Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-08, 17:07   #16
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

Quote:
Originally Posted by bmwM8 View Post
extra scientifico-fantastic, parca zici ca alfa este un brand de top.este adevarat ca au facut si ei niste modele, editii limitate mai puternice, dar nu ma impresioneaza Deloc!

!
hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa numai pot de ras, daca zici asta de alfa, cand ti-oi zice de lancia, bmw, ce faci? Ca si astia tot au scos niste editii limitate mai puternice. NU??
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 17:25   #17
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

Lasati ca el o stie pe a lui, "BmwM8" nick-ul zice tot.
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 17:41   #18
Eddie C.
Alfa Romeo Driver

Stage 4
 
Eddie C.'s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 264
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

Quote:
Originally Posted by bmwM8 View Post
extra scientifico-fantastic, parca zici ca alfa este un brand de top.este adevarat ca au facut si ei niste modele, editii limitate mai puternice, dar nu ma impresioneaza Deloc!

auzi.....)

vom traii si vom vedea daca prinde 100 sub 4 sec!
Doamne ce oameni pe forumul asta...Da adevaraul e ca Alfa a facut rar cate o masina mai de doamne ajuta...ca vorba aia Ferrari nu e Alfa la baza...chiar deloc!Titul in F1 nu exista nici ala... etc etc. Chiar asa cine naiba e si Alfa asta?
__________________
Eddie C. is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 22:30   #19
mihai clio willy

Stage 3
 
mihai clio willy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 138
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

Quote:
Originally Posted by 3SGE View Post
Va fi ceva asemanator cu thema 8.32 la vremea ei?
da diferenta o va face tractiunea pe 4 roti, fata de thema 8.32 care are tractiunea pe 2 roti....cunosc personal modelul thema 8.32....

eu personal o consider urmasa directa a lanciei thema 8.32 pe de-o parte, iar pe de alta parte a alfei 155 Q4
__________________
mihai clio willy is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 22:43   #20
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

mai bine iti iei pisik m3 de banii aia, nu, prieteni?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 22:55   #21
ct_90_tzi

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 4
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

mijto de tot
ct_90_tzi is offline   Reply With Quote
Old 03-12-08, 16:38   #22
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
mai bine iti iei pisik m3 de banii aia, nu, prieteni?
Dupaia ziceti ca va sar oamenii in cap cu 'xxx rulz'
Nu ii mai intaratati si voi

Cat despre Alfa .. daca va arata chiar asa cum este in poza din primul post .. nici nu am cuvinte .. e superba.
Si .. 500 de cai .. suta sub 4 sec.. nici nu vreau sa ma gandesc ce ar face Eu cred ca ar fi un 'best buy' .. dar o sa vedem
Brian is offline   Reply With Quote
Old 03-12-08, 16:58   #23
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

http://www.topspeed.com/cars/car-new...a-ar48578.html
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 23:47   #24
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

oricum, daca masina asta se va lansa, eu nu as putea spune ca se poate compara cu m3 rs4 c63amg etc. masina asta, fiind "o italianca", are caracter, are personalitate, are "viata", toate fiind exprimate prin design-ul superb si prin sunetul acela de "italianca". concurenta are... putere si atat.
e genul de masina la volanul careia as putea sa ma urc si peste 10 ani de la cumpararea ei si sa ma simt ca in prima zi. e prea "vie"
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 01:45   #25
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

Ok, inteleg ca Alfa are istorie si tatici(ferrari) si mamici(maseratti) cu pedigree...
Dar trebuie sa recunoastem ca cei de la Alfa n-au mai scos o masina serioasa(cand spun serioasa ma refer la o masina care chiar sa concureze cu modelele de top de la Mercedes/Audi/BMW-nu ca ar fi astea super-mega-terra masini care trebuie sa fie ajunse de ceilalti producatori de masini, dar totusi cand vbim despre ele ne gandim la o clasa superioara) de minim 20 de ani...
OnT: E chiar superba masina...mi-ar placea mult sa apara
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 06:02   #26
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Modelul va fi dezvaluit la Salonul Auto de la Geneva din 2009 si se doreste a fi un concurent serios al lui Mercedes C63 AMG, BMW M3 sau Audi RS4, iar motorizarea 4,3 V8 de ~500 cp "spune" ca are si cu ce. Alfa Romeo 159 GTA este succesorul lui 156 GTA si unul din descendentii al modelului de exceptie Lancia Thema 8.32.
Va beneficia de o cutie secventiala, frane Brembo CCM, iar acceleratia 0-100 km/h sub 4 secunde.
In lipsa unui comunicat oficial, zvonurile spun ca masina va fi echipata cu o noua generatie de tractiune integrala Q4.
Pretul este necunoscut

Frumoasa intradevar, Alfa nu se dezminte. Cat despre motorul de 500 CP, sa fim realisti un pic sa nu ne ia valul chiar daca ne dorim asa ceva. E cineva aici care crede ca o sa se produca o Alfa mai puternica/rapida sau cel putin egala cu un model entry level Ferrari? Sau sa faca concurenta interna la propriul model de varf 8C ? Eu nu i cred asa de prosti pe cei de la Alfa. GTA ul a fost sub M3 ul anterior, eu asta cred ca o sa se intample si acum. Dar poate ma insel si au o politica bizara, sa scoata modele mai ieftine si mai sport decat un Maserati .. Imi pare rau, dar la masini de strada un M a fost mai performant decat orice Alfa in ultimele decenii, chair daca in FIA GT Alfa domina BMW ul.
Numai bine.
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 06:31   #27
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Frumoasa intradevar, Alfa nu se dezminte. Cat despre motorul de 500 CP, sa fim realisti un pic sa nu ne ia valul chiar daca ne dorim asa ceva. E cineva aici care crede ca o sa se produca o Alfa mai puternica/rapida sau cel putin egala cu un model entry level Ferrari? Sau sa faca concurenta interna la propriul model de varf 8C ? Eu nu i cred asa de prosti pe cei de la Alfa. GTA ul a fost sub M3 ul anterior, eu asta cred ca o sa se intample si acum. Dar poate ma insel si au o politica bizara, sa scoata modele mai ieftine si mai sport decat un Maserati .. Imi pare rau, dar la masini de strada un M a fost mai performant decat orice Alfa in ultimele decenii, chair daca in FIA GT Alfa domina BMW ul.
Numai bine.
Nu face concurenta nici lui 8c nici vreunui model de Maserati, pentru ca e sedan, si e mult mai mic decat quattroporte. Si oricum, lui 8C nu are cum, pentru ca 8C e in editie de 500 de exemplare, deci trebuie sa ramana si ei cu ceva dupa.
Dificultatile financiare prin care a trecut marca a facut cam imposibila dezvoltarea unui model care si-asa s-ar fi vandut in putine exemplare. Pe de alta parte, cand vorbim de Alfa, putem vorbi si in cadrul concernului, iar Delta Integrale a fost superioara lui m.
Eu vad masina asta ca pe o demonstratie de forta a marcii, au renascut recent si vor sa isi faca simtita prezenta din nou intr-o clasa in care au istorie, deci, din punctul meu de vedere, un 159 GTA cu 500 de cai n-ar fi ceva utopic.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 16:30   #28
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

@993turbo: !! Alfa a dominat BMW in ETCC, nu in FIA GT . Acolo vbim oricum de motoare de 2 litri derivate din cele "de strada", nu de 3.2 gta sau de M.

PS: in ETCC/WTCC - 2001 Alfa Romeo 156 Super Turismo - 310 bhp @ 8250 rpm
- 2006 BMW 320si - 275 bhp @ 8400 rpm
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 17:38   #29
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
@993turbo: !! Alfa a dominat BMW in ETCC, nu in FIA GT . Acolo vbim oricum de motoare de 2 litri derivate din cele "de strada", nu de 3.2 gta sau de M.

PS: in ETCC/WTCC - 2001 Alfa Romeo 156 Super Turismo - 310 bhp @ 8250 rpm
- 2006 BMW 320si - 275 bhp @ 8400 rpm
Eu chiar la FIA GT ma refeream, nu am urmarit ETCC ul, am spus de Alfa, nu de GTA, si de BMW, nu de M, "Alfa a dominat BMW", daca te face mai fericit atunci "Super Turismo a dominat 320i." Sunt chiar curios ce motor de top o sa aiba noua Alfa, dar nu mi as tine rasuflarea pt unul de 500CP, chiar daca mi ar place o Alfa atat de puternica. Si sper sa le vina mintea la cap si sa o lase moarta cu FWD daca pun un motor de peste 200-250 CP pe ea
Numai bine.
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 18:08   #30
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo 159 GTA - Veriga lipsa

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Eu chiar la FIA GT ma refeream, nu am urmarit ETCC ul, am spus de Alfa, nu de GTA, si de BMW, nu de M, "Alfa a dominat BMW", daca te face mai fericit atunci "Super Turismo a dominat 320i." Sunt chiar curios ce motor de top o sa aiba noua Alfa, dar nu mi as tine rasuflarea pt unul de 500CP, chiar daca mi ar place o Alfa atat de puternica. Si sper sa le vina mintea la cap si sa o lase moarta cu FWD daca pun un motor de peste 200-250 CP pe ea
Numai bine.
159 GTA va beneficia de o noua generatie Q4
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -