Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-10, 18:40   #16
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by Martzianu2 View Post
Ha, ai aflat si tu cum se numeste portul? Si acum mereu il folosesti?
Nah, l-am uitat la Donkerque si in Calais.

Ce lege visezi? Du-te si inscrie cateva masini si ai sa vezi.
Art. 19. - Asigurarea obligatorie RCA se încheie pe perioadă determinată:

a) anual ori semestrial, pentru vehiculele înmatriculate ori înregistrate în România, după caz;
b) pe perioada de valabilitate a autorizatiei provizorii de circulatie, pentru vehiculele care se înmatriculează sau se înregistrează provizoriu, după caz, dar nu mai mult de 60 de zile;
c) pe perioada înmatriculării/înregistrării temporare, dar nu mai mult de 12 luni;
d) pe o perioadă de maximum 30 de zile de la data dobândirii proprietătii, dovedită cu documente justificative, pentru vehicule înmatriculate / înregistrate în alte state membre, pentru care se solicită asigurarea
în vederea înmatriculării/înregistrării în România;

cam asta ar fi legea. asa ca...
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 01-08-10, 22:58   #17
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by sony_cristi View Post
cat ajunge o asigurare si mot facut pe smen ?
Salut. Eu nu ti-as recomanda asa ceva. Astea se fac usor daca vrei (dovada ca ai platit asigurarea si iti vine pe mail, in format pdf daca nu ma insel, si ii poti modifica data iar moturile se pot lua usor). De ce nu iti recomand? In Cluj l-a oprit pe un tip, l-a verificat (politia poate verifica cu noua baza de date asigurarea, iar motul daca vor intr-o zi afla daca e real) si i s-au luat numerele si dosar penal. E real. De aici, decizi tu. Poate doar sa se uite, vor trece repede prin acte si vei scapa, dar daca te iau la "puricat" si mai ales sa ai un accident (Doamne fereste! ) "te-ai scos".
__________________
Rapin' on...
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-10, 00:11   #18
Martzianu2

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
Art. 19. - Asigurarea obligatorie RCA se încheie pe perioadă determinată:

a) anual ori semestrial, pentru vehiculele înmatriculate ori înregistrate în România, după caz;
b) pe perioada de valabilitate a autorizatiei provizorii de circulatie, pentru vehiculele care se înmatriculează sau se înregistrează provizoriu, după caz, dar nu mai mult de 60 de zile;
c) pe perioada înmatriculării/înregistrării temporare, dar nu mai mult de 12 luni;
d) pe o perioadă de maximum 30 de zile de la data dobândirii proprietătii, dovedită cu documente justificative, pentru vehicule înmatriculate / înregistrate în alte state membre, pentru care se solicită asigurarea
în vederea înmatriculării/înregistrării în România;

cam asta ar fi legea. asa ca...
Bine, atunci du-te sa-ti faci asigurare cum iti spun eu si ai sa vezi ca poti.
Martzianu2 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-10, 08:26   #19
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

daca un agent vrea sa-si ia doar comisionul, iti face o asa asigurare, dar nu e valida, e o prostie.
n-am nik cu tine personal, asa ca...
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 02-08-10, 13:42   #20
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Deci eu acum vreo 2 ani mi-am adus o masina cu volan pe dreapta din UK pe care ulterior am convertit-o cu volan pe stanga.

Numai spune tu ca e usor.....nu e deloc usor

Iti trebuie asa:
-panoul ignifug de la masina cu volan pe stanga (deoarece toate trecerile de instaletie electrica, caseta de directie, radiator de caldura etc sunt pe parte cealalta)
-coloana de directie cu tot cu caseta de la masina cu volan pe stanga
-bord cu toate accesoriile (consola centrala etc)
-faruri de la masina cu volan pe stanga
-toate conductele de frana care sunt prinse pe panoul ignifug trebuie neaparatde la masina cu volan pe stanga

Dupa ce ai toate astea incepe distractia.......

Panoul ignifug de la masina cu volan pe dreapta trebuie inlocuit cu cel de la volan pe stanga........ulterior.......taiata toata instalatia de pe dreapta si trasa pe stanga, repozitionate conductele de frana de pe panoul ignifug, alinierea pedalelor...........si multe multe multe alte probeleme la care nici nu te astepti.

Eu unu am facut si nu sfatuiesc pe nimeni sa se apuce de facut pentru ca este extraordinar de greu!!!!

Dovada lucrurilor de care vorbesc mai sus:
Poza 1 --> Inainte
Poza 2 --> Dupa (instalatia electrica modificata)
Poza 3 --> Panou ignifug
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0180.JPG
Views:	146
Size:	2.44 MB
ID:	1593236   Click image for larger version

Name:	Imagine0148.jpg
Views:	170
Size:	471.9 KB
ID:	1593237   Click image for larger version

Name:	IMG_8310.jpg
Views:	173
Size:	1.12 MB
ID:	1593247  

__________________
Daca Nissan Motorsport e ''NISMO'' ....atunci Honda Motorsport e ''HOMO'' ???
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 02-08-10, 13:56   #21
Martzianu2

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Apreciez post-ul tau, frumoasa lucrare.

Daca te-ai apucat sa faci tu schimbarea, treaba ta. Sunt destui ingineri care fac asta pentru ~500eur.
Iar pentru faruri, sa nu uitam ca exista stickere Si reflecta lumina paralel cu axul drumului.
Martzianu2 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-10, 16:08   #22
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Vezi ca in primul post ai zis altceva legat de stickere

Quote:
Originally Posted by Martzianu2 View Post
[..] stickerele poti sa ti le bagi undeva[...]


Eu am o singura intrebare. De ce ti-ai lua o masina RHD si sa te "chinui" sa o faci LHD. Nu se gaseste gata LHD si doar o reconditionezi/pui la punct?
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-10, 17:16   #23
Martzianu2

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by Angel 5 View Post
Eu am o singura intrebare. De ce ti-ai lua o masina RHD si sa te "chinui" sa o faci LHD. Nu se gaseste gata LHD si doar o reconditionezi/pui la punct?
Eu n-as face-o LHD. Eu o tin RHD. Nu ma deranjeaza

Da, stickerele sunt ptr tine, dar nu-ti da nimeni omologare. Te mai costa inca 1,5 mil aruncati in bord, pe langa cei pentru RAR
Martzianu2 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 12:15   #24
U_TUNING

Stage 5
 
U_TUNING's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,665
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[Nissan]
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Ce iti face de 500 de euro....iti leaga cu sarma volanul de bord in partea cealalta))))))

Asta e chiar buna.....nu vreau sa te superi pe mine dar daca cineva face conversia cu 500 de euro am si eu vreo 3 masini care vreau sa le fac conversia!!!!
U_TUNING is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 18:08   #25
Garcya

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Salut,

Am citit si eu de curios toate chestiile astea si parerile mele ca si conducator de rhd in romania sunt:
Nu se merita sa faci conversia de pe rhd pe lhd pentru o masina ieftina. La una de mai scumpa, sau care iti place tie foarte mult da, dar in alt caz, nu se merita, la banii bagati in masina rhd plus stres si alte cele iti iei una identica direct cu volanul pe stanga, sau chiar mai bine.
Despre asigurare:
Degeaba se agita @Martzianu2 ca poti sa faci asigurare RCA pe masina cu numere straine, NU AI CUM.
RCA se incheie pe masini inmatriculate in romania sau in curs de inmatriculare (numere rosii)
Tu poti sa mergi sa scoti numere rosii, automat o sa ai si asigurare, dar asta cat timp sunt valabile numerele rosii, apoi ce faci?
Eu nu inteleg cum circuli tu cu numerele de anglia si cu asigurare de romania, ABSURD. Nu exista asa ceva! Nu mai aburii lumea si nu le mai da sperante aiurea, ca oricum cand ajung la asigurator, oricare ar fi el le spune clar ca asa ceva nu se poate.
Cei care circula permanent prin Romania cu RHD neinmatriculate ori isi platesc asigurarea acolo pe net (scump... sunt putini care fac asta, mai bine o inmatriculezi) sau circula cu asigurari false.
Despre inmatriculat e clar: se poate inmatricula fara nicio problema, trebuie schimbate farurile si atata!
PS: Martzianu2 te rog nu mai da reply incercand sa ma convingi ca se poate cum spui tu cu asigurarea, mai bine pastrezi informatiile pretioase pentru tine!
Garcya is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 10:44   #26
marianiboss

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 165
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Oameni Buni . Bulgaria scrie pe voi . dao la gara de Romanie si de Anglie . 500 euro la inmatriculare apoi 150 in fiecare an si circuli ca boierul . Asigurarile valabile pe bune si 100% sigure ca despagubesc . cat despre condusul pe dreapta tre sa fii oleaca de sofer sa te descurci in afara localitatii , ma refer sa nu te depaseasca orice logan tir bus sau chetii dintrastea . si plus de asta nu ai ce cauta cu masina slaba sub 150cai . la depasiri ai nevoie de putere sa compensezi . Bafta !
marianiboss is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 12:18   #27
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Wink Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Wow... Masini RHD , din fericire detin si eu una , si am destul timp de cand conduc una cu RHD , de prin 2008 , anul acesta am venit cu ea in tara (prima data inafara U.K-ului cu RHD) , toti mi-au zis ca e greu , ca vai de mine!

Si ce simplu a fost ) , chiar o joaca , (bineinteles ca m'a ajutat mult cutia MultiTronic ) , la aceste DEPASIRI care baga groaza in cei ce au masini cu volan pe dreapta , e usor , la masiniile mici ori ma uitam pur si simplu pin ele , sau la tiruri trageam putin stanga cat sa vad !

Cel mai rau este sa nu va luati dupa cel care sta in stanga! Din propria experienta , Tipa mi'a zis baga'te si venea un MAN la o distanta foarte mica cu viteza destul de mare , si am cam trecut la milimetru de el ... Acum ma gandesc ca daca era logan ) eram de mult mort...

Mai am un prieten de are masina din 2004 cu RHD , si nu are nici o problema , se baga in depasiri , face tot ce faceti cu cele LHD ...

Concluzie: Nu trebuie sa modifici volanul pe LHD daca esti un sofer bun , daca nu , iti poti lua una deja LHD ...

Bafta la condus.
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 13:22   #28
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Masini cu Volan Dreapta (RHD) - Ce trebuie sa stiti

Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
Wow... Masini RHD , din fericire detin si eu una , si am destul timp de cand conduc una cu RHD , de prin 2008 , anul acesta am venit cu ea in tara (prima data inafara U.K-ului cu RHD) , toti mi-au zis ca e greu , ca vai de mine!

Si ce simplu a fost ) , chiar o joaca , (bineinteles ca m'a ajutat mult cutia MultiTronic ) , la aceste DEPASIRI care baga groaza in cei ce au masini cu volan pe dreapta , e usor , la masiniile mici ori ma uitam pur si simplu pin ele , sau la tiruri trageam putin stanga cat sa vad !

Cel mai rau este sa nu va luati dupa cel care sta in stanga! Din propria experienta , Tipa mi'a zis baga'te si venea un MAN la o distanta foarte mica cu viteza destul de mare , si am cam trecut la milimetru de el ... Acum ma gandesc ca daca era logan ) eram de mult mort...

Mai am un prieten de are masina din 2004 cu RHD , si nu are nici o problema , se baga in depasiri , face tot ce faceti cu cele LHD ...

Concluzie: Nu trebuie sa modifici volanul pe LHD daca esti un sofer bun , daca nu , iti poti lua una deja LHD ...

Bafta la condus.
concluzia mea : deaia nu s-a inventat logan cu volan pe dreapta,ca sa nu fii tu mort demult.
apache is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -