Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-10, 14:37   #1
Bora D.N.S

Stage 2
 
Bora D.N.S's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 35
Member of:
[VW]
Default problema la bora !

salut ! am si eu o Bora 1.4 16V..si vreau sa schimb bujiile..dar a intervenit o mika mare problema.. nu mai pot sa scot fisele din capatul bujiilor..deoarece sau oxidat pe blocul motor.. i-ar daca trag tare de ele si le fortez se rup cu tot cu bobinele de inductie care se afla in captut fiselelor..si o bobina de inductie ma costa 150 de lei.. ! ma ajuta cineva si pe mine cu un sfat un service bun ? pls
Bora D.N.S is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 15:46   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: problema la bora !

Si crezi ca un service bun iti va garanta extractia fara distrugeri?
Inunda gaura bujiei cu spray degripant,sau in lipsa cu motorina si lasa-le cateva ore,dupa care incerci extragerea.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 15:50   #3
Bora D.N.S

Stage 2
 
Bora D.N.S's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 35
Member of:
[VW]
Default Re: problema la bora !

altcineva.. mi-a zis ca se pot scoate printr-un Vid.. dar nush cum fac ei Vidare acolo !! macar 1 - 2 sa le scoata intregi m-ar scuti de niste banutzi..de care am mare nevoie... un Service bun sti ?
Bora D.N.S is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 17:22   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: problema la bora !

Ce faci cu vidul cand ai blocaj mecanic?
In cazul metodei prin inundare,dupa demontarea bujiilor se invarte motorul cateva secunde pentru a iesi lichidul scurs in cilindrii.
Pt. service ai PM.
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -