Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-09, 16:05   #1
IonutGorgan

Stock
 
IonutGorgan's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 3
Default Cum schimb becurile/ledurile de la aerul conditionat/vitezele/cald-rece?

Acum cateva zile mi s-au dus becurile care se aprind o data cu luminile, de la climatizare(nu am climatronic) si nu stiu cum se schimba.
Cred ca stiti de care zic... acolo sub casetofon , de becurile alea zic.
Am luat capacul acela de la ele... dar apoi dau de 4 suruburi si am zis ca mai bine intreb pe cineva inainte.
ma puteti ajuta? cum trebuie sa procedez.
am nevoie urgent de ajutor!
mulumesc!
IonutGorgan is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 22:40   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cum schimb becurile/ledurile de la aerul conditionat/vitezele/cald-rece?

Ai putea sa ne spui si despre ce model de masina este vorba.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 09:11   #3
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Cum schimb becurile/ledurile de la aerul conditionat/vitezele/cald-rece?

Omul are un Golf IV.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 12:03   #4
IonutGorgan

Stock
 
IonutGorgan's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 3
Default Re: Cum schimb becurile/ledurile de la aerul conditionat/vitezele/cald-rece?

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Ai putea sa ne spui si despre ce model de masina este vorba.
nu am zis ce masina.. dar am scris la profil...
GOLF 4 e masina... scuze ca nu am specificat.
IonutGorgan is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 12:07   #5
Craxy
VW Driver

Stage 5
 
Craxy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 714
Member of:
[VW]
Default Re: Cum schimb becurile/ledurile de la aerul conditionat/vitezele/cald-rece?

Quote:
Originally Posted by IonutGorgan View Post
nu am zis ce masina.. dar am scris la profil...
GOLF 4 e masina... scuze ca nu am specificat.
pui pe butonu ala de viteze (1,2,3,4)pui o carpa nici prea subtire nici prea groasa si prinzi de el invelit in carpa cu patentu si tragi de el usor ar trebui sa iasa are ceva rezistenta dar pana la urma iasa si o sa vezi un bec foarte mic cu o penseta prinzi becu si la fel il tragi afara(iasa al dracului de greu si ala)...mergi la piese auto ceri un bec asemanator il bagi la loc cu penseta(iarasi si aici te chinui)dupa care pui butonu la loc si merge tot AC-u luminat are un singur bec pentru toate 3 butoanele ala din mijloc le lumineaza pe toate....deci o sa te chinui putin sau cine stie poate esti mai indemanatic decat mine si reusesti fara sa te enervezi

sper ca ti-am fost de folos
__________________
"APLICAM TOTI LEGEA JUNGLEI DESI STAM INTRE BETOANE..."
Craxy is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 15:46   #6
IonutGorgan

Stock
 
IonutGorgan's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 3
Smile Re: Cum schimb becurile/ledurile de la aerul conditionat/vitezele/cald-rece?

Quote:
Originally Posted by Craxy View Post
pui pe butonu ala de viteze (1,2,3,4)pui o carpa nici prea subtire nici prea groasa si prinzi de el invelit in carpa cu patentu si tragi de el usor ar trebui sa iasa are ceva rezistenta dar pana la urma iasa si o sa vezi un bec foarte mic cu o penseta prinzi becu si la fel il tragi afara(iasa al dracului de greu si ala)...mergi la piese auto ceri un bec asemanator il bagi la loc cu penseta(iarasi si aici te chinui)dupa care pui butonu la loc si merge tot AC-u luminat are un singur bec pentru toate 3 butoanele ala din mijloc le lumineaza pe toate....deci o sa te chinui putin sau cine stie poate esti mai indemanatic decat mine si reusesti fara sa te enervezi

sper ca ti-am fost de folos
am gasit alta soluitie... :d e unpic mai mult de lucru dar mai mult de 5 minute nu iti i-a.
singur m-am dus la masina.... am luat ochelarii de pe langa butoane, apoi am scos butoanele afara si am vazut si eu becul... am incercat sa il scot afara dar am zis sa nu cumva sa strang de el sa il sparg acolo si m-am gandit ca tre sa mai fie ceva... trebuie luate si marginile alea de la butoane unde indicaalbastru/roshu adica cald/rece , pe ce viteza esti si pe unde sa iti adie aerul )... si am ajuns la bec fara nici o problema....
trebuie sa precizes ca am intrebat un electrician cat imi i-a pentru schimbarea becului... (inainte sa imi dau seama cum se face) si zice el... 20 de lei.... eram aproape sa ma duc la el.. si am zis sa mai incerc o data.. sa vad daca pot eu face ceva.. mai bine adaug banii aia 20 de lei la banii pentru benzina ) si am reusit sa schimb becul.
dupa ce l-am schimbat imi venea sa ma duc la electrician sa ii zic...pentru lucru de 5 minute tuh ai vrut sa imi iei 20 de lei.... sa fim seriosi!
cel mai bine e sa incerci tuh prima data... mai ales la chestii de astea mai marunte.
sper ca am vb cat de cat explicit.... daca nu... intrebati-ma!
ms de ajutor si sper ca v-am ajutat si eu!
IonutGorgan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -