Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-10, 08:34   #16
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Citez din prezentarea produsului: "Dispozitivul de economisit combustibil, MagnoFuel®, foloseşte principiul ionizării induse magnetic.......Trăim pe un magnet uriaş cu un Pol Nord şi un Pol Sud......"
...Asta mi-a dat o idee: am dezumflat partial rotile si astfel am micsorat garda la sol cu cativa milimetri. Furtunul de alimentare este acum mai aproape de "magnetul urias" si foloseste pentru "ionizarea indusa magnetic" campul magnetic terestru. Si asa nu mai trebuie sa dau banii pe magnetii economizori
Ma gandesc sa cobor putin si rezervorul, dar nu stiu cu cat, sa nu se ionizeze prea tare, campul magnetic terestru e foarte puternic.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.

Last edited by workaholic_ro; 26-01-10 at 08:39.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 12:31   #17
duud40

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 138
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
Magneti sa mai imi dea inca vreo 200 cp nu sunt?
Nu dar poti sa incerci un soft mai bun ))
duud40 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 16:16   #18
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

mda.interesant dar fara logica.sau cel putin pana la proba contrarie.sincer sa fiu n/as prea crede.dar teoria cu cresterea consumului este invers proportionala cu cresterea puterii,este adevarata.cand puterea creste automat scade consumul sau nu creste ori nu creste semnificativ.oricum metode revolutionare vor exista intodeauna,numai k unele nu sunt adevarate iar celelalte nu dau mare randament.asa ca pana la noi tehnologii ne conformam standardelor si performantelor masinilor.performante optime si randamente pe masura.
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 18:43   #19
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Quote:
Originally Posted by duud40 View Post
Nu dar poti sa incerci un soft mai bun ))
Cel mai tare banc
Din pacate nu cunosc o varianta mai buna
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 23:47   #20
duud40

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 138
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Nu e nici o problema , te ajut eu daca te intereseaza.
duud40 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 12:11   #21
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

duud40 tu dispui de astfel de soft?cam cat ar costa o astfel de operatie.sincer te intreb.si ce randament da?se merita?
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 17:33   #22
MadAboutGolf3
VW Driver

Stage 5
 
MadAboutGolf3's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,053
Member of:
[VW]
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

buna asta cu magnetii .. acu cateva seri.. era la o televiziune nationala o emisiune in care diversi doctori/savanti/psihologi discutau d'ale vietii si intr-un final s-a ajuns si la capitolul magnetism.. (ca ne fac bine magnetii.. ca magnetii nush ce.. ca magnetii .. nush cum..)
in 2 minute am tras o concluzie personala : baliverne!
a incercat vreodata cineva sa isi puna 2 magneti la tâmple? sa vada daca ii tuneaza capul ? daca gandeste mai bine ori ba ?
la fel si chestia asta cu economisirea de combustibil .. BALIVERNE
MadAboutGolf3 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 17:40   #23
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

hai ma fratilor , inchideti topicul , magnetul ala e o prostie , iar de la magnet s-a ajuns deja la soft , alte chestii.
topser is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 17:55   #24
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Ultima ora:
S-a descoperit o varianta mai eficienta: vopsiti injectoarele in violet!
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 18:34   #25
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

da exista vre-un magnet care sa iti toarne benzina in rezervor si sa iti faca rost de masina in cazul in care nu ai?
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:55   #26
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

maine poimaine vezi pe toti cu cate 10-15 kg de magnet in masina.. ca sa traga mai bine..
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 12:55   #27
valentiani

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 1
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

O teapa totala. Am fost prostit si eu de o reclama pe Facebook si am zis sa incerc sa vad cum sta treaba. Am prins o "promotie" Adica doar 150 lei pe 2 magneti. Comanda promta, n`am ce zice. Imediat m`a sunat o voce blonda pentru confirmare. I`am montat ca in prospect si am tot asteptat rezultatele cateva luni de zile, invartind magnetii pe conducta de alimentare in diverse pozitii. Asa scria acolo, ca daca nu apar progrese in primele 2 saptamani, sa intoarcem magnetii cu 90 de grade pe conducta.
In fine. Ideea este ca nu au dat niciun rezultat. Masina (un Chevrolet Aveo) a avut si are acelasi consum daca folosesc acelasi tip de benzina. Deci mitul acesta a fost spulberat (ca si cel cu pastilele de marire a penisului, VIMAX - alta teapa )
valentiani is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 13:07   #28
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Quote:
Originally Posted by valentiani View Post
O teapa totala. Am fost prostit si eu de o reclama pe Facebook si am zis sa incerc sa vad cum sta treaba. Am prins o "promotie" Adica doar 150 lei pe 2 magneti. Comanda promta, n`am ce zice. Imediat m`a sunat o voce blonda pentru confirmare. I`am montat ca in prospect si am tot asteptat rezultatele cateva luni de zile, invartind magnetii pe conducta de alimentare in diverse pozitii. Asa scria acolo, ca daca nu apar progrese in primele 2 saptamani, sa intoarcem magnetii cu 90 de grade pe conducta.
In fine. Ideea este ca nu au dat niciun rezultat. Masina (un Chevrolet Aveo) a avut si are acelasi consum daca folosesc acelasi tip de benzina. Deci mitul acesta a fost spulberat (ca si cel cu pastilele de marire a penisului, VIMAX - alta teapa )
Eee, esti sigur ca ai respectat toate instructiunile ? La ce ora si in ce zi a saptamanii zi i-ai montat ?
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 23:15   #29
Andrei80

Stage 3
 
Andrei80's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 92
Default Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

Te referi la magneti sau la vimax? )
Andrei80 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 16:51   #30
johnandroid

Stage 2
 
johnandroid's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 27
Talking Re: MFS-economizor magnetic de combustibil

nu mai credeti toate prostiile astea cu magneti si mai stiu eu ce..daca ar fi asa toata lumea ar umple masina cu magneti,ce urmeaza sa aflam ca daca punem mai stiu eu ce masina va merge cu apa ?
johnandroid is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -