Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-10, 21:23   #1
Berto

Stage 2
 
Berto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 25
Default Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Buna, intreb si aici ca nu sunt exact lamurit ce are masina mea si ii sunt dator sa o repar asa cum m-a dus si ea pe mine atatia km fara nici o problemuta, doar benzina si lichid de parbriz.

Deci am o problema cu rulmentul de ambreiaj care se pare ca incepe sa se duca, nu ma mir, masina are 180.000 si merg cu ea nu stau, dar ceea ce ma nedumereste e daca din cauza rulmentului sau ansamblului ambreiaj-placa-rulment s-ar putea produce si imprima vibratii masinii in timp ce plec de pe loc, culmea, doar intre 25 - 45km\h dupa care dispare ?
Vibratiile se simt doar in caroserie, nu si in volan si sunt destul de violente.Daca plec mai turat patinand ambreiajul nu mai vibreaza, deci nu cred ca ar fi planetarele, zic eu. Cauciucurile, unghiul de fuga si jantele sunt verificate si sunt ok. Am schimbat si un tampon hidraulic de torsiune, evident degeaba.
Masina e un Volvo, T5, ambreiaj hidraulic, volanta cu masa dubla si limitator de cuplu pe treptele 1 si 2 daca nu ma insel.

Volanta nu are probleme, nu vibreaza la ralanti deloc, nu vibreaza daca opresc motorul cu ambreiajul apasat, etc.

A, ce nu am mentionat e ca rulmentul se aude CLAR si tare cum huruie cand apas ambreiajul, are cam 1an de cand face asa dar nu am avut timp sa il schimb.

Deci intrebarea mea este se poate din cauza unu rulment, placa de presiune, sau ambreiaj uzat\defect sa se produca vibratii care mai apoi sa fie transmise in caroserie ? Ma gandesc la o descentrare \ culcare imperfecta dintre placa de frictiune si placa de presiune, etc.



Multumesc anticipat
Berto is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 13:53   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Prima data verifica suportii motor.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 19:15   #3
Berto

Stage 2
 
Berto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 25
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Prima data verifica suportii motor.
Sunt ok, chiar am schimbat unul hidraulic degeaba !
Berto is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 23:47   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

dupa ce ridici piciorul de pe ambreiaj vibratia continua?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 00:13   #5
Berto

Stage 2
 
Berto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 25
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
dupa ce ridici piciorul de pe ambreiaj vibratia continua?
Pai nu e la ralanti, e in mers, cand plec de pe loc, intre sa zicem 25\30 - 45 apar vibratiile, apoi de la 47\50 in sus dispar.
Berto is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 00:23   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

ma refer la plecarea de pe loc,bagi a 1-a,si accelerezi ridicand usor piciorul de pe ambreiaj...cand ai ridicat complet piciorul mai vibreaza?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 00:50   #7
Berto

Stage 2
 
Berto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 25
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
ma refer la plecarea de pe loc,bagi a 1-a,si accelerezi ridicand usor piciorul de pe ambreiaj...cand ai ridicat complet piciorul mai vibreaza?
Pai.......

hai sa explic

Plec de pe loc usor cu a-1-a, ajung pe la 35kmh, pana aici deja am lasat complet ambreiajul ca nu e nevoie sa il patinez, masina are 240 CP si cuplu destul sa plec cu a 3-a daca vreau, dar incepand cu 25kmh, dar exact incepand cu aprox 25, incep vibratiile care par a fi laterale, ca si cum s-ar misca intreaga caroserie stanga-dreapta ( sau cel putin asa am eu imrpesia ), nu se simte nimic in volan si au o intensitate destul de mare, tin pana pe la 45kmh dupa care dispar, chiar brusc as putea spune.
La fel face si daca accelerez intr-an 1-a ori daca plec cu a2-a, la fel face.

Nu stiu exact ce vrei sa spui, dar am sa incerc sa plec de pe loc fara sa las de tot ambreiajul si sa ajung cu el "patinand" pana la plaja buclucasa ( 25 - 40 ) dupa care sa il las complet, poate se schimba ceva.
Berto is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 00:59   #8
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

nu nu,eu credeam ca la plecatul de pe loc,si la schimbatul vitezelor se manifesta vibratiile,din ce spui ele apar cand deja ambreiajul e liber...

verifica toate rotile,poate e ceva slab la vreuna...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 01:16   #9
Berto

Stage 2
 
Berto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 25
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
nu nu,eu credeam ca la plecatul de pe loc,si la schimbatul vitezelor se manifesta vibratiile,din ce spui ele apar cand deja ambreiajul e liber...

verifica toate rotile,poate e ceva slab la vreuna...
Aa ok !

Am tot fost la verificat roti, echilibratm verificat jante, le-am inversat odata si tot la fel face, cei drept nu am incercat cu alte roti ca nu am altele si am amici cu jante care sa se potriveasca dar am sa incerc si chestia asta intr-o zi macar sa elimin si rotile.
Ma enerveaza ca nu dau de cauza problemei macar sa stiu ce trebuie schimbat sau reparat, nu mi-a facut nici o problema pana acum, absolut nici una, macar atat ii datorez

Alte idei ?

Ar putea fi planetara ? Dar atunci dupa logica si imaginatia mea nu ar face urat si pe alte plaje de viteza ?
Suportii motor sa zicem daca ar fi dusi, desi sunt verificati ok, s-ar simti vibratii cand motorul e in sarcina, dar nu are nici o problema, totul e lin in orice treapta cu motorul in sarcina, chiar si cu pelada la fund deci dupa mine nu cred ca ar fi din suporti.
Berto is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 01:38   #10
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Eu cred ca intrii in "pana nu desfaci nu vezi din ce cauza "
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 01:45   #11
Berto

Stage 2
 
Berto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 25
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Eu cred ca intrii in "pana nu desfaci nu vezi din ce cauza "
Mda, dar ce drac sa mai desfac sau sa schimb ca la toti care am fost de fiecare data am auzit pareri diferite.
La toti e principiul "schimbam pe piese pana dam de defect" evident pe banii clientului.

Am sa incerc faza cu rotile si daca nu e de acolo la ma duc in Ungaria ca aici nu exista service-uri.
Berto is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 16:43   #12
idmobb

Stage 4
 
idmobb's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 230
Member of:
[Honda]
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Quote:
Originally Posted by Berto View Post
Ar putea fi planetara ? Dar atunci dupa logica si imaginatia mea nu ar face urat si pe alte plaje de viteza ?
In general planetarele bat cand sunt rotile virate,dar acum o luna am mers cu o octavia2 care avea duse planetarele si bateau cand acceleram de la 50 pana la 70 km/h apoi diparea bataia brusc.
Ma gandesc sa nu ai probleme cu vreo roata sau unghiurile/geometria sau cine stie poate e vreun rulment uzat.
__________________
eRecenzii
idmobb is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 21:05   #13
Berto

Stage 2
 
Berto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 25
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Quote:
Originally Posted by idmobb View Post
In general planetarele bat cand sunt rotile virate,dar acum o luna am mers cu o octavia2 care avea duse planetarele si bateau cand acceleram de la 50 pana la 70 km/h apoi diparea bataia brusc.
Ma gandesc sa nu ai probleme cu vreo roata sau unghiurile/geometria sau cine stie poate e vreun rulment uzat.
Batai nu am deloc, nici un fel de zgomot suspect sau ceva asemanator.
Nu baterie nimic nici cu rotile bracate, a fost printre primele lucuri pe care le-am facut pentru a testa planetarele.
Am fost sa fac si unghiul de fuga in arad in spate la salonul de biliard la recomandarile catorva amici si chiar si aici pe forum mi s-a recomandat, a reglat ceva la roata stanga fata, a zis ceva de "ungi inchis" dar cica nimic deosebit. Sa nu-l fi facut bine ? La modelul meu valorile de camber ai toe in sunt foarte ciudate din fabrica si posibil sa-l fi reglat dupa valori comune, cine stie.
Rulmenti mi-au fost veificati dupa metoda tras de roata cu mana pe toate axele.
Berto is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 22:52   #14
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Unghiu de fuga are valori particulare la fiecare model de masina in parte , dar majoritatea intra intr un interval apropiat de valori in functie de tractiune si tipul de suspensie . La tractiune fata unghiu de fuga pe fata este toe-out si daca ai susupensie tip Mcperson se face si la rotile din spate .Cam aiurea sa ti dea valori comune , toti care fac unghiuri de fuga au program in pc cu valorile fiecarui tip de masina in parte chiar si cele mai rare .

Totusi cauza problemei tale nu vad sa aibe legatura cu geometria rotilor , parerea mea e ca acea bataie vine de undeva de la ambreiaj , volanta cu masa dubla e cam problematica la multe marci(Peugeot Citroen), dar e doar o parere , cum ai spus si tu pana nu afli sigur e riscant sa te apuci sa te desfaci si sa ramai cu costu manoperei si nu e una ieftina.Bafta !
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 11:37   #15
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Trepidatii la plecare de pe loc ( doar intr-o anumita plaja de viteza )

Eu stiu pe cineva care avea o bataie laterala, stanga-dreapta, doar intre 70 si 90km/h. Problema a fost capatul planetarei dreapta care intra in cutie, norocul lui a fost ca a insistat la service sa ii identifice problema, ca altfel putea strica si cutia...
Eu iti zic sa mergi pe la mai multe service-uri pana gasesti pe cineva care stie exact care e problema si garanteaza ca stie exact ce face. Cam rar asa ceva, dar inca se mai gasesc... Spor!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -