Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-04, 10:16   #1
tudor

Stage 2
 
tudor's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 27
Default lamurire la bujii de nova

A trebuit sa schimb bujiile la o Nova gti...si vanzatorul mi-a dat bujii cu filet scurt ca cica alea ar trebui pe nove...insa masina avea montate bujii cu filetul lung...
CARE PIELEA MEA TREBUIESC
Ce gen de bujie trebuie la dacia nova gti??
filet scurt sau lung?
Help pls
tudor is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 11:09   #2
Sima Valentin

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 35
Default Re: lamurire la bujii de nova

bujiii k filet lung pt k asa ajung mai aproape de camera de ardere si da scanteia mai repede si ai mai multa forta.k altfel ai avea consum si zgomot mare dar viteza p***.intelegi???
Sima Valentin is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 11:28   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: lamurire la bujii de nova

Ai umplut toata rubrica de "Troubleshooting" cu tampeniile tale in scris de mirc.
Daca ai vazut in viata ta o chiulasa ai fi vazut ca o bujie mai lunga decat cea indicata,va fi lovita de piston.
Retrage-te pe mesenger si lasa tehnica alora care stiu .
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 11:33   #4
Sima Valentin

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 35
Default Re: lamurire la bujii de nova

nu neaparat ca doar pistonul nu ajunge pana sus d tot mai.ca doar nu e diesel ca sa trebuiasca sa se comprime si sa se duca pana sus.iar in legatura cu scrisul te rog sa ma scuzi daca te-am incomodat la citit
Sima Valentin is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 07:12   #5
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default Re: lamurire la bujii de nova

Doamne ce aberatii scrii...))) La toata masinile pistonul merge pana sus... Si sa stii si tu ca toate Daciile 1300, 1310, papuc si Nova au bujii cu FILET SCURT!
mike - AER is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 20:45   #6
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: lamurire la bujii de nova

Si eu stiam ca Nova are bujii cu filet scurt. Dar daca a functionat fara nici o problema cu bujii cu filet lung, inseamna ca de alea ar trebui.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 09:35   #7
mike - AER

Stage 3
 
mike - AER's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 162
Default Re: lamurire la bujii de nova

Quote:
Originally Posted by DarkShadow View Post
Si eu stiam ca Nova are bujii cu filet scurt. Dar daca a functionat fara nici o problema cu bujii cu filet lung, inseamna ca de alea ar trebui.
Bai fratilor, daca nu stiti nu mai vorbiti... Voi nu vedeti ce perle scrieti p-aci...
Daca ea are cu filet scurt, cum sa mearga cu filet lung....????
mike - AER is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 12:05   #8
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: lamurire la bujii de nova

Nu merge cu filet lung ca bat pistoanele in bujii.Ca sa ma exprim mai bine,poate aceasta Nova are bujii cu filet lung.Din ce a zis Tudor, am inteles ca masina a functionat cu bujii cu filet lung, de aceea i-am zis sa puna la fel.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -