Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-09, 10:28   #1
vioviorel

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 89
Default Montare Termostat Dacie

Salut. Am si eu o mica "problema" cu Dacia mea si as avea nevoie de ceva sfaturi. Problema se prezinta in felul urmator: in vara am scos termostatul de pe masina. Iar acum ca a venit frigul si iarna nu stiu ce sa fac. Ideea e in felul urmator: am pus acum o saptamana antigelul, de caldura nu duc lipsa baga la greu (insa bineinteles doar dupa ce se incalzeste motorul circa 5-7 minute), si mi-a spus cineva ca trebuie sa pun termostatul ca sa se incalzeasca temperatura apei mai repede. Mentionez ca nu ma prea pricep la mecanica, doar strictul necesar. Am cumparat un termostat pentru ca cel care l-am dat jos in vara nu l-am mai gasit, iar acum stau in dubii daca sa il montez sau nu. I-am pus pana acum doar carton in fata la radiator. Insa aici intervine problema la montarea termostatului, pentru ca intreband in stanga si in dreapta despre cum se monteaza, am primit pareri diferite. Si anume, mi s-a spus ba ca trebuie dat jos antigelul, ba ca trebuie facuta dupa punerea termostatului nu stiu ce aerisire, ba ca daca nu stiu sa il montez sa nu imi bag nasul pentru ca raman fara caldura. Si as vrea sa stiu daca toate astea sunt niste mituri pentru a stii daca il pun sau nu, sau daca imi puteti spune voi cum sta treaba in realitate. Multumiri anticipate.
vioviorel is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 19:25   #2
florin audi100typ43

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 298
Default Re: Montare Termostat Dacie

monteaza-l fara frica, se baga cu varful in jos in pompa de apa,mai pui un coliar ca sa il fixezi pe furtun si asta este.
daca spui ca l-ai scos inseamna ca stii sa il bagi si la loc
de aerisit....nu e cazul ca nu curge mult antigel si se aeriseste singura in mers.
florin audi100typ43 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 19:50   #3
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Montare Termostat Dacie

1. ce dacie e? daca e 13xx (1300/1310, 1410, etc)...atunci termostatul e pe furtunul de la radiator la pompa de apa(furtunul de sus, care intra in 'blocul motor' inaintea capacului de la supape)
2. trebuie aerisit...dar e simplu. Incalzesti bine motorul ca sa se deschida termostatul(furtunul care duce din motor la radiatorul de apa e cald), dupa care destrangi surubul de aerisire (e pe partea dreapta a masinii, aproape langa grilaj, pe furtunul de apa care intra in calorifer, pe langa oala amortizorului/seria sasiului), dupa care ridici de bidonasul de apa ca sa fie mai sus decat radiatorul de apa...si astepti pana cand pe la surubul de aerisire iese apa incontinuu, fara bulbuci de aer.


Oricum, 5-7min e destul de ok......si la pejo astept 5minute pana baga caldura.

Last edited by valib; 25-12-09 at 19:57.
valib is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 19:52   #4
florin audi100typ43

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 298
Default Re: Montare Termostat Dacie

Quote:
Originally Posted by valib View Post
1. ce dacie e? daca e 13xx (1300/1310, 1410, etc)...atunci termostatul e pe furtunul de la radiator la blocul motor (ala de sus, care intra in blocul motor inaintea capacului de la supape), si nu are legatura cu pompa de apa.
2. trebuie aerisit...dar e simplu. Incalzesti bine motorul ca sa se deschida termostatul(furtunul care duce din motor la radiatorul de apa e cald), dupa care destrangi surubul de aerisire (e pe partea dreapta a masinii, aproape langa grilaj, pe furtunul de apa care intra in calorifer, pe langa oala amortizorului/seria sasiului), dupa care ridici de bidonasul de apa ca sa fie mai sus decat radiatorul de apa...si astepti pana cand pe la surubul de aerisire iese apa incontinuu, fara bulbuci de aer.


Oricum, 5-7min e destul de ok......si la pejo astept 5minute pana baga caldura.
ai avut dacie? esti tu sigur ca ala e blocul???
florin audi100typ43 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 19:56   #5
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Montare Termostat Dacie

da, ai dreptate...
e capacul pompei de apa
o sa corectez mai sus...


am avut dacie..
valib is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 19:58   #6
florin audi100typ43

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 298
Default Re: Montare Termostat Dacie

Quote:
Originally Posted by valib View Post
da, ai dreptate...
e capacul pompei de apa
o sa corectez mai sus...


am avut dacie..
lasa-l asa ca nu are nimic si in legatura cu aerisirea, am avut dacie si stiu ce vb,sunt mecanic auto de meserie
florin audi100typ43 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 22:06   #7
vioviorel

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 89
Default Re: Montare Termostat Dacie

Salut baieti. Back dupa o minivacanta la munte cu Daciuta mea.

Va multumesc frumos Florin Audi si ValiB pentru sfaturi si precizari, maine m-am hotarat sa il pun. De pus stiu cum se pune ca vorba ta Florine l-am si dat jos , insa mi-era teama de efecte, dar acum mi-ati luat o piatra de pe inima dupa cele precizate pentru ca ma speriasem cu aerisirea.
Vali B, este 1410 .
vioviorel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -