Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-10, 22:27   #1
Golf1.8Gti

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 12
Angry Problema consum ulei Golf 4 1.8 T 20 V 110KW/150Cp GTI junior

Salutare la toata lumea!
Am si eu un G4 1.8 T 20 V 110KW/150Cp si nu stiu de ce imi papa cam 1-1.2 l ulei la 4000 - 4500 km. daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat util in astept cu cea mai mare placere! De unde sa o iau si unde sa ma opresc cu verificarile. In general sunt foarte multumit de masina si de felul cum se comporta in mers si nu da simptome de consum de ulei( nu am pierderi vizibile, nu scoate fum alb sau albastrui in mers si nici macar atunci cand e motorul rece). Poate ma mai ajuta cineva care are cunostinte in domeniu si imi spune care ar trebui sa fie compresia in capul pistonului pentru acest motor. M+am documentat putin in cartea de reparatii a masinii si am vayut ca trebuie sa fie intre 10 si 13 bari la un motor nou si limita de uzura ar fi de 7.5 bari, iar diferenta dintre un piston si celalat ar trebui sa nu depaseasca 3 bari! Sper sa nu gresesc in ceea ce afirm si va rog sa ma corectati! Ideea e ca eu am fost la cineva care mi-a facut "cica" un test de compresie si mi-a zis ca totul e in regula si ca masina nu are nimic, daca nu gresesc mi-a zis ca am 16 bari! Sa imi spuna si mie cineva cateva detalii tehnice(daca e compresia prea mare care e cauza si daca e prea mica deasemenea). Poate imi recomanda domnul @lascarica un mecanic pasionat de ceea ce face si nu doar sa ia banii de pomana si sa isi dea cu parerea total aiurea.
Va multumesc si astept parerile voastre!
Cu deosebita stima si respect,
Caprioara Andrei.
P.S. Am atasat o poza cu ceea ce am citit in cartea de reparatii!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Compresie motor.JPG
Views:	354
Size:	106.9 KB
ID:	1340879  
Golf1.8Gti is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 07:10   #2
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Problema consum ulei Golf 4 1.8 T 20 V 110KW/150Cp GTI junior

pt un motor turbo... e o compresia foarte mare.... ori nu a masurat bine .. ori ai depuneri (ff rar)
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 16:49   #3
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Problema consum ulei Golf 4 1.8 T 20 V 110KW/150Cp GTI junior

nu este un consum foarte mare de ulei 1L la 4-5 mii km, conteaza si cum mergi cu masina si unde.

Cine ti-a facut testul de compresie ti-a dat si un cartonas cu un fel de grafic, mai bine scanezi graficul ala decat sa pui printscreenuri cu manuale de la alte masini/motoare.

swatcat, cam unde trebuie sa ai depunerile alea de iti cresc compresia ???
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 21:24   #4
Golf1.8Gti

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 12
Default Re: Problema consum ulei Golf 4 1.8 T 20 V 110KW/150Cp GTI junior

@ Swat-cat sunt colegi de forum si pe vw si te-am intrebat si acolo cat ar trebui sa fie compresia, dar nu ai mai verificat topicul cu verificarea compresie, oricum iti multumesc mult ca mi-ai raspuns aici! Poate poti fi mai explicit ca sa inteleg si eu ce spui si @beck nu mi-a dat nici un grafic nimic ci doar mi-a spus ca e totul in regula si ca asta ar cam fi compresia! Mai mult de atat nu mai stiu ce sa iti spun. Poat ma sfatuiti cum sa o rezolv.
Cu deosebit respect,
Caprioara Andrei.
Golf1.8Gti is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 00:20   #5
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Problema consum ulei Golf 4 1.8 T 20 V 110KW/150Cp GTI junior

daca omu ti-a spus ca e ok , ce motive ai sa nu il crezi?

acum , daca vrei neaparat sa gasesti ceva in neregula la o masina ,se gaseste .... verifica mai des uleiul, cel putin o data la 1000km, poate ai pus un ulei nerecomandat, sunt multe cauze, oricum nu este un consum de speriat. (daca nu ai gresit niste 00-uri )
beck is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 07:21   #6
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Problema consum ulei Golf 4 1.8 T 20 V 110KW/150Cp GTI junior

depuneri in camera de ardere... (dar putin probabil)


Golf1.8Gti: scuze dar nu am mai verifcat topicul ala.... valorile sunt cele din autodata
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -