Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-05-10, 09:35   #1
newsharktale

Stage 2
 
newsharktale's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 26
Default Trepidatii.

Salut.
Detin un Peugeot 206 1.9 D.
Problema e in felul urmator: la plecarea de pe loc trepideaza toata masina, in rest e okey. La inceput am crezut ca nu sunt obisnuit eu cu noul ambreiaj, dar au trecut totusi doua luni de zile.
Inca ceva, problema apare doar dupa ce masina se incalzeste, adica dupa folosirea mai indelungata a ambreiajului si se simte ca si cum agata ceva (cablul e okey, e aproape nou). Cand e rece si nu folosesc muult ambreiajul, nu apar probleme.
Mentionez ca acum doua luni am schimbat kit-ul de ambreiaj, dar parca trepidatia o avea si inainte de schimbarea kit-ului.
Astept pareri de la cei care au intalnit problema.
Multumesc.
newsharktale is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 09:42   #2
Mario_rw

Stage 4
 
Mario_rw's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 243
Member of:
[FORD]
Default Re: Trepidatii.

Cand ai schimbat kitul de ambreiaj. Este posibil sa nu iti fi starns suportul de la cutie si asa face. Am patit chestia asta!
Mario_rw is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 11:43   #3
newsharktale

Stage 2
 
newsharktale's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 26
Default Re: Trepidatii.

Aproximativ acum doua luni am schimbat kit-ul de ambreiaj. Nu cred ca nu e strans suportul de la cutie. Daca era asa banuiesc ca nu trepidea doar la plecarea de pe loc, trepida tot timpul.
newsharktale is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 20:23   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Trepidatii.

Daca este un suport problematic,acesta este cel de motor si nu cel de cutie.
E greu de crezut ca s-a gresit montajul curelei de distributie,care oricum se exclude prin efectele tremuratului in special la cald.
Cauzele par sa fie tipice de la ambreiaj.Ce kilometraj are masina?
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 21:40   #5
newsharktale

Stage 2
 
newsharktale's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 26
Default Re: Trepidatii.

Masina are aproximativ 81.000 de Km (parca 81.400).
Ma indoiesc sa fie ambreiajul, e nou si sunt sigur ca a fost montat okey.
Cineva mi-a sugerat ca ar fi volanta.
Ideea e ca odata cu tremuratul la plecarea de pe loc, apare si un agatat la ridicarea pedalei de ambreiaj (cablul este aproape nou). Acest agatat se aude in afara masinii la apasarea ambreiajului cu motorul oprit.
newsharktale is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 17:53   #6
Marius The Boss
CITROEN Driver

Stage 2
 
Marius The Boss's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 35
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Trepidatii.

Volanta e de vina.Nu mai stiu pe ce forum,era cineva tot cu un peugeot ca al tau si avea aceleasi simptome,la rece nu trepida deloc masina,problema aparea dupa ce mergea cu ea un timp,la plecarile de pe loc vibra foarte tare.
Ca o solutie temporara,incearca sa tii ambreiajul mai mult apasat atunci cand patinezi,ar trebui sa nu-ti mai vibreze.Desigur facand asta,soliciti mai mult placa de presiune si discul.
Marius The Boss is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 20:08   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Trepidatii.

Volanta este fixa si nu bimasica la 1.9D,deci nu poate genera trepidatii decat in cazul unei supraincalziri puternice.Faptul ca ambreiajul si cablul sunt noi,nu exclude posibilitatea de a fi defcete sau prost montate.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 20:54   #8
newsharktale

Stage 2
 
newsharktale's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 26
Default Re: Trepidatii.

Am gasit pe alt forum ca problema ar fi de la cablu si furca care "trage" de disc, ca ar trebuie uns si cablu si aceea furca. Am sa incerc, poate scap de trepidatii.
newsharktale is offline   Reply With Quote
Old 25-05-10, 18:33   #9
newsharktale

Stage 2
 
newsharktale's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 26
Default Re: Trepidatii.

Am uns cablul de ambreiaj si furca aceea care actioneaza discul in interior si se pare ca s-a rezolvat problema, sper ca nu pentru moment
newsharktale is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -