Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-10, 23:04   #1
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Problema Mazda RX8

buna este vorba de o mazda rx 8 , 2005 , 230 cp

de ceva timp a inceput sa nu mai traga si sa manance exagerat de mult plus becul avarie p motor aprins ....am duso la reprezentanta si stupoare ...nu mai are compresie , trebuie segmentat ....ma asteptam la asta pt ca auzisem de durata scurta de viata la motoarele rx8 are 120 k km ....bun ..problema este ca cei de la reprezentanta nu se baga sa imi desfaca motorul etc.....dar imi pot aduce motor nou ...ce caut eu este un mecanic competent care sa segmenteze motorul asta , insa cu garantie , cu piesele mele , indiferent de judet

va multumesc
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 23:29   #2
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: Problema Mazda RX8

Este foarte greu. Mazda Rx-8 are motor rotativ, un motor foarte complicat. Stiu un mecanic bun care a incercat si nu a reusit. In general stiu ca motoarele se schimba direct.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 23:38   #3
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Problema Mazda RX8

da, stiu si eu ce motor are ...de aceea am specificat ca vreau garantie pe manopera , dar totusi am auzit ca sunt in tara cativa mecanici care au reusit cu succes chestia asta si am postat cu gandul ca o sa gasesc unul din ei , nu vreau sa postez oferta care mi-au facut-o cei de la repreentantza pt schimbarea motorului pt ca nu vreau sa sperii pe nimeni
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 23:47   #4
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: Problema Mazda RX8

Nu e imposibil, dar e foarte greu. Imi pot imagina ce oferta ti-au facut, ceva de genu ca iti luai masina noua...ca doar asta e traditia.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 23:53   #5
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Problema Mazda RX8

da ceva de genul .......doar ca nu stiu ma gandesc ca vine vorba reprezentanta ....aici la cj nu au reprezentanta sa fie MAZDA....e rerezentanta ford dar plm au si mazda acolo ...ma gandesc ca poate la bucuresti sa fie o rprezentanta calumea sa se bage la motor.....ca doar deaia au service si reprezentanta
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 00:03   #6
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Problema Mazda RX8

Cu toate o vechi topicul incearca sa dai de baiatul asta:
https://forum.4tuning.ro/235-promotii...ro-5-25-a.html

Vuf RX8, parca am vazut undeva un anunt de al lui cum ca repara motoare rotative, etc
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 00:07   #7
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Problema Mazda RX8

merci mult ...o sa incerc
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 01:36   #8
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Problema Mazda RX8

Din cate stiu motoarele astea sunt durabile dar destul de sensibile daca nu sunt exploatate corespunzator. Ar trebui sa-ti schimbi si stilul de condus , altfel nu vad cum a cedat doar la 120k.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 01:43   #9
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Problema Mazda RX8

masina nu e la mine de cand lumea .....are 4 luni la mine ...i-am schimbat filtre , ulei , si atat ...am bagat castrol edge in motor ( sal fwut pe cristiano ronaldo )....mi s-aspus la reprezentanta ca s-ar putea sa fi fost contrafacut uleiul....desi eu l-am luat din magazin....iar la stilul de condus ...nu vad nici o problema ....am un citroen xsara care papa jar si nu face figuri
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 11:04   #10
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Problema Mazda RX8

Eu nu stiu ce Castrol Edge ai bagat tu in masina si pentru ce RX8-ul merge cu ulei semi sintetic si cel mai bine il cumperi de la reprezentanta, nici macar nu e scump, ceva la genul 40 lei litrul. La RX8 nu trebuie sa ii bagi nici un ulei scump pentru ca nu ajuta motorul.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 18:11   #11
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Problema Mazda RX8

RIcKO gasesti pe "yutub" tutoriale, cum se desface motorul de Rx8 de la A la Z, asa ca daca ai piesele si un mecanic competent cred ca o rezolvi.
BASU is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 14:29   #12
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Problema Mazda RX8

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
masina nu e la mine de cand lumea .....are 4 luni la mine ...i-am schimbat filtre , ulei , si atat ...am bagat castrol edge in motor ( sal fwut pe cristiano ronaldo )....mi s-aspus la reprezentanta ca s-ar putea sa fi fost contrafacut uleiul....desi eu l-am luat din magazin....iar la stilul de condus ...nu vad nici o problema ....am un citroen xsara care papa jar si nu face figuri
eu am un amic caruia i-a picat motorul la 60 000 km. a avut-o de noua si a condus-o mai mult decat normal.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 14:54   #13
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: Problema Mazda RX8

Quote:
Originally Posted by BASU View Post
RIcKO gasesti pe "yutub" tutoriale, cum se desface motorul de Rx8 de la A la Z, asa ca daca ai piesele si un mecanic competent cred ca o rezolvi.
Prietene tu te auzi sau vezi ce scrii????

Cum crezi ca ai sa repari tu un motor, de oricare tip sau model, cu un tutorial de pe net si un ''nea Vasile'' priceput???

Doamne mai sunteti multi din astia pe forum-ul asta?
__________________
Daca Nissan Motorsport e ''NISMO'' ....atunci Honda Motorsport e ''HOMO'' ???
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 15:56   #14
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Problema Mazda RX8

Eu mi-am dezactivat cotrolul tractiunii cu un tutorial de pe youtube. Dar pana la desfacerea unui motor mai e mult. Nu recomand.
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 17:38   #15
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Problema Mazda RX8

Cu un mecanic cat de cat experimentat si INTELIGENT nu vad de ce nu i-ai da de cap. Pana la urma tot motor cu ardere interna e , nu e naveta spatiala sa-ti trebuiasca 3 diplome de harvard .
dreaq is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -