Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 22-11-08, 16:59   #31
B-84-zwt

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 110
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Ha ha....PRIVITI SPIRITUL DE TURMA......hai ce taran mai merge cu diesel pe asfalt:X....deci rad cu lacrimi de voi........PORSCHE....a facut o mutare buna pe piata....a scos masina taranului....era logic nu?.....un diesel 4*4 ....sa fiti mandri ca vau facut diesel
__________________
Drive insane
B-84-zwt is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 17:15   #32
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Quote:
Originally Posted by B-84-zwt View Post
Ha ha....PRIVITI SPIRITUL DE TURMA......hai ce taran mai merge cu diesel pe asfalt:X....deci rad cu lacrimi de voi........PORSCHE....a facut o mutare buna pe piata....a scos masina taranului....era logic nu?.....un diesel 4*4 ....sa fiti mandri ca vau facut diesel
Da, cred ca daca-i pt tarani au facut-o pt oameni ca tine care stiu ca-i diesel ca scrie pe hayon, ca n-au nici in clin nici in maneca nici cu limba romana.Cmpara-ti si tu benzina in liesing pe pe 25 de ani si mandreste-te ca ai V8 cumparat pe rinichii familiei. Mai du-te si pune mana pe o cronica, pe o carte, un test etc. Cand o sa ajungi sa mai inveti 4 limbi straine la perfectie o sa poti sa faci parte din turma mea, poate caine la oi.
ON TOPIC: Ce bine ca in occident il pot cumpara persoane care au venit de la 150 000 de euro in sus si nu-i pt tarani, dar la noi nu-i destul de bun ca-i diesel si nu facem impresie, ca noi trebuie sa impresionam gagici fulgerate in creieri care inca cred ca diesel-ul este masina pt saraci, sau nu stiu ce-i in capul unora.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 17:34   #33
SaIBoT
Toyota Driver

Stage 5
 
SaIBoT's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 441
Member of:
[Toyota]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

`Uite ca s-a adeverit si lucrul asta si a venit si dieselul de la Porsche....o sa fie multe pareri pro si contra dar la consumul dat eu cred ca este binevenit.
SaIBoT is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 17:50   #34
B-84-zwt

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 110
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Quote:
Originally Posted by Ottaviano_m View Post
Da, cred ca daca-i pt tarani au facut-o pt oameni ca tine care stiu ca-i diesel ca scrie pe hayon, ca n-au nici in clin nici in maneca nici cu limba romana.Cmpara-ti si tu benzina in liesing pe pe 25 de ani si mandreste-te ca ai V8 cumparat pe rinichii familiei. Mai du-te si pune mana pe o cronica, pe o carte, un test etc. Cand o sa ajungi sa mai inveti 4 limbi straine la perfectie o sa poti sa faci parte din turma mea, poate caine la oi.
ON TOPIC: Ce bine ca in occident il pot cumpara persoane care au venit de la 150 000 de euro in sus si nu-i pt tarani, dar la noi nu-i destul de bun ca-i diesel si nu facem impresie, ca noi trebuie sa impresionam gagici fulgerate in creieri care inca cred ca diesel-ul este masina pt saraci, sau nu stiu ce-i in capul unora.
Tu chiar credeai ca bag un papagal in seama?)...te inseli......pentru trani ca tine ...in imaginatia ta.....dai o poala de bani pe o masina cu motor mare....dar diesel....ca deh.....tre sa consume putin)........esti patetic...oricum...cat ati comenta voi pe forum..spiritu de turma la voi nu se schimba.
B-84-zwt is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 18:11   #35
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Deci, mai copile, atata timp cat pe tine nu te intereseaza ce zice chiar nimeni o sa ramai la nivelul tau, nu trebuie sa ma asculti pe mine ca ti-ar creste coeficientul de inteligenta prea mult daca ai intelege 2 fraze. Eu ti-am dat niste motive, am sustinut o idee argumentand concret, nu te-am jignit, poti fi de acord, sau nu, taran nu faci tu pe nimeni pe forumul asta pt ca aici este lume serioasa nu pustan frustrati ca tine care isi ocupa vremea pe net, dand raspunsuri flegmatice. Poate daca ai scrie si tu ceva, orice, aceleasi prostii ce in continuu sustii pe forum dar in mod argumentat te-ar asculta cineva. Iti consiliez teoria debate-ului de Karl Popper, ai grija sa nu faci hernie. Tu ai obs ca la orice thread ti-ai dat cu parerea o singura data ai afirmat ca-ti place ceva?1 SINGURA DATA o masina nu-i buna ca ii prea grea alta-i varza ca nu se potrivesc gentile dupa parerea ta, asa ca toti care zic contrariul sun "tarani" s.a.m.d. Tu ai probleme cu viata, cred ca maica-ta nu te-a iubit in copilarie de ai crescut asa frustrat. Fruntea sus, baiete, viata o sa-ti surada intr-o zi si tie viata. Dar nu cand o sa atingi cota de post-uri care crezi ca o sa-ti dea dreptul sa insulti pe cine vrei pe forum, pot sa-ti iei adio de la visul ala. Aici scopul nu este de a arata ca suntem mai buni decat ceilalti partecipanti la forum ar crede, ci sa-ti dai cu parerea in mod cat mai civilizat si sa te intorci la banca ta. Cum o sa faci luni la scoala cand o sa-ti dai seama ca mai bine iti citeai abecedarul astazi decat sa faci impresie aici, cand educatoarea o sa t trimita la loc cu rusinea in palmaresul tau numit catalog sau ce mai ai tu la scoala aia unde nimeni nu te invata sa scrii. Pun pariu ca Mercedes-ul 124 al tatalui tau care poate nici nu-i benzina este o achizitie mai coerenta decat Cayenne, asa-i?
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 18:23   #36
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Quote:
Originally Posted by Ottaviano_m View Post
Chiar, ma fratilor, bine ziceti, acuma mi-am dat si eu seama ca pentru unii este mai bun un logan pe benzina decat un Cayenne diesel. Ce figuri avem pe cap, mai,mai. Astia care ziceti ca sunteti fan Porsche, asa respectati deciziile lor? Sau vreti sa spuneti ca atata coloana vertebrala aveti incat cum un brand la care tineti face o schimbare deja-l rastigniti.Terminati , va rog cu cliseele astea de "diesel, fum negru, croncanit si bla bla". Traim intr-o tara in care sunt 10 Porsche-uri si ne dam mari experti ca stim ce inseamna si cum merg masinile astea. Da' un diesel de 3000 cum zicem noi ca intalnim la tot pasul de la audi pun pariu ca nici 5% dintre noi nu au vazut cum merge, ce sa mai zic de condus. Eu am zis ca motorul asta nu-i de Cayenne, ca puteau sa-i dea un upgrade etc, da' de aici si pana a ne da aere de miliardari ce-si permit motoare de 4-6000 de cmc mai este, mai ales din moment ce motorul asta chiar este f bun, deci ceea ce spuneti nu este fondat. Ca nu se potriveste cu marca, e altceva, un fan adevarat ar fi inteles: Cu ce ma deranjeaza pe mine ca Porsche pe un mdel pune motor diesel? Asta inseamna ca nu mai merge bine Carrera GT? sau 911 Turbo, sau, GT3, sau GT2? De ce nu intelegem ca brand-ul a mai adaugat ceva, nu ca "a stricat firma". Este Cayenne diesel, nu va place , nu cumparati. Va ramane turbo, sa-l conduceti pe drumurile din Romania, ca avem o droaie de autostrazi, sau luati-va v8 daca va incalzeste cu ceva, ca merge ca v6-le diesel si consuma dublu. Deci... as sfatui pr multi sa se gandeasca bine bine inainte sa posteze sau sa fie atenti sa nu para de snobi. Apoi, Porsche au vrut sa puna 4,2TDI pe cayenne si si-au dat seama ca este prea mare si masina nu ar fi rezultat destul de echilibrata-ceea ce inseamna ca spiritul Porsche nu a fost uitat. In ceea ce priveste consumul , ca ex. 911 turbo a fost una din cele mai economicoase supersportive dintotdeauna, asa ca sa vedem ca eu fost intotdeauna sensibili la "environmental issues". Banuiesc ca si R8 V12 TDI o sa fie nasol, nu? Noi trebuie sa intelegem ca diselul este mult prea peformant in zilele astea pt a fi dat uitarii, am vazut minuni mai mari decat diesel pe masina sportiva; companii multinationale, o planeta intreaga merge de cateva decenii pe linia diesel-ului si s-au investit miliarde si miliarde ca sa ajunga la performantele din ziua de astazi ca noi sa sustinem ca acum 25 de ani ca sunt "afumate" sau "tractoare". Deci,chiar pe ideea asta asteptam cu totii, cred, un TDI de vreo 300 d cai pe Cayenne in locul astuia, macar pe viitor.
Pentru tine exista Touareg 2.5 TDI, te rog lasa-ne pe noi "fanii" Porsche sa ardem benzina cu placere....

p.s. toti cocalari o sa isi cumpere peste ceva timp (nu acum cand e scump, cand o sa ii scada preturile la SH-uri) Porsche, ce conteaza ca e diesel...
__________________

Last edited by Bogdan_mb; 22-11-08 at 18:25.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 18:30   #37
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

bine ai zis fani cu ghilimele ca in adevaratul sens al cuvantului visezi la asa ceva.Zic sa te lasi de meserie acuma ca brand-u' preferat de tine a pus diesel sa continui cu facutu' de lacate acolo la tine-n atelier
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 19:00   #38
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

BLEAH !!!!
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 20:03   #39
B-84-zwt

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 110
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Quote:
Originally Posted by Ottaviano_m View Post
Deci, mai copile, atata timp cat pe tine nu te intereseaza ce zice chiar nimeni o sa ramai la nivelul tau, nu trebuie sa ma asculti pe mine ca ti-ar creste coeficientul de inteligenta prea mult daca ai intelege 2 fraze. Eu ti-am dat niste motive, am sustinut o idee argumentand concret, nu te-am jignit, poti fi de acord, sau nu, taran nu faci tu pe nimeni pe forumul asta pt ca aici este lume serioasa nu pustan frustrati ca tine care isi ocupa vremea pe net, dand raspunsuri flegmatice. Poate daca ai scrie si tu ceva, orice, aceleasi prostii ce in continuu sustii pe forum dar in mod argumentat te-ar asculta cineva. Iti consiliez teoria debate-ului de Karl Popper, ai grija sa nu faci hernie. Tu ai obs ca la orice thread ti-ai dat cu parerea o singura data ai afirmat ca-ti place ceva?1 SINGURA DATA o masina nu-i buna ca ii prea grea alta-i varza ca nu se potrivesc gentile dupa parerea ta, asa ca toti care zic contrariul sun "tarani" s.a.m.d. Tu ai probleme cu viata, cred ca maica-ta nu te-a iubit in copilarie de ai crescut asa frustrat. Fruntea sus, baiete, viata o sa-ti surada intr-o zi si tie viata. Dar nu cand o sa atingi cota de post-uri care crezi ca o sa-ti dea dreptul sa insulti pe cine vrei pe forum, pot sa-ti iei adio de la visul ala. Aici scopul nu este de a arata ca suntem mai buni decat ceilalti partecipanti la forum ar crede, ci sa-ti dai cu parerea in mod cat mai civilizat si sa te intorci la banca ta. Cum o sa faci luni la scoala cand o sa-ti dai seama ca mai bine iti citeai abecedarul astazi decat sa faci impresie aici, cand educatoarea o sa t trimita la loc cu rusinea in palmaresul tau numit catalog sau ce mai ai tu la scoala aia unde nimeni nu te invata sa scrii. Pun pariu ca Mercedes-ul 124 al tatalui tau care poate nici nu-i benzina este o achizitie mai coerenta decat Cayenne, asa-i?
Vad ca ai scris ceva...nu stau sa citesc tot......ti-am zis ca nu stau sa imi bat capu cu toti papagali...si nu imi spune copile ca ai un an in fata mea....dar multi in lipsa la minte...dute tu si arde motorina.....eu raman cu benzina mea de suflet.Ps conduc un S600 2008,asta ca sa vezi ca sunt benzinar .
B-84-zwt is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 20:30   #40
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

macar cu asta suntem de acord: ca nu esti in stare sa-ti folosesti capu' tu cu s-klasse-u' tau din 2008. Ma faci sa rad, mai Alinutza in dumbrava minunata ce esti, vd ca traiesti din basme.Sa-ti traiasca cazanu' ala de merc 124, ca o sa-l mai tii 20 de ani pana-i termina si tu liceul.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 22:41   #41
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

cat e de avarata expresia cu spiritu` de turma... cum ar zice un "clasic in viata": "moaaa hai toti sa ne luam porcshe dizal sa ne plimbam pe dorobanti"
steffan is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 23:05   #42
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

huh, nu stiu altii cum sunt, dar eu visam sa am un SUV Diesel Porsche, si am si argumente pt asta. daca vreau performanta imi iau un 911, pt nevasta si dus copilul la scoala e bun asta, si pun pariu ca nu o sa dezamageasca la feeling chiar daca e o masina practica, dar mai bine astept sa conduc unul. as agreea un motor mai mare pt un cuplu ..si mai mare
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 00:12   #43
B-84-zwt

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 110
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Quote:
Originally Posted by Ottaviano_m View Post
macar cu asta suntem de acord: ca nu esti in stare sa-ti folosesti capu' tu cu s-klasse-u' tau din 2008. Ma faci sa rad, mai Alinutza in dumbrava minunata ce esti, vd ca traiesti din basme.Sa-ti traiasca cazanu' ala de merc 124, ca o sa-l mai tii 20 de ani pana-i termina si tu liceul.
Esti numaru 4 din spiritu de turma )....ma intreb cati mai urmeaza....iti zic eu....o gramada....in primul rand nu conduc cazane.......in al doilea rand nu posed 124 .......alea se conduceau probabil cand iti crestea tie paru pubian.

PS:Vad ca se duce vorba lunga la tarani,who`s next?
B-84-zwt is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 10:40   #44
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

Quote:
Originally Posted by B-84-zwt View Post
Vad ca ai scris ceva...nu stau sa citesc tot......ti-am zis ca nu stau sa imi bat capu cu toti papagali...si nu imi spune copile ca ai un an in fata mea....dar multi in lipsa la minte...dute tu si arde motorina.....eu raman cu benzina mea de suflet.Ps conduc un S600 2008,asta ca sa vezi ca sunt benzinar .
Conduci un S600 dar in semnatura ai S320 banuiesc ca dizel)
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 12:31   #45
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Premieră la Porsche: Cayenne cu motor Diesel

super, de cand astepta guta sa-si ia un "Tedei-u"
oricum, pentru mine cayenne nu reprezinta un porsche, adica o masina sport, cu mare traditie, cu acel design unic si reprezentativ. cayenne e o aiureala, prima oara cand am auzit de porsche SUV am zis ca s-a tampit lumea, dar acum nimic nu ma mai mira
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -