Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-06, 23:11   #16
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: pareri scos catalizator

merita si la 1.4 ... scos .. trage mai binishor are cineva scos de pe o solenza .. si de asemenea sunetu e nebunie cu o toba sport so .. merita .. dar sunt vechile probleme la rar
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 30-04-06, 18:35   #17
LLV*

Stage 2
 
LLV*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 26
Default Re: pareri scos catalizator

L-am scos la o Vectra A de 2000 si o mica diferenta de putere s-a simtit.Daca ii usurezi si admisia diferent fi mai mare.Iar consumul nu va fi mai mare in nici un caz.Daca un motor creste in putere fara a mari debitul de benzina e normal ca o sa ai un consum mai mic pentru ca apesi mai putin pedala de acceleratie.Eu zic ca merita mai ales fiind destul de vechi.
LLV* is offline   Reply With Quote
Old 04-05-06, 08:15   #18
vdub

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,749
Default Re: pareri scos catalizator

Quote:
Originally Posted by tru_astra
am si ieo o dilema: am un opel astra f 1.4i c14nz din '98. de curand am fost al un centru sa-mi pun finala sport, mai mult pentru aspect si ca oricum finala mea s-a rupt. la final tipul mi-a spus ca daca as scoate catalizatorul as mai castiga ceva la capitolul performante nu foarte mult data fiind puterea mica a motorului dar si la sound...
voi ce parere aveti, este rentabila scoaterea catalizatorului, s-ar ivi probleme dupa aceasta operatiune, in afara de RAR ca la ala 2 ani nu-mi fac probleme astept orice fel de pareri... si pro si contra
parerea mea e ca oricum nu mai e bun de nik daca e din 98.l-am scos io la calibra - acum parca toba isi merita banii,cat era ars si era pus din 2000.la itp nu e problema ca bag o solentza in locul ei ).
vdub is offline   Reply With Quote
Old 04-05-06, 10:30   #19
grave1606

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 36
Default Re: pareri scos catalizator

o sa pun aici o parte dintr-un articol gasit pe un site (nu pun numele site-ului pt ca sa nu se considere reclama). Cel putin mie m-i s-a parut interesant.

"
Another reason to fit the BTB unit is a bit more technical, most people want to take the CAT off as they sap so much power, the problem is taking the CAT out and substituting a straight pipe is not really correct. OK, this will certainly give you the power back the CAT takes away through restriction but this causes another problem. When exhaust gas comes out of the cylinder it produces sound/pressure waves that travel up and down the exhaust system, if these S/P waves can be controlled correctly they can be harnessed to draw extra gas from the cylinder and so make the engine more efficient. These S/P waves are controlled by the cam timing and the pulses go down the exhaust until they meet the first expansion chamber, silencer, CAT (anything that causes the size of the exhaust bore to rise significantly). As soon as the gas reaches this expanded section, the S/P wave stops and goes back to the cylinder head, as this wave hits the back of the valve it bounces back and causes a suction pulse that helps pull more gas out the next time the valve opens. The problem is the distance from the first expanded section to the cylinder head is critical, to get this pulse action working correctly, if this distance is not correct the wave goes back at the wrong time and hits the gas coming out of the valve and so stops the gas coming out rather than helping it. This is what happens when you take the CAT out, you no longer have an expanded section in the correct place and the S/P wave will go down the system until it reaches the first silencer box before returning. Before CAT's were fitted, this was the reason all cars had an expansion boxes in a similar position to where they now fit CAT's. I know some one will say, what about the VTR with the CAT on the down pipe, or the old mini with only one silencer at the rear. The complications of how these S/P waves travel is not quite as simple as above. Lets assume the correct distance from the valve head to the first silencer should be 80 inches, providing you double or treble the distance or half it, quarter it, the S/P waves will still work their effect, so having the CAT on the down pipe or just one silencer at the back can still be right, what is practically certain is that taking the CAT out and substituting a straight pipe will not be correct and so you will loose some power."

P.S.: cand in text scrie VTR se refera la un Citroen Saxo VTR
BTB este systemul de tobe gandit de firma respectiva(nu este numele sistemului)

Last edited by grave1606; 04-05-06 at 10:31. Reason: modificare a unui acronim ca sa nu se faca, confuzie
grave1606 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-06, 20:38   #20
LLV*

Stage 2
 
LLV*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 26
Default Re: pareri scos catalizator

E foarte interesant articolul si tot odata foarte posibil.
Atunci cand am scos CAT-ul la Vectra fara sa stiu de chestia asta,am lasat toba in care a fost.Am facut doar un capac cu aparatul de sudura ,am spart ceramica,am scos-o afara,si am inchis toba la loc.Rezultatul nu a fost incredibil dar se simte destul de bine ca putere.Iar zgomotul e foarte ciudat din cauza ca gazele intra in rezonanta in toba in care a fost catalizatorul.
Una peste alta e ok.
LLV* is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 11:18   #21
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Default Re: pareri scos catalizator

dar cum ramane cu calculele care se fac pentru evacuare? ma gandesc ca ... evacuarile nu sunt "aruncate" asa la intamplare pe masina, ele sunt proiectate sa dezvolte o contrapresiune, tinandu-se cont si de catalizator. ce au simtit unii ca si imbunatatire a performantelor nu ar putea fi datorata unei scaderi de cuplu la turatii mici si o crestere infima a cailor la turatii mari?...dupa mintea mea asta ar putea explica diferenta de performanta, diferenta inselatoare fiind vorba de o imbunatatire infima...
__________________
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 18:52   #22
LLV*

Stage 2
 
LLV*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 26
Default Re: pareri scos catalizator

Din pacate constructorii de masini au ales aspectul ecologic in detrimentul puterii.Daca ai sa iei un catalog auto de prin 1987-1988 ai sa vezi ca multi producatori ofereau aceeasi varianta de motorizare si cu catalizator si fara.Ai sa vezi ca exista o diferenta de cai in jur de 4-5 cai poate si mai mult la unele masini,iar performantele la accelerare erau diferite cu jumatate de secunda, in unele cazuri si cu o secunda ceea ce intr-un concurs inseamna foarte mult.
Cand vezi botul concurentului linga tine ti-ai dori si jumatate de cal in plus doar sa poti sa-l faci.
LLV* is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 10:31   #23
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: pareri scos catalizator

la toate masinile care am spart catalizatorul nu s-a simtit nici o inbunatatire sesizabila ci doar un consum mai mare de benzina(la motoarele turbo se simte bine datorita turbinei care creste mai rapid in turatie datorita gazelor ce nu sunt obstructionate de catalizator)

modele vechi de masini calculatorul motorului nu avea mufa de la sonda lambda ca sa vada rezultatul amestecului din gaze si asa functioneaza in regim de avarie si da mai multa benzina in injectoare

diferenta e posibil sa fie data de catalizatorul infundat in timp si normal sa fuga mai tare masina dar nu se recomanda scoaterea lui definitiva ci inlocuirea lui din cand in cand

am probat lucrul asta pe multe masini
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 30-07-06, 09:11   #24
bogdan.v

Stock
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1
Default Re: pareri scos catalizator

moshu vezi ca la borla in pantelimon tot traseu` din inox te duce cam 800 e chiar crezi ca merita??
bogdan.v is offline   Reply With Quote
Old 02-08-06, 15:50   #25
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: pareri scos catalizator

Quote:
Originally Posted by LLV*
E foarte interesant articolul si tot odata foarte posibil.
Atunci cand am scos CAT-ul la Vectra fara sa stiu de chestia asta,am lasat toba in care a fost.Am facut doar un capac cu aparatul de sudura ,am spart ceramica,am scos-o afara,si am inchis toba la loc.Rezultatul nu a fost incredibil dar se simte destul de bine ca putere.Iar zgomotul e foarte ciudat din cauza ca gazele intra in rezonanta in toba in care a fost catalizatorul.
Una peste alta e ok.

la fel si eu am facut
se aude cam ciudat eu am crezut ca am vreo gaura ceva
dar pana la urma m-am obisnuit
poti sa pui in loc o intermediara de golf ca e subtire si lunga si are loc
si e ca si cum ai avea o maisna din fabrica fara CAT
__________________
Fiat tempra 1.6 ien aprox 110 cai (gone)
Lancia Delta II 1.8 132 hp ..(gone)
Alfa 156 1.8 ts 150 hp (great feeling, gone)
Golf III Rabbit 1.4 mic si rau..(gone )
Honda del Sol 1,6 soch vtec turbo on !!
markizu is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 17:41   #26
relu86

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 11
Default Re: pareri scos catalizator

Quote:
Originally Posted by grave1606 View Post
o sa pun aici o parte dintr-un articol gasit pe un site (nu pun numele site-ului pt ca sa nu se considere reclama). Cel putin mie m-i s-a parut interesant.

"
Another reason to fit the BTB unit is a bit more technical, most people want to take the CAT off as they sap so much power, the problem is taking the CAT out and substituting a straight pipe is not really correct. OK, this will certainly give you the power back the CAT takes away through restriction but this causes another problem. When exhaust gas comes out of the cylinder it produces sound/pressure waves that travel up and down the exhaust system, if these S/P waves can be controlled correctly they can be harnessed to draw extra gas from the cylinder and so make the engine more efficient. These S/P waves are controlled by the cam timing and the pulses go down the exhaust until they meet the first expansion chamber, silencer, CAT (anything that causes the size of the exhaust bore to rise significantly). As soon as the gas reaches this expanded section, the S/P wave stops and goes back to the cylinder head, as this wave hits the back of the valve it bounces back and causes a suction pulse that helps pull more gas out the next time the valve opens. The problem is the distance from the first expanded section to the cylinder head is critical, to get this pulse action working correctly, if this distance is not correct the wave goes back at the wrong time and hits the gas coming out of the valve and so stops the gas coming out rather than helping it. This is what happens when you take the CAT out, you no longer have an expanded section in the correct place and the S/P wave will go down the system until it reaches the first silencer box before returning. Before CAT's were fitted, this was the reason all cars had an expansion boxes in a similar position to where they now fit CAT's. I know some one will say, what about the VTR with the CAT on the down pipe, or the old mini with only one silencer at the rear. The complications of how these S/P waves travel is not quite as simple as above. Lets assume the correct distance from the valve head to the first silencer should be 80 inches, providing you double or treble the distance or half it, quarter it, the S/P waves will still work their effect, so having the CAT on the down pipe or just one silencer at the back can still be right, what is practically certain is that taking the CAT out and substituting a straight pipe will not be correct and so you will loose some power."

P.S.: cand in text scrie VTR se refera la un Citroen Saxo VTR
BTB este systemul de tobe gandit de firma respectiva(nu este numele sistemului)

asta e valabil la masinile care au euro 3 sau 4 sau 5 fiindca ale ain general au catalizatorul foarte aproape de galerie, dar al una cum e astraf sau vectra a, de la chiulasa pana al catalozator e peste 1 m, nu influenteaza cu nimic, opel avea C20XE cu 1550 cai(149) si 20XE 155 sua 156 de cai, doar catalizatorul scos, plus ca la o masina veche e foarte probabil ca e infundat, deci recuperezi caii pieduti, cat despre catalizatoarele sport, costa alea cat o astra f adusa si inscrisa in romania, nu merita sa dai sute de euro ep unul sport daca poti foarte bine sa mergi fara el. eu l-am dat jos ep C20NE si am mai recuperat din caii pierduti, era infundat tot, la un peugeot cu v6 pierzi cai probabil ca are catu langa galerie la modele mai noid e masini, care au alte norme de poluare superioare motrului c14nz, care e euro1. motivul pentru care e pus aproape de galerie e ca acolo sunt ami calde gazele si catalizatorul prin definitia lui va actiona mai eficient in catalizarea reactiei de descompunere a noxelor, e mai eficient acolo decat la 1m jumate dupa galerie.deci poti merge linistit sa pui o teava in locul lui
relu86 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 03:26   #27
mr_bombastic_dma

Stage 5
 
mr_bombastic_dma's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 383
Member of:
[RENAULT]
Default Re: pareri scos catalizator

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
si nu o sa simti nici o diferenta de putere ci doar o crestere a decibelilor

doar daca ai turbo si scoti catul o sa simti ceva diferenta prin cresterea mai usoara in turatie
si odata cu cresterea aia mai usoara in turatie nu creste si viteza? si acceleratia si cuplul si caii putere? cresc doar decibelii oare?
mr_bombastic_dma is offline   Reply With Quote
Old 20-07-11, 15:46   #28
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: pareri scos catalizator

Quote:
Originally Posted by mr_bombastic_dma View Post
si odata cu cresterea aia mai usoara in turatie nu creste si viteza? si acceleratia si cuplul si caii putere? cresc doar decibelii oare?
Ma refeream la motoarele turbo ca e diferenta.....

cuplul scade la turatii joase....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 19:02   #29
minimal.madness
Opel Driver

Stage 5
 
minimal.madness's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,604
Member of:
[Opel]
Default Re: pareri scos catalizator

Salut.

1.Eu am un astra f C16NZ . I'am pus prima oara doar o evacuare cumparata de pe okazii..cea mai mare si mai bengoasa dar si relativ ieftina si un filtru sport zic eu bun .
Mi'a placut foarte mult ..se auzea destul de bine dar ulterior dupa mai multe pareri mi'am dat seama ca era prea mare pentru modelul meu de masina.
Asa ca dupa ce am strans niste banuti am fost la Pilot Auto Pitesti si am facut o evacuare de inox . M'a costat 960RON.
I'am scos tot dupa catalizator adica teava normala cu toba intermediara si toba finala ce o aveam si am pus imediat dupa catalizator : teava inox 50mm si toba finala Borla.Mi'as fi cumparat si un catalizator sport dar nu ma ajuta monetaru din "poznar" .
Pot spune ca sunetul este peste asteptarile mele . Am pus jos si poze si un filmulet cu evacuarea.Nu era prea cald motorul asa ca nu se aude prea prea..si in plus nu am filmat cu o camera ,ci cu un Nokia N95.
Live .. face un zgomot inconfundabil si cand se incalzeste bine bine .. imi cam tremura scaunu sub mine putin .


Opel Astra F 1.6 8V Borla exhaust . CLICK

Asta a fost pentru cel care a inceput topicul.
Daca nu vrei sa scoti catalizatorul,fa cum am facut eu.Scoate intermediara.
Acum cateva zile am auzit un cielo ( care din cate stiu are motorul ca de astra f ) care se auzea destul de frumos cand schimba vitezele . Adica ... se auzeau altfel gazele cand ieseau din evacuare ... mai repede.. mai ... sport ..probabil nu avea CAT.


2.Acum va intreb pe voi ... cunoscatorii ceva .
Am un amic in Sibiu cu un astra f cu motor la fel ca al meu C16NZ cu catalizator sport toba sport si filtru sport.
Am ramas pur si simplu uimit de cum trage masinuta aia de 75cp si pe langa asta,da flacari pe teava cand e incalzit motoru bine si ridicat in turatii mai mari .

CE RECOMANDATI ?? CATALIZATOR SPORT sau FARA CATALIZATOR ?
Daca se poate ... rog si afirmatii.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG341.jpg
Views:	104
Size:	701.6 KB
ID:	2163153   Click image for larger version

Name:	toba.jpg
Views:	109
Size:	68.2 KB
ID:	2163154   Click image for larger version

Name:	53.jpg
Views:	83
Size:	71.8 KB
ID:	2163155  

Click image for larger version

Name:	54.jpg
Views:	63
Size:	78.4 KB
ID:	2163156   Click image for larger version

Name:	55.jpg
Views:	102
Size:	67.7 KB
ID:	2163157   Click image for larger version

Name:	58.jpg
Views:	77
Size:	86.8 KB
ID:	2163158  

Click image for larger version

Name:	62.jpg
Views:	83
Size:	768.1 KB
ID:	2163159   Click image for larger version

Name:	vand-filtru-aer-sport-carbon-plus-accesorii-pret-eecd6a65b7a829f6c-600-600-1-95-1.jpg
Views:	105
Size:	76.4 KB
ID:	2163164  
minimal.madness is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 21:02   #30
jumP3rCS

Stage 5
 
jumP3rCS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 780
Member of:
[Fiat]
Default Re: pareri scos catalizator

salutare! daca scoateti catalizatoarele vi le cumpar eu )
jumP3rCS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -