Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-09, 23:11   #331
seba_1835

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 35
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

frumoasa masina, dar spatele lasa de dorit...
seba_1835 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 00:33   #332
madamobile88

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 18
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

nu vreau sa jignesc da zici ca un cayman a intrat rau de tot in curu altuia,si .....voila....
se pare ca si porsche a intrat in randu firmelor de duzina.....peste cinci ani dubite si ....
in curand masini de maturat strada....TRAIASCA CRIZA....
madamobile88 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 03:09   #333
p-george

Stage 3
 
p-george's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 157
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Quote:
Originally Posted by exx24 View Post
vorbesti aiurea pustiu..
chiar are un spate care aduce un pic a scirocco sau scirocco aduce a panamera.si chiar daca n-ar fi asa, cam repede tragi tu concluziile.. daca ai bmw trebuie sa fii cocalar? gandire de roman frustrat care n-a reusit si probabil nici nu va reusi sa-si depaseasca conditia de sofer de dacia... sau ce alta masina ai avea.. daca ai... si crede-ma, scirocco chiar nu-mi place
hai ca m-am distrat si cu tine ) nu te obosi sa dai reply
NU au nici o treaba scirocco cu panamera, nu inteleg ce tot bateti campii, toti jurnalistii au zis ca are forma de porsche doar ca mai lung si voi o dati ba pe jaguar ba pe scirocco...poate aveti voi mai multe pregatire in domeniu si nu stim noi.

Cat despre bmw are dreptate, la noi 70% din posesori sunt cocalari, si nu incepe cu romani frustrati ca te calci singur pe coada...majoritatea bmw urilor sunt cazane pe roti neingrijite luate la mana a 14-a cu 400mii km la bord cu toba sparta cumparate cu maxim 15mii de euro de frustrati care au bmw dar dorm cu vaca in casa (exagerez dar intelegi ideea) pt ca vezi doamne e bemveu si da scart pe spate...se uite pitzy dupe ele... (si nu ma refer la cei care le au luat special ca sa faca drift cu ele)

Si nu inteleg ce au unii impotriva evolutiei porsche?! Dece sa se opreasca cand au posibilitatea sa creasca ? Daca porsche facea o masina mica de oras care costa 5000 de euro atunci da, imaginea avea de suferit dar nu cred ca ar deranja pe cineva un panamera. Sa va vad ce o sa mai comentati cand scoate lambo Estoque-ul !
Ps: Daca bmw nu evolua de la motoare de avion la motociclete si masini nu mai veadeati voi acum m3 uri m5uri e.t.c Evolutia este buna!

Last edited by p-george; 24-06-09 at 03:15.
p-george is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 10:23   #334
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Eu nu am nimic cu evolutia si intrarea in noi segmente, chiar daca aici nu stiu cat era cazul, ce ma supara e design-ul, care nu imi place deloc. Daca era o masina care arata superb nu mai comentau nici cei care vor ca Porsche sa nu intre pe aceasta nisa...dar cum masina arata a struto-camila...nu place tuturor.

Eu zic ca 70% dintre romani sunt cocalari, nu dintre posesorii de BMW, si am zis de ce...statisticile aratau ca aprox. 70% dintre romani ascultau manele inainte sa apara campania impotriva lor si sa li se faca rusine sa recunoasca...deci proportia se poate pastra si in cazul posesorilor de masini, cu foarte mici diferente de la marca la marca...nicidecum nu cred ca 70% dintre cei care au BMW sunt cocalari si numai 10-15% dintre cei care au Dacia...problema e ca cei care au BMW sunt mai vizibili...cei cu Dacia trec de multe ori neobservati (nu au cu ce se afirma).

Last edited by slayersland; 24-06-09 at 10:28.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 11:28   #335
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
Eu nu am nimic cu evolutia si intrarea in noi segmente, chiar daca aici nu stiu cat era cazul, ce ma supara e design-ul, care nu imi place deloc. Daca era o masina care arata superb nu mai comentau nici cei care vor ca Porsche sa nu intre pe aceasta nisa...dar cum masina arata a struto-camila...nu place tuturor.

Eu zic ca 70% dintre romani sunt cocalari, nu dintre posesorii de BMW, si am zis de ce...statisticile aratau ca aprox. 70% dintre romani ascultau manele inainte sa apara campania impotriva lor si sa li se faca rusine sa recunoasca...deci proportia se poate pastra si in cazul posesorilor de masini, cu foarte mici diferente de la marca la marca...nicidecum nu cred ca 70% dintre cei care au BMW sunt cocalari si numai 10-15% dintre cei care au Dacia...problema e ca cei care au BMW sunt mai vizibili...cei cu Dacia trec de multe ori neobservati (nu au cu ce se afirma).
Pai cred ca e valabil si in cazul Mercedes, Porsche (cu precadere Cayenne) si Audi ceea ce spui tu...oricum la noi majoritatea oamenilor care au masini premium nu au facut banii pe bune, ci au parvenit in urma unor tunuri, activitati interlope, coruptie, etc. Iar legat de modelul asta de la Porsche, singurul lucru care e mai aparte si de apreciat este masa proprie, simtitor mai mica decat a concurentei. Dar oricum asta nu mai conteaza la ce design ratat are.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 12:54   #336
VirTu

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 5
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

beton masina ... la fabrica unde lucru eu se fac piese pt masina asta ... si de exemplu la bmw ..audii vw... se mai accepta piese defecte..mici defecte..dar la mercedes... porche ...nici cea mai mica piesa defecta nu se accepta...si piesele pt porche is cele mai grele...nu oricine le poate face...e super masina ..cine are mercedes si porche... are masina ...
VirTu is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 13:00   #337
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Quote:
Originally Posted by VirTu View Post
beton masina ... la fabrica unde lucru eu se fac piese pt masina asta ... si de exemplu la bmw ..audii vw... se mai accepta piese defecte..mici defecte..dar la mercedes... porche ...nici cea mai mica piesa defecta nu se accepta...si piesele pt porche is cele mai grele...nu oricine le poate face...e super masina ..cine are mercedes si porche... are masina ...
Huh?! Ai visat cred! Daca ai fi lucrat la o fabrica care face piese ptr. BMW nu ai fi zis asta in mod sigur, e clar ca nu stii ce zici.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 22:47   #338
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Quote:
Originally Posted by exx24 View Post
vorbesti aiurea pustiu..
chiar are un spate care aduce un pic a scirocco sau scirocco aduce a panamera.si chiar daca n-ar fi asa, cam repede tragi tu concluziile.. daca ai bmw trebuie sa fii cocalar? gandire de roman frustrat care n-a reusit si probabil nici nu va reusi sa-si depaseasca conditia de sofer de dacia... sau ce alta masina ai avea.. daca ai... si crede-ma, scirocco chiar nu-mi place
hai ca m-am distrat si cu tine ) nu te obosi sa dai reply
vere nu cred ca are rost sa iti explic cine e frustratu....eu nu am absolut nimic cu bmw ba chiar imi plac.....si da conduc logan.....dar ma simt mai bine in loganu meu decat tu in bemveu "tau super adevaraciune" (ca sa folosesc un termen cunoscut tie) si asta poate din cauza ca puteam sa am acuma x6.....da am preferat sa imi fac o casa, nu sa fiu ca frustratii care isi cumpara masini de zeci de mii de euro si stau in apartament cu o camera sau mai rau in chirie.......si da cunosc foarte multe persoane cu bmw care nu sunt cocalari....insa tu prin postu tau ai demonstrat ca faci parte din categoria respectiva, pt ca altfel nu te simteai atacat de ce am zis eu......spor la mancat seminte si agatat pitzipoance adormite in solar.....
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 23:20   #339
exx24

Stage 2
 
exx24's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 73
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

bine "vere"..daca tu iti dai seama dintr-un post ca sunt cocalar e bine .. (oi fi.. mai sti!?)
cum sa nu ma "atac" cand ai facut referire directa la postul meu? nu stai prea bine cu logica..
si nu stiu cum ai putea sa te simti mai bine in logan decat in bmw.. din orice pct de vedere.. probabil ai tras concluzia pripita (asa cum vad ca ai obiceiul sa faci) ca stau cu parintii sau in garsoniera, ceea ce din fericire nu e cazu.. desi n-as prea vedea legatura..
lasand copilarismele la o parte.. asemanarea e vaga si n-am dat cu paru..duce clar spre un Cayenne turtit asa cum spunea cineva mai sus.. da' romanu' tot roman..
si vorba lu mircea badea.. "hai papapapa"
__________________
Life be my song
exx24 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 23:24   #340
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Spatele e luat din filmele de groaza ..ntz ntz ..se strica si porsche.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 23:45   #341
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Nu conteaza daca sta cineva in chirie si are BMW, sau sta cu parintii, etc...fiecare sta unde si cum vrea, iar unii sunt mai mult legati de drum decat de casa si poate au un spirit mai liber si nu ii intereseaza sfera domestica...daca esti cocalar totul sta in atitudine, preferinte (muzica, vestimentatie, limbaj, si nu in ultimul rand preferintele pentru design si accesorii auto care cred ca uneori pot reflecta background-ul cultural al omului).

Profit de ocazie si...on topic: Urata masina! Cayene turtit, Cayman umflat...nu stiu ce e, dar se putea mult mai bine.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 23:57   #342
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

hai sa nu o mai dam in diverse ca n-are rost....... masina cand am vazut-o prima data am zis ca e oribila....si acum incepe sa-mi placa......daca as avea bani de una probabil nu as sti ce sa aleg dintre asta si un jaguar xj :P
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-09, 00:05   #343
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
hai sa nu o mai dam in diverse ca n-are rost....... masina cand am vazut-o prima data am zis ca e oribila....si acum incepe sa-mi placa......daca as avea bani de una probabil nu as sti ce sa aleg dintre asta si un jaguar xj :P
Sa fii sanatos! Dar tu ai inceput cu "diversele" si cu teoria cocalarului, oamenii doar ti-au raspuns. Cunosc fenomenul prin care te poti familiariza cu ceva si apoi crezi ca nu mai este urat...dar la unii oameni nu functioneaza, vad acelasi lucru indiferent de cate ori ar privi.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 11:39   #344
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Porsche pregăteşte Panamera GTS

Disponibilă momentan īn trei variante - S, 4S şi Turbo - gama Porsche Panamera s-ar putea extinde īn viitorul apropiat cu o nouă versiune de performanţă GTS şi un model diesel.


Deşi nu se cunosc foarte multe detalii despre Panamera GTS, se pare că noul model va fi poziţionat īn gamă deasupra versiunii Turbo. Acest lucru īnseamnă că ne putem aştepta la peste 500 cai putere şi o acceleraţie de la 0 la 100 km/h īn aproximativ 4.0 secunde. Īn plus, este posibil ca īn cazul lui GTS să se renunţe la suspensia pe aer īn favoarea unor arcuri din oţel.

De asemenea, Porsche ia īn calcul şi o versiune diesel a modelului său cu patru uşi. Dacă pānă la urmă constructorul din Stuttgart va oferi şi Panamera diesel, acesta ar putea adopta motorul V6 de 3.0 litri şi 240 CP de pe Cayenne sau chiar V8-ul de 4.2 litri şi 322 CP de pe Audi A8.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P09_0945.jpg
Views:	451
Size:	443.9 KB
ID:	992737  
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 11:48   #345
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Prima apariţie a modelului Panamera Gran Turismo

Naspa ca pun motoare diesel pe Panamera!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -