Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 03-07-09, 11:04   #346
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

pai daca pun diesel-ul de 4,2 deja are o varianta de putere de 340 de cai... dar in cazul in care pun v6 -le diesel ma pregatesc sa vad la tot pasul cate unul Asteptam cu nerabdare detalii mai aprofundate referitoare la GTS
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 11:29   #347
al3xxatm

Stage 2
 
al3xxatm's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 71
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

cand zici porsche zici masina perfecta ...
sunt incredebili oameni astea la ce pot sa scoata
al3xxatm is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 11:37   #348
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

deja la modelu disel se pierde imediat model de porsche sport. nu se potriveste deloc .
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 12:31   #349
pushtiu_teribil_22

Stage 4
 
pushtiu_teribil_22's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 177
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

porsche :-@
pushtiu_teribil_22 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 14:39   #350
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Porsche pregăteşte Panamera GTS
[B]

Deşi nu se cunosc foarte multe detalii despre Panamera GTS, se pare că noul model va fi poziţionat în gamă deasupra versiunii Turbo. Acest lucru înseamnă că ne putem aştepta la peste 500 cai putere şi o acceleraţie de la 0 la 100 km/h în aproximativ 4.0 secunde. În plus, este posibil ca în cazul lui GTS să se renunţe la suspensia pe aer în favoarea unor arcuri din oţel.
De unde scoateti aberatiile astea ? Singurul model care se va situa deasupra versiunii Turbo va fi Turbo S, GTS-ul va folosi un motor aspirat de 400 de cai asa cum se intampla si in cazul lui Cayenne...

EDIT: gata am vazut de unde le scoateti http://www.worldcarfans.com/10907022...e-panamera-gts (n-ar strica totusi sa puneti si voi link-ul, ca sa stim si noi de unde va luati informatiile)

Daca va uitati la comentariile de acolo, o sa vedeti ca mai toate contesta acuratetea acestui articol, care e complet ilogic de altfel...sau poate cei de la porsche sunt ilogici ?? Greu de crezut asa ceva..

Last edited by C63 AMG; 03-07-09 at 14:47.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 15:01   #351
glevidj

Stage 5
 
glevidj's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 314
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

e tare masina da cu dieselu de 3.0 nu crek o sa mearga ca un coupe sportiv cu patru usi pt. k asta o vrut sa insemne panamera
glevidj is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 16:22   #352
ady_grassu

Stage 2
 
ady_grassu's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 31
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

arata bn....
ady_grassu is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 17:54   #353
lucian1985

Stage 5
 
lucian1985's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 338
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Vor vinde foarte multe daca le fac diesel V6....bravo lor
lucian1985 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 10:05   #354
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Eu oricum am terminat cu marcile nemtesti, e bmw, audi si vw pe toate strazile sunt cum erau daciile acum vreo 7-8 ani pe orice straduta. Ma intreb oare? romanu mai stie si alta marca in afara de bmw, audi si vw si includ toate marcile nemtesti? nu cred, toti viseaza de cativa ani buni sa se urce intr-un Q7 si sa le ia fatza la pitipoance sau la fraieri ca el are Q7 sau probabil un Bmw taratura din 2000. hai ca imi e greatza ce posturi vad, iar Porsche niciodata nu mi-a placut nu stiu ce e asa deosebit la el, dar e masina germana si se numeste Porsche nu conteaza cum arata, poate sa aiba si design-ul lui Dacia Suv daca scrie Porsche pe el e Porsche da-l in masa. La fel si cu celelalte. Si nu stiu de unde veni comparatia ca Panarama asta seamana cu Jaguar din lateral sau spate, Lasa Jaguar-ul in pacea lui acolo in Anglia si nu-l mai amesteca cu germanele ca n-are nicio legatura, nu seamana cu nici una. Cand vrei sa le compari, bagale pe toate ale nemtilor si ai sa ajungi la o concluzie ca toate cam seamana intre ele si pun accentul foarte mult pe concurenta si secunde cat mai putin, intr-o buna zi vor sa scoata 0-100 km/h din 1,5 secunde sa para cei mai tari de pe planeta. Legat de cocalari, sunt multi care mai au si Renault, Dacia, Opel, Audi, Peugeot, Skoda, etc.... cred ca sunt foarte multi, dar nu tine neaparat seama daca ai masina germana esti cocalar, astea sunt niste gandiri fara rost, nu masina e vinovata de imaginea pe care o da ci de stapanul ei care saracu nu prea are educatie si nu stie decat manele si pitzy.
MANELELE E VIATA MEA, AM BMW SI MOARE PITZIPOANCELE DUPA MINE. bleah
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 09:00   #355
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Panamera Turbo, cel mai rau demon din "Iadul Verde"

Acum mai bine de un an, Cadillac CTS-V devenea cel mai rapid sedan din lume dupa ce reusea sa "scoata" 7:59 pe circuitul de la Nurburgring,. Insa, cum recordurile sunt facute pentru a fi batute, iata ca si acesta a cazut.

Conform germanilor de la Sportauto, noul Porsche Panamera Turbo este noul rege al 'Ring-ului, reusind sa parcurga un lap in doar 7:56 minute, cu aproximativ 3 secunde mai putin decat modelul american Cadillac CTS-V. Si cum altfel decat cu legendarul Walter Röhrl la volan!

Acestea fiind spuse, va reamintim ca versiunea Turbo reprezinta varful de gama al gamei Porsche Panamera. Sub capota se afla un V8 twin-turbo de 4.8 litri si 500 cai putere, indeajuns pentru 0 – 100 km/h in 4.2 secunde si 303 km/h viteza maxima. Pretul? De la 138.004 euro (TVA inclus).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P08_2004_a5.jpg
Views:	213
Size:	2.13 MB
ID:	1005263  
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 09:12   #356
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

bravo lor...si asa nu imi placea CTS-V
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 09:29   #357
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

chiar inseamna ca este rapid si echilibrat dar cred ca o mare parte din merit ii revine lui Walter Röhrl si mai mult e o chestie de marketing..as fi curios ce ar fi facut germanul pe un CTS-V
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 10:07   #358
danelu

Stage 4
 
danelu's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 181
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

cred ca mai depinde si de pilot, cel mai bine ar fi daca toate testele astea ar fi facute de un singur pilot
danelu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 10:12   #359
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Quote:
Originally Posted by Marius_mym89 View Post
bravo lor...si asa nu imi placea CTS-V
acceleratia o are mai slaba decat a lui CTS-V dar probabil ca sta mai bine pe viraje !
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 11:30   #360
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

pretul unui CTS-V este de mai mic comparabil cu al Porsche-ului costa cam 60.000 de euro cu toate taxele, pe cand asta e peste 100.000 si a pai nu conteaza 3 secunde sa fim seriosi ca prin Romania nu faci circuit, ci mergi cu el pe strada, aia e punct de concurenta al masinii ca e mai rapida. Cadillac CTS-V e bijuterie de masina, pacat ca nu e asa apreciata de romani, dar daca te sui intr-un cadillac nu stiu ramai surprins, eu spun ca m-am urcat intr-un Seville din 98 si e destul de veche masina, cu motoru de 4.4 litri V8 32 valve si 420 hk cand i-am dat o cheie si am facut o tura cu el am zis ca e avion curat si mentionez ca avea aproape 200.000 la bord deci rulat nu stat. Cadillac e masina foarte buna dar repet nu este atat de apreciata, acuma mai nou ca Porsche ia papat 3 secunde din viata lui CTS-V si e sub Porsche oricum nu conteaza asta, ei fac doar niste statistici, sa-l vezi pe strada si atunci sa vezi cand ai cu ce te infige intr-o depasire nu ca-mi scoate mie 7:56 aia e pentru ei ,pentru mine sa fie capabila de banii aia. Eu le consider la egalitate nu ridic Porsche in slavi ca e mai tare ca CTS-V la fel cum au fost si comparatiile M5 vs. CTS-V si la diferenta de o secunda a fost peste M5 oricum nu conta secunda aia erau la egalitate amandoua. Cei care nu stiu si n-au mers cu Cadillac sa pastreze totus pentru ei, nici eu n-am apreciat asa mult, dar am avut ocazia sa merg cu un Seville din 98 si nu vorbesc de interior ca era prea placut, cu piele, navigatie, dvd, cutie automata etc. toate prostiile.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -