Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-05-06, 14:31   #1
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Filtru aer sport pt berlina

De care sa cumpar? Trebuie luat dupa anumite caracteristici sau pot lua primul filtru care imi cade in mana?

Intrebari simple, nu ?
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 20-05-06, 18:08   #2
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Filtru aer sport pt berlina

Quote:
Originally Posted by XtenSion
De care sa cumpar? Trebuie luat dupa anumite caracteristici sau pot lua primul filtru care imi cade in mana?

Intrebari simple, nu ?
vezi ca e cam nasol la berlina cu filtru sport. in primul rand trebuie sa te gandesti unde il pui ;o sa ai nevoie de o "legatura" intre carburator si filtru, o tzeava cu un cot ceva,in dreptul carburatorului.
__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 14:10   #3
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Filtru aer sport pt berlina

Trebuie sa-i faci un traseu spre locul unde ia acum filtru tau aerul pt ca altfel nu te va ajuta mare lucru. Din cate am inteles nu o sa fie mare performanta dar masina va consuma mai putin, respira mai bine si asta se spala la infinit. Trebuie sa iei unu pt motoare mai mari de 1.4 adik sunt unele pt motoare pana in 1.8, dalea turcesti gasesti si la 60 ron si cica sunt bunicele. Eu nu am dacie vbesc din auzite, dar daca as avea macar filtru i-as pune pt ca asa fac cu fiecare masina.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 05-06-06, 07:32   #4
Mafiotu'
Crazy Drivers Members

Stage 2
 
Mafiotu''s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 30
Member of:
[Crazy Drivers]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Cool Re: Filtru aer sport pt berlina

as vrea si eu dar de kre sa-mi cumpar??
Mafiotu' is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 02:26   #5
Kalan_Dacia1310Li

Stage 2
 
Kalan_Dacia1310Li's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 30
Default Re: Filtru aer sport pt berlina

Domnilor am si o intrebare... ba oamenilor majuta Filtru ala la ceva sau numai suna bine... acum pe bune am intelesc ca dau 50-80 Ron cam asa ca chinui sal pun sa bata aeru bine, sa ia aer rece, sal spal, sal dau cu ulei alea alea... da bine... dar majuta cu ceva? reduce consum? mere mai bine masina? mere mai tare masina?

Sau doar o sa sune ceva mai bine (iar pentru asta mai de graa sparg toba decat sa dau bani astia... hehe Glm)
Kalan_Dacia1310Li is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 20:22   #6
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Filtru aer sport pt berlina

Te ajuta.O sa dormi cu gandul ca masina ta are cai mai multi).Scoate de tot filtrul de aer(cartusul)din carcasa,inchide carcasa inapoi ca motorul sa nu ia aer cald din incinta si dak iti place cum merge si consideri ca merita efortul pune un filtru conic.S-ar putea sa mearga mai rau:P.Sau sa intre apa la el,shi "balbadac"
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 05-04-07, 12:35   #7
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Post Re: Filtru aer sport pt berlina

Quote:
Originally Posted by Kalan_Dacia1310Li View Post
Domnilor am si o intrebare... ba oamenilor majuta Filtru ala la ceva sau numai suna bine... acum pe bune am intelesc ca dau 50-80 Ron cam asa ca chinui sal pun sa bata aeru bine, sa ia aer rece, sal spal, sal dau cu ulei alea alea... da bine... dar majuta cu ceva? reduce consum? mere mai bine masina? mere mai tare masina?

Sau doar o sa sune ceva mai bine (iar pentru asta mai de graa sparg toba decat sa dau bani astia... hehe Glm)
toti vanzatorii de filtre o sati spuna ca masina castiga cativa cai . dar sincer, eu nu cred ca e asha la o berlina. daca motorul are deja 200-300 de cai da, sigur se vor mai adauge cativa cai (dar nu multi) dar daca are sub 100 de cai... ai castiga mai multi daca ai schimba evacuarea
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 18:12   #8
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Filtru aer sport pt berlina

sau poti sa pierzi...mult cuplu...
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 20:48   #9
Bassu_SIV


Stage 5
 
Bassu_SIV's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,116
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
Default Re: Filtru aer sport pt berlina

uite pe dacia mea.......
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00026.JPG
Views:	175
Size:	52.1 KB
ID:	246464  
Bassu_SIV is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 00:04   #10
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Filtru aer sport pt berlina

daca ai dacie cu filtru de aer cu carcasa de metal..scoate filtrul de aer din ea si nu mai pune capacul ala din spatele filtrului..si mergi cu ea asa ....o sa ai un sunet smecher..si la demaraj...nu se cunoaste..dar asta e ptr sound..app..la fel poti face si cu cel din plastic...doar ca ii poti lasa filtrul in carcasa..si scoti doar fundul de la carcasa.....incearca mai intai asa..inainte sa dai banii pe un filtru ''sport''
fiderzen is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 15:28   #11
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Filtru aer sport pt berlina

Quote:
Originally Posted by fiderzen View Post
daca ai dacie cu filtru de aer cu carcasa de metal..scoate filtrul de aer din ea si nu mai pune capacul ala din spatele filtrului..si mergi cu ea asa ....o sa ai un sunet smecher..si la demaraj...nu se cunoaste..dar asta e ptr sound..app..la fel poti face si cu cel din plastic...doar ca ii poti lasa filtrul in carcasa..si scoti doar fundul de la carcasa.....incearca mai intai asa..inainte sa dai banii pe un filtru ''sport''
da si dupa 5000 km schimba setul motor deoarece praful din aer plus gizele adiacente au "raschetat" cilindrii ca polizorul...
Filtru sport la berlina iti da doar sound.Pt. efecte ceva mai notabile trebuie sa invelesti galeria de evacuare cu pinza de azbest si sa faci un perete despartitor pentru filtru.
Ce vad sus intr-o poza inseamna doar bani aruncati pe geam,deoerece toata caldura galeriei de evacuare ajunge la filtru...
Vreti cai in plus la dacie?
Schimbat carburatorul cu dublu corp,aprindere electronica,evacuare "teava" directa si atunci se poate vorbi de filtru de aer sport...nu ma intrebati de consum...
Bafta!
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 07-04-07, 17:15   #12
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Filtru aer sport pt berlina

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
da si dupa 5000 km schimba setul motor deoarece praful din aer plus gizele adiacente au "raschetat" cilindrii ca polizorul...
Filtru sport la berlina iti da doar sound.Pt. efecte ceva mai notabile trebuie sa invelesti galeria de evacuare cu pinza de azbest si sa faci un perete despartitor pentru filtru.
Ce vad sus intr-o poza inseamna doar bani aruncati pe geam,deoerece toata caldura galeriei de evacuare ajunge la filtru...
Vreti cai in plus la dacie?
Schimbat carburatorul cu dublu corp,aprindere electronica,evacuare "teava" directa si atunci se poate vorbi de filtru de aer sport...nu ma intrebati de consum...
Bafta!
are dreptate turbojack .. e cam inutil pus acolo in afara de " sound " ... el trebuie sa bage in motor aer rece nu cald .. la tine baga si cald .. schimba-i locul
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 11:16   #13
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Filtru aer sport pt berlina

ceva in genul la ce a spus TURBOJACK i-am explicat si eu lui MIKKAI in postul meu,referitor la aerul cald care nu trebuie sa ajunga in motor!!!
insa ca solutie pt stoparea aerului cald venit de la galerie,sau macar inlaturare partiala,eu am ales o bucata de tabla de aluminiu,dintraceea care protejeaza podeaua in drept cu catalizatoarele la masinile care au asa ceva si sa imbrac galeria cu ea.
apoi filtrul de aer sport il voi pozitiona cat mai aproape de botul masinii.
evacuare de tip teava+toba finala sport am,aprindere electronica am,
imi mai trebe' un carburator dublu corp-Weber,ceva..
are cineva asa ceva de vanzare?
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 02:09   #14
Sick

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 3
Smile Re: Filtru aer sport pt berlina

Quote:
Originally Posted by Bassu_SIV View Post
uite pe dacia mea.......
da macar se aude altfel sau e doar de design
Sick is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 00:09   #15
HackY

Stage 2
 
HackY's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 47
Default Re: Filtru aer sport pt berlina

Quote:
Originally Posted by Sick View Post
da macar se aude altfel sau e doar de design
pe benzina am auzit ca nu prea face sunete nu stiu ce decat la turatii mari ; plus depinde si de filtru; are un prieten pe Mondeo dar sunetu lasa de dorit ; am incercat si eu un .. asa numit test pe Motorinaru meu de 1,9 Bora SDI; sunetu e foarte puternic intre 1600 RPM si 2300 RPM se aude foarte tare si afara si inauntru ; insa e deranjant (obositor) la condusul pe distante mari.
HackY is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -