Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-08, 17:36   #61
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

ai pus punctul pe "i" eu cel putin sunt de acord, poate am si "luat-o la vale" fara intentia constienta de a jigni. Scuze de off.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 17:45   #62
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Quote:
Originally Posted by getedoi View Post
problema 3: ce-i cu conceptul de "motor <4.2 L nu-i demn de porsche". de unde as scos-o si pe asta? poate nu am inteles bine ce vreti sa ziceti, dar porsche a avut si are destule motoare sub 4.2 sau 5 l (911-le vine cu "nedemnul" motor de 3.6), destul de "demne" as zice.
defapt are un banal 3.0 tdi prezent pe foarte multe masini. Eu cel putin cand vb. de Porsche, ma astept sa fie o masina deosebita, atat la aspect, cat si la partea tehnica m-ai ales la motor.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 09:09   #63
getedoi

Stage 5
 
getedoi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 695
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

stiu ce zici, dar masinz mai deosebita decat un porsche tdi nu prea gasesti
getedoi is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 23:17   #64
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

sa vezi cocalari negrii ce o sa faca rate pt un porsche subnutrit si balbait.

pacat ca cei de la porsche au facut si compromisul asta, dar se pare ca foamea de bani inebuneste pe toata lumea. nu vad nimic rau la o masina sa fie diesel, DAR nu porsche!

se pare ca "doamnele" au inceput sa devina curve!ce mai urmeaza ferarri?
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 11:30   #65
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

problema la noi e ca toata lumea cand zice porsche se gandeste la 911...ei bine porsche nu inseamna 911.....porsche e un brand ca oricare altul...diferentza e nivelul de calitate si faptul ca isi permit sa comercializeze autovehicule sport de performantze ridicate...fie ele on sau off road. Sunt sigur ca nu vor pune motorul direct de pe audi...sunt sigur ca isi vor baga nasul in el si nu va dezamagi.
FYI: porsche dezvolta momentan o motorizare hybrid
Faptul ca SUV-ul e diesel...nu cred ca afecteaza pe nimeni in nici un fel...
Ar fi idiotic sa credem ca un motor diesel pe Cayenne va schimba 911le sau boxster-ul sau orice altceva.

Last edited by morghen; 28-11-08 at 11:45.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 15:50   #66
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Este doar inceputul colaborarii VW - Porsche, iar pentru profit se vede ce iasa. Pe viitor vor aparea alte modele Porsche pe platforma VW.
Credeti ca daca merge clientul sa-si ia Cayenne diesel o sa-i spuna cei de la Porsche ... stiti am luat platforma de pe Touareg, am luat si usile, motorul, vi l-am ambalat cu sigla porsche si vi-l vindem la pret de Porsche.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 23:39   #67
87MTX

Stage 5
 
87MTX's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 813
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

87MTX is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 16:32   #68
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Este doar inceputul colaborarii VW - Porsche, iar pentru profit se vede ce iasa. Pe viitor vor aparea alte modele Porsche pe platforma VW.
Credeti ca daca merge clientul sa-si ia Cayenne diesel o sa-i spuna cei de la Porsche ... stiti am luat platforma de pe Touareg, am luat si usile, motorul, vi l-am ambalat cu sigla porsche si vi-l vindem la pret de Porsche.
f bine punctat, dar ca nu este f scump(nu la pretul unui porsche veritabil, pt ca nu il pot numi aceasta struto-dromader un porsche), ci destul de accesibil pt unii de clasa medie sau pt cineva careia i se acorda un imprumut destul de maricel.
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 17:10   #69
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Quote:
Originally Posted by bihon
Dieselul a intrat în producţia de serie la Porsche, odată cu SUV-ul Porsche Cayenne
Quote:
Originally Posted by bihon

Porsche Cayenne diesel a intrat în producţia de serie odată cu sfârşitul lunii decembrie. SUV-ul va avea disponibil din 2009 cu un propulsor V6 TDI de 3.0 litri, aflat şi în oferta Audi şi Volkswagen.

Propusorul produce 240 de CP si consuma aproximativ 9.0 litri la suta de km, distanta pe care lasa in urma aproximativ 250 de g de CO2. Porsche Cayenne diesel va fi cea mai modesta varianta a SUV-ului din perspectiva cailor putere, insa va oferi un cuplu de invidiat, 550 Nm. Transmisia integrala a dieselului va fi gestionata de o cutie automata Tiptronic S in standard. Porsche Cayenne diesel este construit in Germania la Leipzig, masina devenind primul model Porsche care foloseste tehnologia diesel pentru propulsie. Porsche Cayenne diesel intra pe o piata in care consumatoarele de 3.0 litri de motorina erau oferite doar sub capota Land Rover sau Mercedes ML. Porsche Cayenne diesel devine cea mai putin gurmanda si cea mai ecologica versiune a SUV-ului, detronand propulsorul pe benzina de 3.6 litri din aceasta pozitie. aceasta stare de fapt va dura doar pana in 2010, cand producatorul german a anuntat varianta hibrida a Porsche Cayenne.Aceasta trebuie sa consume mai putin de 9.0 litri la suta de km, iar emisiile trebuie sa scada pe masura. Evident ca aceste cifre sunt obtinute dupa un parcurs in care soferul nu exagereaza cu pedala de acceleratie.
absolut penibil, chiar daca porsche e acum actionar majoritar la vw, tractoare cu motor de vw pe porsche..
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:10   #70
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

daca toti ar ramane foarte stricti si sa se limiteze la niste modele exclusiviste, si care nu se vand in cantitati foarte mari, si nu aduc cine stie ce profit ar da faliment, si nici asa nu cred ca v-ar conveni. Una peste alta nu va obliga nimeni sa va placa sau sa va cumparati, sau sa il admirati la semafor. Cine vrea 911 sa isi cumpere, nu il afecteaza asta, iar cine vrea un SUV DIesel care nu e nimic iesit din comun, are acum alternativa la porsche, care e problema ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:51   #71
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

sunt destule marci care ofera suv-uri diesel, nu era cazul sa intre si Porsche in hora, asta e ideea.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 12:18   #72
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

bine ca a aparut - desi nu toata lumea aproba fenomenul - porsche diesel - personal cred ca o sa rupa segmentul - bate tot - x5, x6, q7, touareg, range rover sport - este premium, este porsche, pret rezonabil - chiar ieftin fata de concurenta - daca pe viitor aduc si o alta varianta gen biturbo diesel (nu 4.2 ca e greu ca si motor) va fi foarte tare - o sa se vanda foarte bine - dracului la 60.000 euro nu cred ca isi va mai cumpara nimeni touareg, q7 sau x5 - atentie - intretinerea va fi insa ca la un porsche.

ps. nu trebuie facuta nici o legatura intre gama cayenne si gama 911 - daca porsche dorea sa ramana marca exclusiv pt masini sport nu trebuia sa faca niciodata un suv - dar pt ca a accesat segmentul trebuie sa se conformeze cerintelor - altfel pierde teren si deci foarte multi bani
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 18:40   #73
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Este doar inceputul colaborarii VW - Porsche, iar pentru profit se vede ce iasa. Pe viitor vor aparea alte modele Porsche pe platforma VW.
Credeti ca daca merge clientul sa-si ia Cayenne diesel o sa-i spuna cei de la Porsche ... stiti am luat platforma de pe Touareg, am luat si usile, motorul, vi l-am ambalat cu sigla porsche si vi-l vindem la pret de Porsche.
Ba nu e deloc inceputul colaborarii, colaboreaza de jumatate de secol. Cat priveste profitul, eu credeam ca Toate firmele auto lucreaza pt profit, poate ma insel.
Nu inteleg atitudinea asta elitista vizavi de VW, de parca ar fii vorba de Lada sau Dacia, cineva uita ca Phaeton ul si Veyron ul sunt opera inginerilor de la VW. Si parca in RO toata lumea conduce cel putin un Audi/BMW/ Mercedes in ultima vreme, nu i asa?
Cayenne ul a fost un proiect comun Porsche /VW, nu este construit pe platforma Tuareg ului si nici Tuareg ul pe platforma Cayenne ului. De ex tot trenul de rulare cu cateva exceptii este diferit, pana si testele rulate cu cele 2 modele au fost separate (eram membru la Tests updates atunci)
Si chiar intern, chiar crede cineva ca trenul de rulare e acelasi la un Cayenne Diesel si la un Turbo S ?? sa fim seriosi, platesti pt ceea ce obtii/doresti. Si Porsche insemana mai mult decat 0-100 si impresionat gasculitele. Porsche este pt cei care au o abordare mai intelectuala a masinilor performante, in orice domeniu, sport pur sau SUV.
Si sa nu ies din topic prea tare, seful de la Porsche a zis ca puteau fara probleme sa scoata mai multa putere/cuplu din TDI ul asta dar ar fi sarit peste cifra magica de 250 la poluare. Legislatia europeana draconica pt viitor va obliga multi producatori sa si revizuiasca filozofia de design.
Pana la urma fiecare alege ce motor vrea, daca ai complexe ca te depaseste cineva in TDI ul tau inseamna ca ai ales masina/motorizarea gresita.
Altcineva zicea ca o sa dilueze imaginea marcii, nu va faceti griji, asa au zis multi si cand a aparut Cayenne ul si Porsche e bine mersi (nu am inteles cum dilueaza imaginea Boxster/Cayman)
Numai bine.
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 10:05   #74
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Quote:
Originally Posted by RUDY20140TDI View Post
Aici ai perfecta dreptate .
Ce ar fi sa scoata Audi Q7 V12 tdi si sa umileasca pe autobahn un Porsche Cayenne 3.0 tdi ?
stimabililor.....daca avetzi impresia ca in strainatate toata lumea se intrece pe autostrada...ce sa zic...vai de voi.
Nu exista astfel de situatzii...oamenii educatzi nu se intrec pe autostrada...autostrada este pentru a ajunge mai repede de la A la B.
Faptul ca un anume Audi este mai puternic decat un anume porsche nu e lucru nou si nimic iesit din comun...dupa gandirea voastra modesta...cel mai slab model de porsche ar trebui sa dea clasa celui mai tare model de audi...cum ziceam...vai de voi !!

porsche se defineste prin calitate,durabilitate,fiabilitate si performantza....porsche nu se defineste pe baza altor marci.......vai de voi !
morghen is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -