Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-09, 00:59   #1
Loki

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 30
Default problema inchidere/imoblizator supernova

salut,

problema este ca odata introdusa cheia, in loc sa se stinga becul de la motor/imobilizator, palpaie , ca si cand nu ar fi cheia corecta introdusa si trebuie reintrodusa de cateva ori pana o accepta

intebarea e daca se paote schimba intreg sistemul de inchidere centralizata+imobilizator cu sistem aftermarket ? (daca da,as dorii si niste linkuri la magazine din ro)
Loki is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 11:39   #2
Loki

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 30
Default Re: problema inchidere/imoblizator supernova

chiar nu are nimeni nici o idee / sugestie ?

m-as duce spre o alarma viper, am vazut ca are o functie anti hijack - e echivalentul imobilizatorului ?
Loki is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 22:39   #3
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Re: problema inchidere/imoblizator supernova

nu exista inlocuitor decit cu piesa de origine, problema e din cutia decodoare sau bucsa decodoare de la butuc,in stinga jos pe stalp la sofer e un modul in carcasa neagra, scoate mufa desfal, are 2 suruburi si verifica lipiturile de pe integratul mare si mufa de conexiune,dupa ce le refaci ca la carte si fara lipire cu pistol clasic care face inductie,mufezi si ar trebui sa fie ok, daca nu desfaci cochila volan si verifici legaturile de la inelul negru din jurul butucului,aia e bucsa decodoare...daca nu reusesti nimic se cumpara cutia neagra cu 2 telecomenzi ,partea metalica se scoate,dar problema este ca la codarea cheilor este nevoie de cei de la dacia sau renault;uita de povestea cu alt model de imobilizator
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 22:42   #4
Loki

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 30
Default Re: problema inchidere/imoblizator supernova

mersi , o sa arunc o privire si sper sa se poate rezolva
Loki is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 18:48   #5
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: problema inchidere/imoblizator supernova

Inlocuitor aftermarket nu exista . In schimb exista varianta uch+capete chei de logan , o solutie mult mai rezistenta care te scapa de problema decodoarele pe veci . Adaptarea nu e foarte complicata daca ai idee putin de electronica , daca nu sunt pe forumul dacia destui care monteaza. Eu mi-am pus pe masina si nu am avut probleme.
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 29-06-10, 16:27   #6
adymihay22

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1
Default Re: problema inchidere/imoblizator supernova

Quote:
Originally Posted by sorcer View Post
Inlocuitor aftermarket nu exista . In schimb exista varianta uch+capete chei de logan , o solutie mult mai rezistenta care te scapa de problema decodoarele pe veci . Adaptarea nu e foarte complicata daca ai idee putin de electronica , daca nu sunt pe forumul dacia destui care monteaza. Eu mi-am pus pe masina si nu am avut probleme.



cum anume poti face chestia asta sa scapi de decodoare,ma pricep la electrica,ma poti ajuta?
adymihay22 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-10, 17:10   #7
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: problema inchidere/imoblizator supernova

Quote:
Originally Posted by adymihay22 View Post
cum anume poti face chestia asta sa scapi de decodoare,ma pricep la electrica,ma poti ajuta?
ai pm
sorcer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -