Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-11, 22:41   #31
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

Din ce am citit, tipul asta de motor nu are valva aceea clasica, ci e cumva incorporata in clapeta fara posibilitate de a o demonta (o sa intreb maine la Ecomax sa vad daca au piesa respectiva separat - just to be sure). O sa mai caut informatii in acest sens...

Legat de debitmetru: e nou pe masina, are 1 luna. L-am schimbat in speranta ca o sa imi rezolve problema dar singurul lucru pe care l-am simtit dupa schimbare a fost mersul per total mai lin al motorului. E ciudat ca masina merge la fel si cu mufa debitmetrului scoasa (si nu am nici un martor aprins cand e scoasa?!).

EGR nu am.

Raman furtunele de vacuum si deja nu mai am idei...
__________________
Ex: Seicento Sporting Abarth

My Opel Astra MKIV Coupe
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 22:45   #32
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

Trebuie sa fie un mecanism, sa iti mentina debitul cu aer si la relanti. Nu intreba pe nimeni. Baga-te si uita-te tu. Cu cat primesti mai multe raspunsuri cu atat te incurci mai mult.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 22:43   #33
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

Astazi am plecat de la serviciu la o ora mai acceptabila (a se citi inainte de a se face noapte) si am dat repede jos capacul motorului si am inceput investigarile. Am luat cam fiecare furtunas care duce la zona cu admisia si l-am verificat, am deconectat/reconectat mufe... am facut poze. Si am gasit ceva... un furtun care vine de la pompa de frana si se conecteaza la o "teava" verticala de la admisie.
Click image for larger version

Name:	DSCF9947.jpg
Views:	280
Size:	2.14 MB
ID:	1941071
Acesta e fisurat, nu are coliere la capete, e tare ca plasticul (deci nici vorba de etanseitate) si se mai si roteste intre doua degete ca si in filmul asta. Urmeaza sa il schimb si revin cu detalii. Da Doamne sa fie el problema!

Si inca cateva poze cu motorul si zona admisiei:
Click image for larger version

Name:	DSCF9935.JPG
Views:	186
Size:	1.25 MB
ID:	1941079 Click image for larger version

Name:	DSCF9938.JPG
Views:	112
Size:	1.49 MB
ID:	1941080
Click image for larger version

Name:	DSCF9940.JPG
Views:	106
Size:	1.51 MB
ID:	1941081 Click image for larger version

Name:	DSCF9946.JPG
Views:	108
Size:	1.47 MB
ID:	1941082
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 06:15   #34
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

cred ca si daca se roteste ca in filmulet e posibil sa etanseze in continuare,daca in schimb era crapat atunci e alta problema....
sunt curios ce s-a intamplat cu colierul,pentru ca pe furtun se vede urma colierului...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 11:35   #35
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

Ma indoiesc de etanseitatea lui, mai ales in capatul care era scos de pe teava, si care era doar de jumatate impins pe ea. Practic a fost nevoie doar sa il ridic putin fara sa il fortez si a iesit. Colierul lipsa e un mister, insa acel furtun e clar ca e improvizatie. Nu asa arata furtunul de vacuum care trebua sa fie acolo. Am gasit pe net o poza cu unul original, se pare ca trebue sa aiba si un cot de plastic pe el.

Click image for larger version

Name:	Z18XE Vacuum Hose.jpg
Views:	140
Size:	122.6 KB
ID:	1941759
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 13:25   #36
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

daca era si iesit de acolo e clar ca nu-si facea treaba...cu cot sau nu important e sa fie etans pune alt furtun si spune ce se intampla :P
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 13:39   #37
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

Am dat o tura pe la cateva magazine de piese dar se pare ca acel furtun nu poate fi gasit decat... ati ghicit... comandat original la reprezentanta . Mai incerc la AutoA sa vad.
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 13:55   #38
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

de ce nu cauti un simplu furtun,eventual cu tesatura pe interior si gata...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 14:31   #39
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

Aia am facut deja... am luat si coliere si il pun sus provizoriu, sa vad daca rezolva ceva. Intre timp, comanda pentru furtunul original e in curs de desfasurare .
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 14:41   #40
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

de curios,cat costa?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 16:34   #41
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

Furtunul respectiv vad ca vine de la GM la metru, si costa 70 RON metrul. O sa imi mai incerc norocul si in alta parte, sa vad daca nu gasesc mai ieftin si mai scurt... ca mie imi trebuie 10 cm nu 1 metru .
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 13:06   #42
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

M-am intors de la reprezentanta dezamagit. Nici ei nu pot aduce furtunul original (nu exista ca piesa de schimb). Au spus ca si ei in service inlocuiesc in cazurile astea cu furtun universal, cu peretii intariti, la pret de 85 RON metrul liniar. Si nu vand sub 1 m. Asa ca o sa caut la magazinele de piese un furtun asemanator. Pana una alta, se pare ca improvizatia (temporara) cu cele doua coliere functioneaza si masina nu se mai subtureaza in conditiile in care o facea inainte , iar pedala de frana e mai usoara si franeaza mai eficient (inainte era grea si trebuia sa ma infig bine in ea).

Deci aviz celor care mai au probleme cu ralantiul, si nu gasesc nici o alta solutie - VERIFICATI FURTUNURILE de la admisie, si pe cel de vacuum. A meritat in cazul meu!
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 13:19   #43
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

Bravo.
Ai vazut ca se poate si fara pseudo mecanici, etc ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 13:45   #44
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

Mda. Patania asta mi-a dat multe de gandit. Si am inceput sa imi pun intrebari:
Oare asa am luat masina, cu acel furtun? Cand am cumparat-o nu avea aceasta problema...
Daca intre timp "cineva" mi-a inlocuit acel furtun... de ce a facut-o?
La schimbarea clapetei de acceleratie de ce nu s-a observat acel furtun? Era chiar jenant de vizibil... pentru un mecanic.
Nu prea stiu ce sa mai cred. Acum o sa fiu foarte suspicios in privinta lucrarilor facute de mecanici.
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 17:28   #45
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: SCADE TURATIA LA FRANARE!!!

chiar azi mi-a venit un client pentru o reparatie la evacuare, masina scoasa din alt servis cu 1 ora inainte ,roata stanga fata cu piulitele stranse la mana + asta dupa ce au schimbat rulmetul si l-au strans ca animalele
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -