Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-04-10, 09:47   #1
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Bloc motor spart

M-am apucat de reparat o masina dupa un accident si cand am dat motorul afara am observat pe langa baia de ulei sparta si faptul ca blocul motor este spart destul de serios....o bucata lipsa de circa 12cm pe 8 cm chiar deasupra baii de ulei deci nu in dreptul camasii.As vrea sa il repar pe asta sau sa salvez o parte din piese macar pt ca are 6.000 de km
V-as ruga ce ma sfatuiti sa fac si cam ce posibilitati as avea...precizez ca m-ai am o masina de piese cu motorul terminat care are garnitura de chiuloasa arsa si pe langa lichid de racire mai papa si ulei.
Cei din service mi-au recomandat sa o sudam insa nu stiu ce rezistenta ar avea motorul fiind destul de supus la turatii ridicate fiind un vvc de 1800 cmc si 160 cp,
Va multumesc
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 10:37   #2
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Bloc motor spart

este foarte dificil de sudat fonta, insa nu imposibil, trebuie curatat foarte bine , degresat , preincalzit,se sudeaza Electric cu electrod special pt fonta , partea mai dificila este racirea . Oricum merita incercat la un motor nou.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 11:13   #3
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Bloc motor spart

Quote:
Originally Posted by beck View Post
este foarte dificil de sudat fonta, insa nu imposibil, trebuie curatat foarte bine , degresat , preincalzit,se sudeaza Electric cu electrod special pt fonta , partea mai dificila este racirea . Oricum merita incercat la un motor nou.
Multumesc mult pt raspuns si pt rapiditatea lui....am vazut la semnatura ca esti in domeniu,si ma intrebam daca la tine sau la acel service putem face o asa sudura...tinichigiu care repara masina a zis ca o face el dar cred ca vrea sa il sudeze in argon,cuptor nu are decat de vopsit dar care nu ajuta
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 10:20   #4
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Bloc motor spart

Scuze, am fost pe drumuri cateva zile , ai rezolvat? in general tinichigii sudeaza autogen sau Mig (co2), care nu da rezultate pe fonta.
Eu te pot ajuta numai cu sfaturi, sunt cam departe de Ro
beck is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 12:07   #5
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Bloc motor spart

Multumesc mult pt ajutor...am fost iarasi la service sa vb cum vrea sa rezolve problema si mi-a spus ca o sa sudeze in argon,blocul motor este spart exact in partea de jos deasupra baii de ulei la blocul inferior sub pistoane,crezi ca sudura in argon se preteaza pt asta...pt ca nu exista cineva sa o faca in cuptor(cel putin eu nu am gasit)
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 06:42   #6
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Bloc motor spart

e vb ca dupa ce sudezi o sa crape local datorita fontei casante si diferentelor de temperatura.... al ar trebuii incazit bine la cateva sute de grade pt a mai scadea diferenta de temperatura
__________________
Chip tuning si Diagnoza Auto pt Wv,Audi,Seat si Skoda.....0745188592
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 10:19   #7
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Bloc motor spart

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Multumesc mult pt ajutor...am fost iarasi la service sa vb cum vrea sa rezolve problema si mi-a spus ca o sa sudeze in argon,blocul motor este spart exact in partea de jos deasupra baii de ulei la blocul inferior sub pistoane,crezi ca sudura in argon se preteaza pt asta...pt ca nu exista cineva sa o faca in cuptor(cel putin eu nu am gasit)
eu am sudat fonta cu argon" (procedura recomandata este electric, cu electrod de fonta ) cateodata merge foarte bine cateodata nu... oricum nu ai nimic de pierdut.

Electrozi de fonta gasesti la rocast , sunt foarte scumpi, daca nu este o optiune , sudeaza-l argon dar numai cu adaos de inox.
beck is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 22:28   #8
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Bloc motor spart

Fonta am sudat foarte bine cu autogen si segmenti (care sunt o fonta excelenta).Sa refaci bucati lipsa este infernal.
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -