Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-06, 08:05   #1
madrau

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 12
Angry Probleme cu un vectra A

Nu mai vine motorina in filtru...pompa se aude ca lucreaza,carburant este,dar...am dat de capacul de plastic de sub scaune,dar sub el nimic decat tabla.Cum pot "intra"in rezervor?Cineva zicea ca are un filtru de mizerie si ca ar fi infundat.Trebuie neaparat sa dau rezervorul jos?Multumesc de ajutor!
madrau is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 14:47   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme cu un vectra A

Inainte de a demonta masina ,fa niste lucrari intermediare.
Demonteaza filtrul de motorina si goleste-l ,vezi ce ai in el.Daca e murdar schimba-l ,in nici un caz nu incerca spalari cu benzina ,diluant,etc.
Daca asta este irelevanta,scoate surubul de pe conducta tur (cea care vine la filtru din rezervor) si sufla cu aer comprimat pe conducta.
Ar mai fi posibil sa ai apa in motorina si a inghetat pe conducta (sint sigur 90% de asta ),care din pacate este din plastic deci este riscant sa-l incalzesti cu flacara,dar in schimb poti utiliza aer cald (foen de exemplu).Daca ai rezolvat problema asta nu mai circula fara sa pui si aditiv in motorina sau chiar putin alcool tehnic.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 10:48   #3
madrau

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 12
Default Re: Probleme cu un vectra A

multumesc mult de sfat.O sa-ti zic ce am facut,dupa ce incerc sa rezolv asa cum mi-ai spus.La multi ani!
madrau is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 13:15   #4
madrau

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 12
Default Re: Probleme cu un vectra A

turbojack,s-a rezolvat...cred ca ai avut dreptate...s-a incalzit afara si si-a dat drumul,dar am o alta problema:nu mai imi indica nivelul din rezervor...sa fie vreo siguranta,sau plutitorul???multumesc!
madrau is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -