Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-10, 23:24   #1
vlad_VSV

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,341
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[2 Roti]
Default Suspensie partiala Punto - Sfaturi !

Va salut ! Am o mare dilema , din cauza rotilor prea mari (de la 14 , am trecut la 16) , cu gume de 195/45/16 , pe spate , telescopul fiind la 45 grade si nu drept la denivelari mai mari , roata se da in spate si imi loveste in bara , nu in aripa , atentie roata imi intra sub aripa fara probleme , din bara nu pot sa tai sa-i fac loc , deoarece loveste fix in surubul in care se fixeaza bara, asadar am decis sa achizitionez suspensie completa (arcuri si amortizoare) de la fk -35-40 mm , insa am auzit parerea unui prieten tot cu punto care a avut suspensie iar dupa 6000 km de circulat , s-a dus dracu' toata directia si ce tine de ea , si atunci ce m-am gandit eu sa pun frumos doar pe spate amortizoarele sport , pe fata sa le las stock , eventual sa cumpar altele noi pe gaz , am inteles ca sunt mai rigide (pe gaz am si acum originale) si sa pun setul de arcuri -35 mm fata si -40 mm spatele , insa cu aceasta configuratie am inteles ca nu ar mai fi stabila masina , nefiind la fel de rigide amortizoarele pe fata ca cele de pe spate ! Va rog cine ma poate ajuta cu sfaturi concrete (nu presupuneri) mi-ar fi de mare ajutor ! Ce efecte pot aparea daca pun suspensia sport iar pe fata las amortizoarele stock ! Multumesc mult !

Last edited by vlad_VSV; 28-01-10 at 23:30.
vlad_VSV is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 23:48   #2
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Suspensie partiala Punto - Sfaturi !

atentie , la fiaturi sunt ft sensibile articulatiile , capete de bara , caseta directie si tot ce tine... directia fiind electrical ,dual motor powered , asta in caz ca ai buton city...oricum cam riscant...
__________________
Dacia Logan 1.4 - B 21 YNE
Fiat Grande Punto 1.2 - CT 25 SSS
Daewoo Tico SL - CT 40 SSM
BMW E30 Coupe 1989 320i - CT 88 SRH

BMW E30 Sedan 1991 320i - CT 50 AID

Peugeot 306 1994 1.8i - CC 6992 CB
topser is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 12:03   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Suspensie partiala Punto - Sfaturi !

Quote:
Originally Posted by topser View Post
atentie , la fiaturi sunt ft sensibile articulatiile ,...
Asta ai scos-o din folclor?
Anvelopele se aleg in echivalenta dupa dimensiunea jantei si nu dupa ureche,sunt tabele dedicate pentru asta.
In Italia am montat anvelope de 215 pe Punto GT si suspensii KW sport,fara probleme de a atinge undeva .
Modificarile se fac prin calcule si nu prin achizitii de-a valma dupa sfaturile "cunoscatorilor".
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 12:20   #4
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Suspensie partiala Punto - Sfaturi !

Aia am scos`o dupa ce am dat peste nenumarate topicuri cu probleme la fiaturi , pe forumuri dedicate...
topser is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 12:57   #5
vlad_VSV

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,341
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[2 Roti]
Default Re: Suspensie partiala Punto - Sfaturi !

turbokack , stiu ca tot am zis ca vin la tine pentru tester , nu am avut timpu necesar , is in sesiune acuma , insa dupa data de 12 vin , oricum te sun si o sa-ti cer si tie niste sfaturi ... in continuare astept pareri de la cine stie ceva concret ! Adica montare de amortizoare sport doar pe spate si eventual arcuri sport -35 mm -40 mm , iar pe fata lasate amortizoarele stock pe gaz care is mai tari la punto ...
vlad_VSV is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 11:52   #6
vlad_VSV

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,341
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[2 Roti]
Default Re: Suspensie partiala Punto - Sfaturi !

In continuare vreau sa stiu ce riscuri pot aparea daca aleg sa pun amortizoare sport pe spate , ramanand cele stock pe fata si eventual un set de arcuri sport -40 mm (fata-spate) ?
vlad_VSV is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 00:19   #7
TR.91.ZML
Fiat Driver

Stage 5
 
TR.91.ZML's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 610
Member of:
[VW]
[Fiat]
Default Re: Suspensie partiala Punto - Sfaturi !

Si eu am anumite nelamuriri in legatura cu suspensia. Am un punto sporting cu toate cele 4 amortizoare sport. Problema apare atunci cand te uiti la masina : este mai ridica de bot decat de spate .


Intrebare : pot pune arcuri sport doar pe fata? s-o pun "in bot"? S-ar sesiza la mers, ar fi periculos? Cum este mai bine/simplu : puse alte arcuri sau taiat din cele ale masinii?
TR.91.ZML is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 15:54   #8
Ciobby

Stage 2
 
Ciobby's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 27
Default Re: Suspensie partiala Punto - Sfaturi !

eu am un fiat punto gt din 95, cu suspensi si arcuri sport, masina este foarte joasa, tin sa mentionez ca am jenti pe 14 si cauciucuri 185/55/14, telescoapele sunt pe gaz nush exact cum le zice dar stiu ca in curbe se intaresc singure face masina sa stea cat mai lipita de asfalt, daca iti pui doar pe fata ai foarte mari sanse ca la 10 luni sa schimbi setu de bucsi si pivoti, depinde si pe ce drumuri mergi cu masina si o sa simti orice denivelare si ceea mai mica pietricica se simte, pe spate daca pui o sa vezi diferenta ca in curbe sa fie mult mai stabila masina cu conditia sa nu iti fuga de fata, o sa simti cum masina nu se mai inclina asa de tare in curba, mai multe nu stiu sa iti zic decat ai grija ce pui pe ea ca este posibil sa nu iti placa si sa vrei sa le schimbi !!!
Ciobby is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -