceva...sunt destule chestii care difera fata de un motor normal, in final te va costa mai mult decat un nou motor...numai eu stiu cate improvizatii si tampenii am vazut in motoare rotative facute de mecanici inainte sa ajunga la noi.
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms

Last edited by elspa; 23-07-10 at 18:25.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 18:28   #17
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Problema Mazda RX8

elspa....am luat legatura chiari alaltaieri cu RUF...la recomandarea colegului de forum de pe pagina cealalta , cred ca o rezolvam cumva ...ori ...ne intelegem cu aducerea unui motor sh , sau ...am vb cu cineva din spania si am gasit un motor sh la 1500 euro ....problema e ca e dat jos de pe masina ...si nu stiu daca e sa il iau ...oricum de montat sigur o sa iau legatura cu RUF ....ms pt indrumare
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -