Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-06-10, 01:02   #1
jagy

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 9
Default Modificare kilometri in ECU

Am fost nevoit sa cumpar unitatea de control (ECU) pentru o Skoda Octavia si trebuia sa o montez dar am o problema. Masina are 113.508 km reali si in unitatea de control care am cumparat-o sunt memorati 196.323 km dat fiind faptul ca masina de provenienta era ceva mai veche. As vrea sa stiu cu ce interfata as putea sa modific datele si sa pun in concordanta kilometri din ECU cu cei reali de la bord. Dispun de vag-tacho 2.5, vag-com 704.1 si galleto 1250. Interfata vag tacho are optiunile de Read EEprom si Write EEprom dar un sunt sigur daca imi permite sa scriu in memoria ECU. Am facut o proba de citire si localizre a kilometrilor in unitatea originla dar un stiu cum sa fac cu cea noua pentru a memora datele. Am incercat sa fac o copie cu galleto dar procesal un ajunge la final pt ca imi da o erroare de citire (e normal ca doar pentru ceva a trebuit sa cumpar unitatea de control ) Multumesc anticipat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tacho.jpg
Views:	155
Size:	40.5 KB
ID:	1527843   Click image for larger version

Name:	date.jpg
Views:	177
Size:	64.0 KB
ID:	1527844  
jagy is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -