Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-09, 23:04   #1
vlad_VSV

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,341
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[2 Roti]
Angry Reconditionare buza polishata jante !

salut , am niste jante cu buza polishata , insa s-au cam nenorocit , parca ar fi mancata buza de "rugina" plus ca ii si zgariata de borduri ... intrebare cum pot reface buza ? sa fie oglinda , se mai poate in cazul meu ?
am atasat o poza cum arata jantele mele si a doua poza ii cum as vrea sa iasa daca se poate realiza acest lucru si cum ? va multumesc ... si astept orice sfat ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	316
Size:	77.8 KB
ID:	1072305   Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	234
Size:	38.0 KB
ID:	1072306  
__________________
vlad_VSV is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 00:24   #2
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Reconditionare buza polishata jante !

Incearca aici https://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...ari-jante.html
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 21:18   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Reconditionare buza polishata jante !

Quote:
Originally Posted by vlad_VSV View Post
... intrebare cum pot reface buza ...
Pe margini,au oxidat sub stratul de lac,deci trebuie polizate pana la metal si revopsite.
Deoarece esti din Cj,te pot ajuta eu sa le refac complet si sa le vopsesc absolut cum vrei.

Ai PM.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 22:31   #4
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Reconditionare buza polishata jante !

E pacat sa le vopsesti... cu putin tupeu poti aplica metoda asta: https://www.youtube.com/watch?v=LxxG4A4OgHI ... trebuie sariti cativa pasi de acolo, eu zic sa incepi cu granulatie 1000, apoi 2000 apoi pasla si pasta polish (cica se gaseste si special pt aluminiu). Daca vrei sa le dai apoi un lac protector si gata. Parerea mea e ca nu e greu, iar ce ai tu acolo e pistol cu apa ca si "damage". Succes!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 18:12   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Reconditionare buza polishata jante !

Ca sa fie oglinda, poti s-o vopsesti cu vopsea cromata. Este mai scumpa, dar efectul este foarte tare.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 22:45   #6
vlad_VSV

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,341
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[2 Roti]
Default Re: Reconditionare buza polishata jante !

@Alex30 - multumesc , dar trebuie sa ajung la bucuresti cu jantele sa le fac acolo si din cluj nu-i tocmai aproape
@turbojack - am sa te sun daca nu ma descurc , vreau sa incerc eu prima data ... oricum multumesc ...
@Bogyciu - dau o bere pentru filmulet , am sa ma apuc de lucru , sa am umpic de timp liber chiar nu pare greu ...
@amphetamine - altfel arata cand ii polishat si altfel cand ii cromat , am luat si varianta asta in calcul , dar tot trebuie polizat din ele ca is lovite pe margine , oricum multumesc ...
vlad_VSV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -