Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-09, 19:30   #1
SJ 99 SAX

Stage 1
 
SJ 99 SAX's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Exclamation ajutor

Am o problema mare. Am schimbat pe masina mea tot, telescoape , bucsi, pivoti,capete de bara ,adica tot... am o bataie in caroserie nu stiu cum sa explic, scutura rau la denivelari , gropi. Cind dau cu spatele si pun frina pocneste ceva, am fost la toti mecanicii de pe aici si nu-i gaseste nimic... daca a patit cineva va rog sa-mi spuneti... sunt disperat...
SJ 99 SAX is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 23:07   #2
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: ajutor

interesanta problema!!! mai exact unde in caroserie iti pocneste? vezi mai pune odata masina pe rampa ia-ti o lanterna si incearca sa te uiti in locurile greu accesibile. As recomanda sa discuti aceasta problema si cu proprietarii de VW de pe volkswagen forum
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 07:53   #3
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: ajutor

planetare , un etrier slabit din suruburi sau are joc in sistemul de prindere ,sau un tampon de la motor sau cutie.
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 07:53   #4
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: ajutor

da mai multe detalii
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 08:20   #5
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: ajutor

cred ca nici nu il mai intereseaza.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 08:29   #6
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: ajutor

ok bafta sa-si verifice si planetara lunga [rultmentul sau imbinarea ] BAFTA atunci.
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 13:20   #7
SJ 99 SAX

Stage 1
 
SJ 99 SAX's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Default Re: ajutor

am fost plecat. cind merg inapoi si pun frina pocneste ceva in special cind masina este virata la dreapta,in mers cind dau in denivelari sau gropi masina nu este stabila, cred ca planetarele si etrierele nu sunt de vina, repet am schimbat tot
SJ 99 SAX is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 13:24   #8
SJ 99 SAX

Stage 1
 
SJ 99 SAX's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Default Re: ajutor

sa fie calitatea proasta a bucsilor din brate, am observat ca roata misca putin la frinare inainte si inapoi
SJ 99 SAX is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 13:31   #9
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: ajutor

bucsile din brate sar putea [dar] daca se misca roata [ridic-o sus si vezi] sa nu fie rulment roata , sau poate nu ai strins piulita planetara sau janta , mare atentie in mers poti sa ramai pe 3 roti .nu e de gluma sau daca mai ai si vitez.si e rultment ,se blokeaza si te rastorni sau faci ca titirezul pe sosea , trebuie ridicata pe un elevator si controlate rotile .
__________________
.......... マツダ ...........
"Masina ta este o copie ! Fa-o sa moara Unikat"
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 13:56   #10
SJ 99 SAX

Stage 1
 
SJ 99 SAX's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Default Re: ajutor

Quote:
Originally Posted by cmzcs View Post
bucsile din brate sar putea [dar] daca se misca roata [ridic-o sus si vezi] sa nu fie rulment roata , sau poate nu ai strins piulita planetara sau janta , mare atentie in mers poti sa ramai pe 3 roti .nu e de gluma sau daca mai ai si vitez.si e rultment ,se blokeaza si te rastorni sau faci ca titirezul pe sosea , trebuie ridicata pe un elevator si controlate rotile .
am verificat tot, ce ma mira este ca azi dimineata masina sa comportat bine la inceput, am observat azi ca daca ma duc singur masina se comporta bine , am dus 2 persoane in masina si au inceput bataile,nu mai inteleg
SJ 99 SAX is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 14:02   #11
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: ajutor

ok ti-am spus mai sus sa-mi dai detalii [verifica sistemul de prindere amortizoare pe punte [si caroserie] SPATE ] vezi ca ai arc pe spate rupt de aceia nu e stabila cu greutate {deci verifica spatele } PA.,alte detalii ? cind ai o problema spune tot nu ! nu da cu tiraita . BAFTA verifica spatele masinii ,si rotile [de ce se misca oare ?]
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 14:04   #12
SJ 99 SAX

Stage 1
 
SJ 99 SAX's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Default Re: ajutor

ok. mersi
SJ 99 SAX is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 14:14   #13
cmzcs

Stage 4
 
cmzcs's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Default Re: ajutor

100/100 arcuri spate si verifica si puntea spate + bucsi fata bascula ,nu aveau cum sa se rupa sau sa-ti dea probleme tot ce ai scris decit daca faceai intoarceri cu frina de mina sau te joci cu masina frinind cu frina de mina o sa bagi multi bani in ea [vinde-o ] si iati alta
cmzcs is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 14:37   #14
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: ajutor

eu tare cred ca ai ceva probleme cu telescopul - din ce spui tu face ca barca - asta inseamna ca telescopul nu isi face treaba iar arcul isi face datoria de a sustine caroseria, dar nefiindu-i amortizate oscilatiile masina intra in balans. Verfica rulmentul, poate sa fie vreo bieleta antirului daca ai asa ceva la puntea spate!!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 14:38   #15
SJ 99 SAX

Stage 1
 
SJ 99 SAX's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Default Re: ajutor

nu am facut intoarceri cu frina de mina, am grija de masina pentru ca ma folosesc de ea, acum o saptamina am venit din Italia , am intrat pe la Bors , drumul pina la Zalau este cum este, la 2-3 zile au inceput bataile , si ciudat nu bate tot timpul.O sa verific si spatele sa vad . O sa schimb si bucsile in brate mi se par cam moi,rupte nu sunt.
SJ 99 SAX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -