Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-13, 21:07   #31
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Smile Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Masinile merg pe apa unele , au fost fel si fel de inventii dar nu au fost omologate , exista si instalatii pe HHO ( partial cu apa transformata in hidrogen ) .
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 29-04-13, 10:49   #32
mihaisopa

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 12
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

salut prieteni,acel magnet nui de nici o treaba,a avut tatal meu pe masina si nu a avut nici un efect.L-am intrebat daca are rost sa-mi cumpar si eu sa imi pun la masina mea,dar raspunsul a fost categoric NU, din contra el a zis ca din cauza chesti alea i sa fosat stricata ceva la masina.
mihaisopa is offline   Reply With Quote
Old 30-04-13, 14:46   #33
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Quote:
Originally Posted by mihaisopa View Post
salut prieteni,acel magnet nui de nici o treaba,a avut tatal meu pe masina si nu a avut nici un efect.L-am intrebat daca are rost sa-mi cumpar si eu sa imi pun la masina mea,dar raspunsul a fost categoric NU, din contra el a zis ca din cauza chesti alea i sa fosat stricata ceva la masina.
Da ai dreptate... asa am auzit si eu ca se strica mai repede amortizoarele din cauza magnetului...
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Old 30-04-13, 21:45   #34
VRS

Stage 5
 
VRS's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 799
Member of:
[SKODA]
[AUDI]
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

E o mare prostie, daca te uiti pe site-ul unui producator roman, baga niste balarii in descrierea produsului de te caci pe tine. Mai bine un soft si gata, dau mai multi bani dar am si caluti in plus.
__________________
VRS is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 09:29   #35
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Smile Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Tin sa va contrazic , am primit si eu o sugestie in legatura cu niste magneti de reducere a consumului , initial nu am crezut dar apoi chiar a dat rezultate , oarecum aveam incredere pentru ca erau cam singuri producatori care ofereau si posibilitatea de a returna produsul in 30 zile ( deplasanduse ei gratis sa il returneze ) produsul este made in germany , acum credeti ce vreti la mine a funcrionat , nu fac reclama dar uitati site-ul de curiozitate http://power-tuning.ro/ Va recomand cu toata increderea toate produsele comercializate de aceasta firma Astept pareri si pe forum pentru cei care au folosit si vor folosi , ca sa nu mai existe nici un Toma Necredinciosul , desi este normal pentru ca este ceva nou pentru Romania , la noi nu sa mai auzit de asa ceva si ni se par povesti ... Asa a fost mereu Romania mai inapoiata la orice capitol , si daca ati cumparat magneti contrafacuti de acea nu sa intamplat nimic , incercatii pe acestia nu aveti nimic de pierdut , va garantez ca veti fi multumiti
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 10:58   #36
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Adica , dupa ce ca sunt niste minciuni ordinare , se mai gasesc unii care le si falsifica???? ))))))
=))))
bluey is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 09:13   #37
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Smile Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Adica , dupa ce ca sunt niste minciuni ordinare , se mai gasesc unii care le si falsifica???? ))))))
=))))
Pai asta este ca nu sunt minciuni , minciuni sunt doar chinezariile ieftine , treaba asta chiar exista de mult in alte tari si functioneaza perfect , dar una este cand cumperi cev calitativ si una este cand cumperi o copie , exact acelasi lucru se intampla si in cazul filtrelor de aer sport , multi sunt contra pentru ca au incercat numa prostii din bazar dar ia sa se orienteze spre K N sa vedem mai e acelasi lucru ?
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 10:45   #38
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Quote:
Originally Posted by ionut_x View Post
Pai asta este ca nu sunt minciuni , minciuni sunt doar chinezariile ieftine , treaba asta chiar exista de mult in alte tari si functioneaza perfect , dar una este cand cumperi cev calitativ si una este cand cumperi o copie , exact acelasi lucru se intampla si in cazul filtrelor de aer sport , multi sunt contra pentru ca au incercat numa prostii din bazar dar ia sa se orienteze spre K N sa vedem mai e acelasi lucru ?
Oau... in alte tari... In alte tari, si nu ma refer la Mongolia sau Uzbekistan, ii duce capul suficient de mult incat sa nu dea banii pe toate porcariile astea la care faci tu reclama, mai mult sau mai putin mascata.
Adu niste argumente, daca tot ne faci inapoiati, o tu, mare guru avansat al magnetilor economizori
p.s: am niste magneti pe acasa de cand eram mic, or fi originali sau contrafacuti?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 12:21   #39
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil


Sincer acum ce logica ar avea ceea ce ai descris ca sunt magneti contrafacuti? Efectul magnetic e unul si acelasi si carburantul contine prea putine particole de fier ca sa zici ca influenteaza cu ceva. Din contra benzina si motorina daca aveti prostul obicei de a le tine in canistra mult timp sau alimentati in timp ce tirul cu carburant descarca(asta o stiu de la unul ce lucreaza la un depozit petrolier) veti avea mari bube cu magnetii vostri ca se vor aduna particole de fier in zona magnetilor iar cand voi ca oamenii inteligenti veti scoate magnetii rezultatul va fi unul nu tocmai placut pentru injectoare.
De economisit carburant poti economisi foarte simplu prin tehnici de condus prudent si condus corect masina . Se mai poate economisi prin injectie de apa in motor cu 20-30 % dar exista efectul devastator pentru esapament daca nu il ai de inox si pentru supape din nou daca nu sunt de inox. Deci este o falsa economie cat timp trebuie investit 2000 -3000 lei minim ca sa obtii o economie de 20-30 % cat timp tu faci km putini.
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 16:53   #40
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Degeaba insisti, mitul, daca este bine construit, bate logica, educatia si bunul simt. Nu pentru ca se bazeaza pe legi ale stiintelor naturii (chimie, fizica etc.), ci pentru ca vine in intampinarea unei nevoi sau dorinte. Si atunci subiectul VREA sa creada. E in stare sa falsifice si experienta si sa se minta pe sine. Uite niste exemple mult mai dureroase, de cate ori ai auzit spunandu-se:
- suntem cel mai talentat si mai inteligent popor de pe planeta;
- daca nu erau Poenaru, Coanda, Paulescu, (Nadia Comaneci si Gheorghe Hagi daca vrei), omenirea ar fi fost cu doua secole mai inapoiata;
- romancele sunt cele mai frumoase femei.
In realitate IQ-ul mediu romanesc este mai degraba modest in peisajul european, tupeul si nesimtirea in schimb infloresc iar limbajul comun e infect si asta nu denota inteligenta, multe descoperiri au fost facute simultan in mai multe locuri si inventiile apar odata cu dezvoltarea tehnicii, daca nu aici azi, atunci acolo maine. Iar cu fetele...hai sa fim seriosi; baragladinele alea boite ca un sarcofag cu care ne mandrim toata ziua la televizor or fi etalon de frumusete dupa ce faci o tura printr-o fabrica de confectii, nu dupa ce dai o tura prin Europa.
E mai degraba o problema medicala decat una tehnica, asta cu magnetii.
Cealalta cu miturile noastre nu mai e medicala, e incurabila. Subiectul asta a adunat prea multe postari, putem schimba titlul si sa discutam despre femei ?
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.

Last edited by workaholic_ro; 09-05-13 at 16:56.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 22:20   #41
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Stai linistit ca si eu mi-am luat tepe de genul magnetilor dar eu nu am cumparat magneti de la idiotii din targ ci am cumparat magneti neodin de pe un site chinezesc si ii luasem si pentru un alt proiect costul total fiind de vreo 20 de lei cam 30 de magneti puternici dar ii foloseam pe o dacie din 89 pe carburatie,dupa 2 seturi de jicloare distruse am scos magnetii si ulterior nu am mai avut probleme cu jicloarele carburatorului.... Fiind student la mecanica am zis sa incerc toate prostiile avand si un atelier acasa unde pot lucra sa fac tot ce imi trece prin cap si singurele metode de reducere a consumului au fost Un dispozitiv de HHO ce producea oxihidrogen in momentul franarii ,il stoca si ii dadea drumul in momentul in care accelerai care chiar ma impresionat in oras dar la exterior va dati seama ca randament aproape 0 la cat de mult franezi in exterior si alta a fost un sistem de injectie de aburi care consta intr-o spira de cupru infasurata de multe ori in jurul evacuarii imediat dupa motor unde este temperatura cea mai mare si cu apa permanenta in spire,rezultatul dupa vreo doua saptamani de reglaje si ajustari la saraca dacie de teste era ca redusesem consumul la 6 in oras dar in schimb dupa aproape 10000 km motorul sa gripat deci o falsa economie.
Subiecte de genul asta se vor mai face dealungul vremii deoarece omul este animalul care desi are constiinta crede ca tot ce zboara se mananca..... Cultura romaneasca este una destul de mediocra si este bazata pe distrugerea noastra din interior si noi in loc sa evoluam involuam ca si natie si ne lasam condusi de toata lumea,impunem multe lucruri ce noua ni se par ok dar in realitate ne indobitocesc si cautam doar averea ca popor fara munca.
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 13-05-13, 09:12   #42
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Eu nu fac nici o reclama , fie ea masincata sau nu . Eu am auzit de la alti posesori ca aceste produse de la acea firma functioneaza , produsele fiind made in germany eu le acord o mare credibilitate pentru ca eu nu am vazut lucru facut de nemti sa fie prost facut , acum voi o luati ca pe ce vreti , ca pe relama , ca pe reclama mascata dar eu am vrut doar sa va impartasesc ideea aceasta pe care eu o consider buna , dar nu mai imi bat capul , este adevarat ca este greu de crezut dar care aveti posibilitatea incercati si apoi postati rezultatul aici , e gratis nu va costa nimic Atat am avut de spus , numai bine
ionut_x is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -