Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-10, 02:54   #1
viiper91

Stage 1
 
viiper91's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 23
Question RULMENTI GOLF 3

cu ceva timp in urma am schimbat toti rulmentii pentru ca nu au fost schimbati de cand e masina la mine si unul dintre ei a inceput sa huruie , mai precis cel din stanga spate . Dupa ce am schimbat , nu a durat mult si huruitul a revenit , am fost la mecanic si mi-a zis ca e acelasi rulment de pe stanga spate , am cumparat un altul nou , de data aceasta am luat febi(ceilalti nu stiu ce marca erau) l-am schimbat si surpriza , huruitul incepe sa revina incet dupa 1100 de km parcursi ... as avea o idee , se poate sa fie vreo problema de la axul acela ? indoit ? uzat ?
viiper91 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 09:56   #2
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: RULMENTI GOLF 3

ori ai un mecanic foarte prost ori a folosit margarina in loc de vaselina . dar nici cu margarina nu cred ca mor in 1000 km, am vazut rulmenti la golf3 pusi invers....
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 12:02   #3
viiper91

Stage 1
 
viiper91's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 23
Default Re: RULMENTI GOLF 3

vaselina mi se pare ciudata , o am de la mecanic , el mi-a spus sa o folosesc ca si el foloseste tot dinasta, e ceva romanesc scrie pe ea LUBRIFIN UM 170 LiCa 2 UNSOARE LITIU-CALCIU. dar am impresia ca se subtiaza prea tare si curge in afara roti , mie unsa roata cu vaselina(oi fi pus prea mult?). totusi am folosit la toti rulmenti , de ce sa huruie doar stanga spate ?
viiper91 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 16:23   #4
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: RULMENTI GOLF 3

li-ca e buna pana la 120 grade, daca zici ca ti-a dat vaselina pe toata roata inseamna ca s-a topit, acum trebuie sa vezi cauza, de ce s-a topit numai la roata aia, vezi franele, sau poate ai strans mai tare rulmentul ala??.. cauciucurile cum sunt? poti avea zgomote gen rulment din cauza unor cauciucuri proaste (pot avea destul profil).
beck is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 16:33   #5
viiper91

Stage 1
 
viiper91's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 23
Default Re: RULMENTI GOLF 3

vaselina mi-a dat la toate rotile pe afara , nu doar la roata aceea . cand scot tamburul afara , imi ramane semeringul si rulmentul pe ax , la cealalta roata ramane rulmentul cu semering in tambur..
viiper91 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 17:04   #6
Balaurr

Stage 5
 
Balaurr's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,843
Member of:
[VW]
Default Re: RULMENTI GOLF 3

posbibil sa ai fuzeta cu uzura pe stanga spate,degeaba pui rulment nou daca fuzeta numai duce
Balaurr is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 22:44   #7
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: RULMENTI GOLF 3

Verifica sa nu-i fi strans pe toti prea tare . Sa-ti arunce la toti vaselina nu cred ca e bine.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 08:52   #8
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: RULMENTI GOLF 3

O intrebare mai ciudata. Ai pus vaselina la rulment asa cum trebuie? La rulmentii reglabili de spate trebuie impinsa vaselina cu ceva presiune intre bilele rulmentului si nu numai pe deasupra. Altfel dureaza prea mult pana intra vaselina intre bile si se strica de nou...mai ales ca febi e o marca slabuta.

PS. Rulmentul din interior nu prea are voie sa ramana pe ax cand demontezi.

Last edited by mobiles_de; 09-07-10 at 09:04.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 10:09   #9
viiper91

Stage 1
 
viiper91's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 23
Default Re: RULMENTI GOLF 3

am uns cat de cat bilele de la rulment , dar am o intrebare . Pe partea din interior a rulmentului , partea care sta pe ax, trebuie pusa vaselina ? sau sa ma exprim altfel , pe ax trebe pusa vaselina ?
imi puteti recomanda ceva marca de rulmenti buna ?
viiper91 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 13:44   #10
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: RULMENTI GOLF 3

Sigur ca trebuie si pe interior...insa asta nu e asa important fiindca se prelinge.
Importante sunt bilele si asta e greseala pe care o fac mecanicii fara experienta.
Rulmentii sunt din fabrica fara vaselina intre bile. E cam greu de explicat dar sa vedem poate e de inteles
Iti pui in palma jumatate de tub de vaselina si apesi rulmentul pe portiuni pana cand vaselina iese pe partea cealalta a bilelor.Mai bine nu stiu sa explic.Daca iti gasesc un filmulet pe net iti scriu link-ul.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -