Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-07, 15:07   #1
Old School

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 41
Default Distanta prezoane Fiat Stilo 4x98

Are ceva daca pun 4X100? Care ar fi dezavantajele daca pun astfel de jante?
4x100 cu 17"?
Old School is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 15:14   #2
smtraxx

Stage 5
 
smtraxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 676
Default Re: Distanta prezoane Fiat Stilo 4x98

pi daca la masina i de 4x98 si pui de 4x100 itzi trebe kit de montaj special..care face trecerea la 4x100..sunt niste prezoane speciale!!
smtraxx is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 15:18   #3
Old School

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 41
Default Re: Distanta prezoane Fiat Stilo 4x98

eu am pus niste Wolfrace Suzuka de 17 si au intrat.Intardevar se invart un pic mai greu prezoanele.E vreo problema? se strica ceva?
Old School is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 22:16   #4
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Distanta prezoane Fiat Stilo 4x98

Nu ai nici cea mai mica problema , te asigur ...
La orice masina exista o marja de +/- 2mm pe raza ...
Eu am pus pe butuci de 5x110 ( adica de Opel ) jante de Audi ( cu 5x112 ) si merg fara probleme ...
Aceeashi chestie si la 4 prezoane ... la 4x98 poti sa pui 4x100.
Nu iti trebuiesc prezoane speciale sau alte tampenii ( flanse de trecere sau nu stiu ce kituri ) ... prezoanele pe care le foloseai inainte poti sa le folosesti f frumos si in continuare ... asta daca nu sunt filetele duse ... a se verifica si filetul din butuc .
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 11:32   #5
Old School

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 41
Smile Re: Distanta prezoane Fiat Stilo 4x98

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
Nu ai nici cea mai mica problema , te asigur ...
La orice masina exista o marja de +/- 2mm pe raza ...
Eu am pus pe butuci de 5x110 ( adica de Opel ) jante de Audi ( cu 5x112 ) si merg fara probleme ...
Aceeashi chestie si la 4 prezoane ... la 4x98 poti sa pui 4x100.
Nu iti trebuiesc prezoane speciale sau alte tampenii ( flanse de trecere sau nu stiu ce kituri ) ... prezoanele pe care le foloseai inainte poti sa le folosesti f frumos si in continuare ... asta daca nu sunt filetele duse ... a se verifica si filetul din butuc .
Multumesc frumos de raspuns.De un astfel de raspuns aveam nevoie.
Old School is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 10:49   #6
Tibi_Arad

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1
Default Re: Distanta prezoane Fiat Stilo 4x98

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
Nu ai nici cea mai mica problema , te asigur ...
La orice masina exista o marja de +/- 2mm pe raza ...
Eu am pus pe butuci de 5x110 ( adica de Opel ) jante de Audi ( cu 5x112 ) si merg fara probleme ...
Aceeashi chestie si la 4 prezoane ... la 4x98 poti sa pui 4x100.
Nu iti trebuiesc prezoane speciale sau alte tampenii ( flanse de trecere sau nu stiu ce kituri ) ... prezoanele pe care le foloseai inainte poti sa le folosesti f frumos si in continuare ... asta daca nu sunt filetele duse ... a se verifica si filetul din butuc .
Salut. De la ce model de opel ai luat, si cat te-au costat butucii?
Nu stiu ce sa fac... Vreau sa mi iau niste jante mai mari si a-si lua in 5 prezoane, nu pt ca nu a-si gasi si in 4, dar vreau sa pastrez jantele si sa le montez pe urmatoarea masina, care va avea cu siguranta butuc cu 5 prezoane.
in 5 prez.

in 4

Last edited by Tibi_Arad; 09-09-09 at 10:57.
Tibi_Arad is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 11:03   #7
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Distanta prezoane Fiat Stilo 4x98

Quote:
Originally Posted by Tibi_Arad View Post
Salut. De la ce model de opel ai luat, si cat te-au costat butucii?
Nu stiu ce sa fac... Vreau sa mi iau niste jante mai mari si a-si lua in 5 prezoane, nu pt ca nu a-si gasi si in 4, dar vreau sa pastrez jantele si sa le montez pe urmatoarea masina, care va avea cu siguranta butuc cu 5 prezoane.
pai el a zis ca au intrat perfect pe butucii masinii, deci nu a schimbat nici un butuc.

si eu am facut aceeasi chestie, pe opel cu 5x110 am pus jante cu 5x112, a intrat fara probleme fara adaptari fara nimic, dar mi s-au rupt prezoanele de 2 ori in mers. multi mi-au zis ca opelul ala ( zafira) are buba asta ca li s-a intamplat la multi sa rupa prezoanele in mers, dar nu stiu ce sa zic. oricum de atunci am schimbat jantele de 2 ori si nu a mai facut probleme
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -