Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-15, 21:13   #31
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Consum enorm de ulei e46 ! pls help, Bmw 318Ci ,1995cc ,143 hp

Quote:
Originally Posted by enjoy_clvb View Post
Te referi si la garnitura de la capacul de la culbutori, dar la mine pare etans ,ca nu-mi pierde ulei pe motor. Am vazut la un prieten tot cu motor asemanator, ca avea motorul imbibat cu ulei, zici ca a varsat ulei peste tot. Da, am sa tin cont de sfat si am sa schimb toate garniturile intr-o zi cand e mai urat afara. Sper sa gasesc toate garniturile sa le cumpar. daca nu am vazut un motor cu 12 mil pe la Craiova )
problema cu motoarele sh e ca poti cumpara unul cu aceeasi problema,iar daca intr.adevar ai semeringurile duse,as zice sa le schimbi,baietii de la bimmer le rezolvau cu 8 mil in bucuresti,fara sa dai chiuloasa jos,motorul pe care il iei e posibil sa aiba si ala semeringurile si alte garnituri.deci daca masina iti merge bine si nu rezolvi cu garniturile,eu zic sa iti schimbi semeringurile,e si mai ieftin si mai sigur...

eu am cumparat garnitura de la capac culbutori,plus cele 2 oringuri de la pompa vacuum plus cele 2 garnituri de la corpul de ulei(la 318ci,2000cc difera fata de 1.9cc,care are un oring si o garnitura de carton) urmeaza sa le schhimb cand am timp,poate in weekend,problema e ca nu prea mai folosesc masina,am achizitionat de curand un 330i care imi cam mananca timpul si benzina )
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta

Last edited by dany2good4u; 14-07-15 at 21:24.
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 15-07-15, 01:55   #32
enjoy_clvb

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 4
Default Re: Consum enorm de ulei e46 ! pls help, Bmw 318Ci ,1995cc ,143 hp

Quote:
Originally Posted by dany2good4u View Post
problema cu motoarele sh e ca poti cumpara unul cu aceeasi problema,iar daca intr.adevar ai semeringurile duse,as zice sa le schimbi,baietii de la bimmer le rezolvau cu 8 mil in bucuresti,fara sa dai chiuloasa jos,motorul pe care il iei e posibil sa aiba si ala semeringurile si alte garnituri.deci daca masina iti merge bine si nu rezolvi cu garniturile,eu zic sa iti schimbi semeringurile,e si mai ieftin si mai sigur...

eu am cumparat garnitura de la capac culbutori,plus cele 2 oringuri de la pompa vacuum plus cele 2 garnituri de la corpul de ulei(la 318ci,2000cc difera fata de 1.9cc,care are un oring si o garnitura de carton) urmeaza sa le schhimb cand am timp,poate in weekend,problema e ca nu prea mai folosesc masina,am achizitionat de curand un 330i care imi cam mananca timpul si benzina )
Da, e foarte diferit 2.0L fata de 1.9L, doar anexele mai seamana. 330i -ul daca e de ala in 6 linie nu ai treaba, nu manaca ulei, maxim completezi 0.5L la 20.000km
enjoy_clvb is offline   Reply With Quote
Old 15-07-15, 18:57   #33
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Consum enorm de ulei e46 ! pls help, Bmw 318Ci ,1995cc ,143 hp

Quote:
Originally Posted by enjoy_clvb View Post
Da, e foarte diferit 2.0L fata de 1.9L, doar anexele mai seamana. 330i -ul daca e de ala in 6 linie nu ai treaba, nu manaca ulei, maxim completezi 0.5L la 20.000km
6 in linie,dar e92...cu toate astea,parca imi lipseste sa ma plimb cu e46-le...
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -