Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-04-10, 16:33   #1
S.P.I.R.

Stage 1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9
Default Motor prea lenes bmw 525d 1994

Deci sa ma fac inteles motorul are oscilatii ,cateodata efectiv nu vrea sa traga chiar daca il duc in 4-5 mii de ture ,cateodata ma baga in scaun si mor k uneori isi gaseste sa faca figuri la linia de start.De exeplu merg in treapta 1 cu 3 mii schimb a 2a o duc la 4 mii si iau picioru de pe ambriaj brusc, la alte masini te baga in scaun si te duci racheta la mine abia urca acul la ture .
Va rog spune`ti`mi ce sa`i fac ...mi sa spus k poate prinde ambreajul sus ..dar nu cred k are importanta k eu iau piciorul brusc de pe ambreaj . mentionez k masina este o editie sport preparata din fabrica suspensii sport( inaltime si duritate ). Cateodata patesc chiar in trepte mici 2,3 sa o pun la fund si sa nu se intample mare lucru o simpla accelerare ca si cum ai cobora o panta .
S.P.I.R. is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 17:36   #2
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Motor prea lenes bmw 525d 1994

cred ca debitmetrul este vinovat.
topser is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 21:14   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Motor prea lenes bmw 525d 1994

525 TD sau 525 TDS?
Motorul ala are 16 ani si multi kilometri.Nu-i ceri prea mult?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 22:04   #4
cosminBalan

Stage 2
 
cosminBalan's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 60
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Motor prea lenes bmw 525d 1994

Probabil e tds-ul. Injectoarele cum sunt? Nu curg? La turbo, actuatorul care deschide supapa wastegate e ok?
cosminBalan is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 21:46   #5
S.P.I.R.

Stage 1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9
Default Re: Motor prea lenes bmw 525d 1994

@ turbojack ......poi cat de vechi ar fi la puterea care o are teoretica nu poate nici sa plece cu scartz in treapta 1 ?? deci nici macar nu rupe aderentza ..pleak in 2 hopuri ...primu cand iau picioru al 2lea cand intra turbona
@cosminBalan ..... deci eu nu prea am verificat nimic ....fac schimbul la consumabile si cam nimic altceva ...dak ai putea sa`mi spui ce sa verific ar fi ok

Ms all pt reply
S.P.I.R. is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -