Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-09, 16:28   #1
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default tremurat volan

am o mica problema:la viteza peste 160 am o bataie in volan,un tremurat f puternic.pana la acea viteza totul este ok,dar peste 160 incep sa simt acea bataie f tare.tin sa precizez ca masina oricum trage putin stanga.am schimbat cauciucurile de pe fata pe spate si invers.chiar si inainte aveam o senzatie ciudata in volan la modu ca simteam ca masina nu sta pe asfalt.a disparut asta dar a aparut bataia.cauciucurile sunt 195/65 pe fata si 205/60 pe spate.astept sfaturi in acest sens
sstilo is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 16:56   #2
smarautz

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 46
Default Re: tremurat volan

incearca sa montezi aceeasi masura de cauciucuri pe fata si spate,controleaza echilibratura jante(nu plumbi pe raza mare a jantei ci in interior)
smarautz is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 17:05   #3
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: tremurat volan

jante strambe, trebuie echilibrat, trebuie puse pneuri de vara ( cele de iarna intotdeauna tremura ) .
dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 20:15   #4
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default Re: tremurat volan

pe fata chiar sunt de iarna.dar pe la 180 simti ca parca n-ar fi roata pe mijloc,adica nu se invarte corect.e greu de explicat senzatia creata.multumesc pt raspunsurile de pana acum
sstilo is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 22:58   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: tremurat volan

Anvelopele de iarna nu sunt pt viteze mari... ia vezi ce indice de viteza au.
Trebuie sa folosesti anvelope pt sezon. Plus de asta, ai dimensiuni diferite fata/spate... si nu doar latimea difera, ci si talonul anvelopei si nu e ok.
Jante strambe, dar pana la echilibrare trebuie sa le indrepti. Du-te la Autosoft, sunt cei mai buni.
Trasul stanga poate fi din presiune, echilibrare sau chiar geometrie... pana nu ajungi cu ele sa le verifice baietii, nu ai de unde sa sti exact de la ce e.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 12:43   #6
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default Re: tremurat volan

fiind tractiune spate am considerat ca e ok sa fie mai late pe spate.va multumesc pt raspunsuri.am sa ma duc la echilibrat cat de curand
sstilo is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 11:23   #7
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: tremurat volan

Mai late da... dar ai "inaltimea", talonul anvelopei, mai mic pe spate decat pe fata.
Oricum problema ta e de la rotile fata, nu de la cele spate.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 13:49   #8
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default Re: tremurat volan

stiu ce e talon,da am crezut ca e ok si asa.se pare ca nu e.multumesc inca odata pt raspunsuri
sstilo is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 21:16   #9
smarautz

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 46
Default Re: tremurat volan

@sstilo inca un sfat INCEARCA SA MERGI MAI INCET,caci nu vei avea niciun tremurat in volan,si vei avea o viata mai lunga si fara probleme(nu o lua in nume de rau)
smarautz is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 23:55   #10
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tremurat volan

bai profesorilor ce toti aveti cu cauciucurile ? lui i sunt duse discurile de frana ! , copilu pune mana ia discurile de pe fatza jos megi cu ele la cineva care are strung si rezolvale si ai sa scapi de tremurat asta in cazul in care nu iti permiti sa cumperi altele noi si dupa ce ai rezolvat asta dute si balanseaza jantele

Last edited by draculas; 07-09-09 at 23:57.
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 00:12   #11
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: tremurat volan

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
bai profesorilor ce toti aveti cu cauciucurile ? lui i sunt duse discurile de frana ! , copilu pune mana ia discurile de pe fatza jos megi cu ele la cineva care are strung si rezolvale si ai sa scapi de tremurat asta in cazul in care nu iti permiti sa cumperi altele noi si dupa ce ai rezolvat asta dute si balanseaza jantele
ma scuzati domn' decan.. nu stiam ..pur si simplu nu stiam!

Nu e exclusa treaba cu discurile..dar sa fim seriosi..cel mai sigur sunt jantele strambe! ca la ce drumuri avem in tara nu e exclus! Nu am zis nimic rau de cauciucuri..numai ca cele de iarna tind sa vibreze mai mult decat cele de vara, la viteze excesiv de mari!

Si data viitoare nu te mai da asa profesor, puteai da doar un sfat ..nu trebuia sa ne faci prosti. Bafta
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 00:42   #12
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tremurat volan

te-ai simtit prost cumva? imi pare rau nu a fost intentia mea ,dar la ritmul in care NU se schimba discurile acolo si la ce viteaza mare sustine omu ca-i vibreaza e posibil ca discurile sa inceapa sa se duca
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 10:28   #13
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default Re: tremurat volan

discurile?da nu vibreaza la franare,ci la rularea in linie dreapta...nu stiam ca discuri ovalizate pot fi motiv pt vibratii
sstilo is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 11:48   #14
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: tremurat volan

Quote:
Originally Posted by sstilo View Post
discurile?da nu vibreaza la franare,ci la rularea in linie dreapta...nu stiam ca discuri ovalizate pot fi motiv pt vibratii
alea vibreaza cand apesi pe frana , le simti in talpa! Nicidecum in volan la 180 la ora.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 02:25   #15
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tremurat volan

am avut aceasi problema ca si omu de mai sus mai ! vibra masina si batea volanul la viteze mari si nu a fost de la jante nici de la cauciucuri ci de la discuri mai
draculas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -