Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-09, 19:24   #1
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Probleme demaraj

Masina este un bmw e46 din 2004 318d 115 cai cu cutie automata. Ce se intampla ... ii dau talpa ca sa apas si kick-down se baga in inferioara dar trage foarte prost , zici ca nici nu am schimbat treapta de viteza. Nu imi dau seama ce are ... zici ca parca i-a murit turbina. Uleiul si filtrele trebuie schimbate peste 500km (le schimb la 10.000 km ) pentru ca s-a mers mult cu ia pe autostrazi in ultima perioada (cam 8000 km in 1-2 saptamani). De la ce poate sa fie ?
Loop is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 20:29   #2
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Probleme demaraj

Am auzit pe cineva cu o problema asemanatoare si cica era de la soft. Dar avand in vedere ca nu s-a umblat la soft ce rost are sa se strice la nivel soft ? Este posibil ?
Loop is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 00:05   #3
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme demaraj

nu nici un soft copilu uleiul din transmisie este varza, nu mai face presiune ,cand apesi kickdown turometrul urca in rpm dar masina se misca ca mortu asa-i ?
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 00:05   #4
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Probleme demaraj

exact ! Care ar fi solutia ?
Loop is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 00:07   #5
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme demaraj

ok hai sa-ti explic la ce sa te astepti daca nu e uleiul de vina dar prima si prima data sa-ti spun cum schimbi uleiul si filtrul
adica o sa postez ceva imagini si cantitati am sa postez in engleza de pe softwareul ce-l folosesc eu dar cred ca o sa te descurci
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 00:18   #6
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme demaraj

Fill Procedure Without Dipstick



Transmission temperature must be between 30 °C and 50 °C before checking.
The vehicle must be level without load, engine running. A/C turned on Max.
Step on the brake firmly, apply parking brake fully, move selector lever into each gear, pausing briefly in each gear.
With the engine running and the selector lever in Park position, remove the filler plug. (If a small stream of oil runs out, the fluid level is correct).
If no oil runs out when the filler plug is removed, the fluid level is too low. (Add oil until it starts to overflow).
With the engine running, reinstall the oil filler plug, tighten to proper torque.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	94902876.jpg
Views:	125
Size:	738.3 KB
ID:	1075032  

Last edited by draculas; 08-09-09 at 00:25.
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 00:20   #7
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme demaraj

mai trebe niste poze asta nu mo lasat
24 11 100 Removing and installing/replacing transmission screen (A5S 360R / 390R, A4S 200R)

Important! After completion of work, check transmission oil level.
Use only the approved automatic transmission fluid.

Failure to comply with this requirement will result in serious damage to the automatic transmission!

Necessary preliminary tasks:


Remove transmission oil sump.






Pull off transmission fluid screen (1) towards bottom and remove.







If the sealing ring (1) has remained in the pump housing, it must be removed and the transmission fluid screen replaced.







Installation:
Different transmission fluid screens are used in petrol/gasoline and diesel engines.
Therefore check specified measurement A prior to installation.
Measurement A:
Gasoline engine:


M52TU = 39.00 ±1.00 mm
M43TU = 30.00 ±1.00 mm
Diesel engine:


M57 = 30.00 ±1.00 mm
Position (1): Two gaskets are fitted.
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 00:33   #8
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme demaraj

dupa care torque convertorul trebuie golit aici tu sau mecanicu va bagati sub masina (zona cu transmissia) unde sa vezi o fereastra de vizitare acolo iei capacu de plastic sau cauciuc jos si cineva intoarce motorul la mana pana ajunge surubul de la convertor jos (imbus de 5 cred nu mai retin) se bate putin si se scoate afara , dupa care se desface o conducta de ulei de la radiator sau transmisie ce merge la radiator si se baga aer pana scoate afara tot uleiul vechi, dupa care se umple dupa schema de mai sus cu o mica exceptie torque converorul trebuie umplut primul prin conducta aia ce ai dat-o jos sa bagi aer daca nu se rezolva problema dupa opratiunea asta incerci urmatoarele
Turn the key in the #2 position or push start so engine lights show up but the car doesn't start. Press the gas pedal down all the way into the kickdown position. HOLD your foot there for 25-30 seconds. The trans / throttle resets to stock. daca nici asta nu merge incepi sa te uiti pe undeva dupa o transmisie ca ce ai tu sa dus
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 00:34   #9
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme demaraj

cam asta ar fi in mare, incearca si let me know how it goes , poti sa incerci sa resetezi comp inainte de ulei si vezi ce se intampla
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 18:19   #10
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Probleme demaraj

Am mai vorbit cu cineva si a zis ca ori e turbo pe duca sau imi patineaza ambreaju sau trebuie schimbat filtru de aer. Si mi-a zis ca cica nu are nici o treaba cu uleiu din transmisie . Nu mai stiu ce sa cred ... oricum o sa ma duc la service sa fac o diagnoza sa vad daca iese ceva pe calculator in primul rau. In orice caz am facut resetarea aia ... am tinut pedala apasata un minut (ca sa fiu sigur pt ca nu s-a intamplat nimic sa imi dea de inteles ca s-a resetat) dar fara rezultat.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 19:10   #11
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Probleme demaraj

Cum sa fie turbo daca se tureaza ca nebuna? Mai plauzibil patinajul ambreiajului, dar daca era turbo dus atunci masina dadea sa "moara", se tura greu. Eu zic sa mergi pe mana lui @draculas, e cel mai sigur sa fie de la uleiul de transmisie.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 02:03   #12
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme demaraj

ok zi la acel cineva care ti-o zis ca patineaza ambreiajul SA MARGA SA-SI BATA COASA ! CA-I PROST DE PUTE !

cutiile de viteze automate au ambreiaje ude in stilul alora de motocicleta cand alea patineaza masina NU SE MISCA si automatele acolo intre cutie si motor unde alea manuale au ambreiaj asta are TORQUE CONVERTOR arata ca ala in poza de mai jos ,in ala sunt niste turbine care creeaza pesiune de ulei in functie de RPM si care presiune de ulei angreneaza placile de presiune pe ambreiaje.


DECI REMEMBER CAND ITI "PATINEAZA AMBREIAJUL" LA CUTIE AUTOMATA SI MASINA NU MISCA CUM TREBE DAR MISCA ULEIUL NU FACE PRESIUNE
verifica furtunele de la intercoolerul de la turbo just in case ca ai vreun boost leak
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	FastLap_10-Inch_PG_Torque_Converter.jpg
Views:	63
Size:	48.3 KB
ID:	1076598  

Last edited by draculas; 09-09-09 at 02:23.
draculas is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 14:52   #13
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Probleme demaraj

M-am plimbat azi cu masina si parca si-a mai revenit. Trage mai greu la viteze mai mici, gen plecat de pe loc dar dupa ce prinde viteza isi revine. Maine o sa schimb uleiul si filtrele (implicit si cel de aer) si sa vad daca se imbunatateste situatia.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 19:44   #14
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Probleme demaraj

am schimbat azi ulei si filtrele si parca sa zic ca merge ceva mai bine. Trage greu in prima treapta. Inainte parca zvacnea cand o calcam de pe loc. Dupa ce intra in trepe superioare trage bine.

Cam cat ar costa uleiu de transmisie + manopera ?
Loop is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 05:27   #15
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme demaraj

baiatu le schimbi tu singur acasa , iti explic cum sa faci pas cu pas! daca mergi la atelier iti iau pielea de pe tine si e posibil sa-ti si buleasca transmisia ULEIUL IN TRANSMISIE TREBUIE SCHIMBAT LA 100.000KM LA AUTOMATE !
draculas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -