Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-08-09, 23:23   #16
iuliku

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 43
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
daca ventilatorul de klima chiar merge in directie gresita tai cablul si il inversezi...cu asta se potriveste si stecherul
sunt 3 fire...cum le schimb?
iuliku is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:25   #17
iuliku

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 43
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

masina e dotata cu climatronik din fabrica
iuliku is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:26   #18
iuliku

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 43
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

e pe 2 zone chiar
iuliku is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:27   #19
iuliku

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 43
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

ideea e ca acum ca am oprit ventilatorul de clima nu`l mai anuleaza pe cel de motor si sper sa nu se intample nimic cu garnitura ...apa cel putin nu se ridica de 90..evident ca nici clima nu`mi merge
iuliku is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:35   #20
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Incearca intai chestia cu ziarul...ca sa fii sigur in ce directie bate ventilatorul...Sorry dar eu nu mai stiu asa bine romana si nu inteleg ce inseamna habitaclu.insa banuiesc ca te referi la ventilatorul de la radiator sau mai bine zis de la kondensatorul pt klima...
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:36   #21
iuliku

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 43
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Incearca intai chestia cu ziarul...ca sa fii sigur in ce directie bate ventilatorul...Sorry dar eu nu mai stiu asa bine romana si nu inteleg ce inseamna habitaclu.insa banuiesc ca te referi la ventilatorul de la radiator sau mai bine zis de la kondensatorul pt klima...
ma refer la ventilatorul din fata radiatorului dar e ventilatorul de clima. pentru radiator ma gandesc ca e celalalt de dedesuptul capotei
iuliku is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:41   #22
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Corect...atunci am inteles bine si iti repet...daca e nevoie il opresti pe cel de motor pt 1 min si dai drumul la klima...cu o bucata de ziar vezi in ce directie bate ventilatorul de la klima...aerul trebuie sa se duca spre inauntru...e clar ( asta faci cand motorul e rece)
Deci daca tii ziarul in fata masinii ,ventilatorul de klima trebuie sa il aspire !

Last edited by mobiles_de; 29-08-09 at 23:44.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:42   #23
iuliku

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 43
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Corect...atunci am inteles bine si iti repet...daca e nevoie il opresti pe cel de motor pt 1 min si dai drumul la klima...cu o bucata de ziar vezi in ce directie bate ventilatorul de la klima...aerul trebuie sa se duca spre inauntru...e clar ( asta faci cand motorul e rece)
am facut asta si aerul este impins afara clar adica opus motorului
iuliku is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:46   #24
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Super...inseamna ca masina a fost reparata de un electrician sef cel putin acum stim care e problema
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:47   #25
iuliku

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 43
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Super...inseamna ca masina a fost reparata de un electrician sef cel putin acum stim care e problema
ok ajuta`ma...
iuliku is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:53   #26
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Te uiti intai la cabluri...banuiesc ca unul e maro si doua rosii...testezi daca pe maro ai intradevar masa. Pe cele 2 rosii ai probabil 2 faze de plus...daca e asa atunci demontezi ventilatorul . Eu banuiesc ca electricianul sef a pus elicea invers Cred ca se poate scoate separat de sub grilaj si inversa
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 29-08-09, 23:55   #27
iuliku

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 43
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Te uiti intai la cabluri...banuiesc ca unul e maro si doua rosii...testezi daca pe maro ai intradevar masa. Pe cele 2 rosii ai probabil 2 faze de plus...daca e asa atunci demontezi ventilatorul . Eu banuiesc ca electricianul sef a pus elicea invers Cred ca se poate scoate separat de sub grilaj si inversa
mama e ceva de munca ...si avand in vedere ca nu sunt electrician nu stiu cat o sa pot face dar incerc maine si postez ce am reusit sa fac
multumesc
firele sunt 2 albastre si unul maro
iuliku is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 00:01   #28
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Ca sa schimbi elicea nu trebuie sa fii electrician...banuiesc ca e prinsa ori in surub ori cu o siguranta de tabla...nu trebuie decat sa o pui invers ca petalele sa bata aerul in sensul bun
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 00:02   #29
iuliku

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 43
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Ca sa schimbi elicea nu trebuie sa fii electrician...banuiesc ca e prinsa ori in surub ori cu o siguranta de tabla...nu trebuie decat sa o pui invers ca petalele sa bata aerul in sensul bun
trebuie demontata intai pentru ca nu am atata acces la ea daca nu o dau jos de pe masina
iuliku is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 00:07   #30
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: probleme bmw 318is !!!!!!!!!

Stiu...insa acum ai toate explicatiile de rigoare si stii ce ai de facut...e rabla ta . Sau vrei sa vii la mine la atelier in germania sa iti intorc ventilatorul? numai 59 Euro pe ora np...vei reusi...bafta
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -