Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-12-06, 22:42   #1
juristul2000

Stage 5
 
juristul2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 378
Default Strut bar pentru Logan

Stie cineva unde se poate gasi gata facut un strut bar pt logan sau ma rog daca stie cineva cum se construieste unul, parametri si de ce trebuie sa se tina cont in confectionarea lui.Ma gandesc ca mai trebuie luati in calcul si alti parametri, altii decat distanta ditre telescoape.Multumesc anticipat
__________________
cine nu are urs sa-si cumpere, LOGAN!!
juristul2000 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-06, 23:27   #2
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Strut bar pentru Logan

teoretic...iti trebe o bara goala
o tai in 2
iti faci rost de o alta bara plina care sa intre in diametrul primei bari
ii faci filet pe stanga si pe dreapta
o sudezi de prima
pui piulita si contra piulita
si apoi la prindere vezi tu
si eu as vrea sa-mi fac ca nu-mi renteaza sa dau 150 euro pt o bara din asta la cielo...ca-i facuta de firma x sau y
cum le fac ei cred ca si cineva care se pricepe umpic le-ar putea face.
vezi ca sunt undeva pe la bazar pt logan daca am vazut eu bine, uita-te in poze cum arata vb cu omu care le vinde sa-ti zica dimensiunile, si fati-o tu..si scapi eftin de tot (parerea mea)
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 19-12-06, 07:45   #3
juristul2000

Stage 5
 
juristul2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 378
Default Re: Strut bar pentru Logan

Merci pt raspuns am sa caut si oricum o sa-mi pun ca ajuta f mult cel putin asta spun cei care au deja pe alte masini.
juristul2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-06, 14:42   #4
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Strut bar pentru Logan

eu catu pe cineva care are pe cielo asa ceva...ca sa-mi fac si eu unu
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 20-12-06, 15:59   #5
juristul2000

Stage 5
 
juristul2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 378
Default Re: Strut bar pentru Logan

Am vorbit cu cei de la Racing nick si mi-au spus ca pt logan primesc in ianuarie acuma de cielo habar nu am da intreaba si ru.Pe 4tuning gasesc promootia de la ei.Bafta
juristul2000 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 21:01   #6
juristul2000

Stage 5
 
juristul2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 378
Default Re: Strut bar pentru Logan

Inca nu am facut rost de strut bar asa ca poate ma poate ajuta si pe mine cineva cu dimensiuni pt logan sau macar cum trebuie calculata o astfel de bara.Sunt si la noi pt Logan dar pretul mi se pare exagerat
juristul2000 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 05:25   #7
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Strut bar pentru Logan

da de ce vrei tu strut bar? nu esti multumit de arcurile sport? Loganu nu are comportament de understeering, iar daca ii pui strut bar doar pe fata o sa ai un comportament de overstering de in prima curba mai dura osa te vezi direct ca un titirez in reluare astept PM
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 13:28   #8
b42sru

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 3
Post Re: Strut bar pentru Logan

stut fata 70 eur [culori rosu albastru negru]
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image007.jpg
Views:	156
Size:	259.9 KB
ID:	1202774  

Last edited by b42sru; 03-12-09 at 13:39.
b42sru is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 15:31   #9
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Strut bar pentru Logan

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
da de ce vrei tu strut bar? nu esti multumit de arcurile sport? Loganu nu are comportament de understeering, iar daca ii pui strut bar doar pe fata o sa ai un comportament de overstering de in prima curba mai dura osa te vezi direct ca un titirez in reluare astept PM
Pai la arcuri sport cu atat mai mult ai nevoie! "Strut bara" nu face decat sa rigidizeze masina in sensul ca nu se mai misca oalele de amortizor (caroseria are o oarece elesticilate si lucreaza, dar comportamentul din sub in supravirator nu prea inteleg cum l-ar putea transforma... Nu de alta dar mi-as pune si eu una in spate (subtire de tot ) ca sa-mi fac Manta neutra
A, si tehnologie mare nu trebuie, eu, daca ar fi sa confectionez una (desi cred ca as prefera una "plug&play") as opta pt varianta rigida: 2 flanse fixate pe contraaripi, o teava cu perete subtire astfel incat sa nu atarne prea mult croita ca sa nu interfereze cu nici un element din compartimentul motor, cateva afturi (in mediu de CO2), dupa care demontat ansamblul, sudat definitiv tot in CO2, polizat, grunduit, vopsit si gata! Mai bine dai 70 e si o iei de-a gata, parerea mea!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 18:16   #10
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Strut bar pentru Logan

pai sa stii ca o astfel de bara iti transforma masina din supra in subviratoare si invers - cauta pe net - ceva cu strut bar theory!!! Arata acolo cum se "calculeaza" o astfel de setare pe un Bmw (masini cu tractiuni spate) si pe un Golf 3 (masini cu tractiune fata)
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 03:18   #11
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Strut bar pentru Logan

N-am gasit nimic de genu'... Si chiar nu vad cum, caracteristica sub sau supraviratoare nu e data de cat de mult lucreaza "clopotele"! In fine, nu am energie sa combat
john17 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 10:30   #12
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Strut bar pentru Logan

ok - am sa caut si e demonstrat - nu gandi asa ca acest comportament e dat de lucratul clopotelor ci aicea intervine transferul de mase din fata in spate care un strut bar il face - adica obliga telescopu de pe stanga sa lucreze ca si cel de pe dreapta, rigidizand caroseria masele se egaleaza intr-un moment de torsiune in centrul de greutate al masinii!!!

Na ia uite aicea - ca dupa munci titanice am gasit ceea ce era de demonstrat.

http://www.houseofthud.com/cartech/swaybars.htm

Last edited by Alejandro; 11-12-09 at 10:34.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 17:04   #13
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Strut bar pentru Logan

Nu cred ca un strut-bar are legatura cu, cursa amortizorului... iei groapa cu stanga, pe stanga lucreaza amortizorul, nu si pe dreapta. E imposibil ceea ce spui tu... singurul lucru care il face e ca rigidizeaza caroseria si, intr-adevar, in cazul unei lovituri pe o parte, ar fi afectata si partea opusa.
p.s: nu tot ce gasesti pe net e si real. Vezi exemple ca "magnetii care reduc consumul", "turbina electrica" etc.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 17:20   #14
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Strut bar pentru Logan

Geo - ai dat-o rau in offtopic - inseamna ca nu stii sa citesti in engleza intra si vezi ce e scris acolo - ca iti arata si iti demonstreaza - daca nu crezi acel site stai ca iti dau unul cu mai multa credibilitate - http://en.wikipedia.org/wiki/Strut_bar nu-mi zi ca wikipedia nu e un site credibil!!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 20:49   #15
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Strut bar pentru Logan

Tati, vezi ca sway bar-ul ala din link ul de mai sus de zici ca ai obosit cautandu-l e bara stabilizatoare, nu "strutz"! Adica altceva. Pai ce facem, incurcam mere cu pere si tacheti cu culbutori?! E hai ca acu facea si transfer de mase strutzul ala, pana mea, de pe fata in spate si invers, chiar incepusem sa ma crucesc, poate maine piloteaza el, face scandinavian flick-uri si eu stau pe margine si ma uit... Cred ca de aia se si vopseste rosu, sa nu se deoache!
Wikipedia e bun (cateodata) dar tot ce scrie acolo e postat de useri, deci de tine sau de mine, nu e musai sa fie adevarul absolut.
Asa ca sway bar nu-i tot una cu strut bar, capisci?

Last edited by john17; 11-12-09 at 20:57.
john17 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -