Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-08, 18:21   #31
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Daca la un mom dat Loganul face si decapotabile sa mor de nu imi iau un Logan decapotabil hidramat !
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 19:50   #32
BaiMaReAnU

Stage 1
 
BaiMaReAnU's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 24
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Asta ma lasa pe ganduri ...
BaiMaReAnU is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 19:58   #33
stecherro

Stage 4
 
stecherro's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 252
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

si asa are consumu ridicat si nu trage suficient de bine..ii mai pun si automata.. sa vezi ce raport performante/consum o sa scoata
stecherro is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 20:26   #34
TheMagicPenguin

Stage 3
 
TheMagicPenguin's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 161
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

sunt curios cati dintre pokemonii cu limbaj de mirc care spun ca vor sute de cai pentru o cutie automata s-au urcat intr-o masina cu cutie automata... nu mai spun ca nu au idee cum functioneaza o cutie automata dar poate ne spun ei ce treaba are puterea cu tipul cutiei? si apoi mai aud ca ei prefera cutia manuala... pentru ca la cutia automata le moare motorul... pfff... as putea sa pun pariu ca nici NFS nu esti in stare sa joci cu cutie manuala... nu stii nici macar ce rol are ambreiajul la o masina si te arunci in discutii despre cutii de viteze si cai putere... la asa logica si la cunostiintele pe care le ai tind sa cred ca esti in pericol in intr-o masinuta cu pedale... ar fi prea puternica pentru tine. si nu as vrea sa uit in ultimul rand de partea "cutia automata e naspa pt ca imi schimba viteza in mijlocul depasirii si nu mai am putere"... serios?! de cate ori ai condus tu o masina cu cutie automata si ti-a schimbat viteza aiurea in mijlocul depasirii? sa ne povestesti si noua... sau vrei sa-ti povestesc eu ca daca esti in treapta a 4-a sa spunem, undeva la o viteza de 60 km/h si calci acceleratia la fund (intri in depasire) cutia simte ca motorul este subturat si scade in treapta a 3-a ca sa aibe puterea necesara pt demaraj? si daca va schimba viteza in mijlocul depasirii din noua in a 4-a sa fii sigur ca esti deja racheta pentru ca nu o va schimba aiurea! nu pierzi din putere sub nicio forma in momentul ala!

(imi cer scuze pentru iesirea de mai sus dar pur si simplu nu m-am putut abine. prea multi cunoscatori pentru care totul se rezuma la cai putere si "jenti jmechere" (da stiu ca se spune "jante", sa ii invatati si pe ei) pe aici...)

revenind la cutia automata de pe logan, eu consider ca trebuie privita ca un pas inainte pentru dacia. nu cred ca va avea mare succes la noi dar asta nu inseamna ca trebuie sa aruncati cu noroi. tind sa cred totusi ca sandero va avea cativa doritori daca va fi echipat cu aceasta cutie automata... sau mai bine spus doritoare, pt ca este o masina de oras care se adreseaza in special femeilor si sunt putine femei care ar da o automata pe o manuala in oras... la putere din cate stiu nu apar minusuri cand se foloseste o cutie automata in schimb apar de multe ori diferente minore la timpii de acceleratie.
TheMagicPenguin is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 21:30   #35
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

bine spus. nu ai de ce sa te scuzi.
un lucru bun ca se diversifica oferta dacia. fara suparare trebuia sa se intimple asta, doar nu mai stam cu un model 35 ani.
si sincer uneori cind sint in trafic imi doresc o automata (deh, dau la maneta de 12 ani). cred ca imbatrinesc si ma orientez spre conort, nu?
o seara faina
Brabus is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 21:47   #36
kalligraniento

Stage 5
 
kalligraniento's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 474
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Steffan , multumesc ptr atentie! Nu stiu inca atat de bine mecanica motoarelor , abia de la anu incep sa invatz la scoala si fac in service auto! Dar toti , nu cred ca este bine venita inca la Logan trasmisia asta!
kalligraniento is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 21:53   #37
kalligraniento

Stage 5
 
kalligraniento's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 474
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Acum am vazut ce a scris TheMagicPenguin! Am spus ca nu ma pricep inca la motoare! Desigur este un pas inainte ptr Dacia si mi se pare ca am spus si eu in posturile anterioare. Dacia incepe sa fie a masina Europeana in toata regula! Incet incet , Dacia o sa ajunga o masina de succes si o sa vad ca peste 10 ani cum Dacia o sa aibe un veritabil succes si cu o gaam foarte diversificata si cu numar mare de vanzari in lume! Poate visez eu prea mult , daca da spuneti ca nu ma supar!
kalligraniento is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 22:07   #38
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

daca pune automata nu o sa fie in 6 trepte?
si inca ceva...loganu merge in a 1-a la ralanti?
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 22:16   #39
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Bun, mi se pare ideal pt oras si pt femei ******
Loganul este o masina foarte puturoasa, dupa parerea mea daca ii mai pui si cutie automata atunci.......si matizul te face. inca ceva bun: poate asa o sa mai protejeze si romanul motorul la masina, ca noi suntem obisnuiti ca la semafor sa-i dam blana in prima viteza, iar cutia automata iti taie pofta sa-i dai talpa, ca la 2500 rotatii deja iti taie, ca trece in a 2a. asa ca, marfa, mie mi-ar placea, ar fi o optiune care se va vinde, spun eu!!A, si noul LOgan este frumos cu adevarat, mi-as lua unul dar, pacat ca deja am masina!!
=============
pastreza-ti parerile misogine pt tine-aleks

Last edited by aleks; 19-07-08 at 21:41.
foss is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 22:34   #40
animalu

Stage 5
 
animalu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 630
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

nu e o idee rea cel putin pt comfort.....in traficu din buc.....e mai canteaza un litru 2 acolo....parerea mea...
animalu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 22:42   #41
TheMagicPenguin

Stage 3
 
TheMagicPenguin's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 161
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
daca pune automata nu o sa fie in 6 trepte?
si inca ceva...loganu merge in a 1-a la ralanti?
automata in 6 trepte???!!! nici SLR nu are 6 trepte... o sa fie mai mult ca sigur 4+1.

pentru toti cei care spun ca o sa fie mult mai puturoasa luam exemplul de la clio... e foarte probabil sa fie montata aceeasi cutie si pe logan. clio 1.6 16v scoate 0-100 in 10''2 cu cutie manuala si 12''2 cu cutie automata... si totusi 10"2 manual in conditii ideale! la 0-400m e adevarat ca e importanta si o sutime dar nu luam masina automata pentru liniute. parerea mea e ca se exagereaza cand se spune ca o masina cu cutie automata e puturoasa, ca nu trage si alte chestii de genul asta. cine a condus poate sa confirme ca nu e asa negru dracu. cat despre turatii, urca si o automata in 5000 rpm in treptele inferioare fara probleme daca stii "cum sa o iei". nu iti schimba la 2500 a 2-a daca nu o lasi tu.
TheMagicPenguin is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 22:53   #42
bmw_360cp

Stage 3
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 86
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

pt oameni comozi mi se pare excelenta...da si consumul...
bmw_360cp is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 00:10   #43
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

am auzit si cu schimbatul treptei in depasire
la o cutie automata cat de cat moderna (dau exemplu din manualul astrei g cutie auto), exista functia "kickdown". bag picioru dincolo de punctul de rezistenta si schimba treapta inferior si trage... bine, la astra exista si butonul sport al cutiei automate, dar la aceasta daca nu esti convins de ea, dai pe +/- si "tu faci legea")
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 01:52   #44
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Quote:
Originally Posted by TheMagicPenguin View Post
automata in 6 trepte???!!! nici SLR nu are 6 trepte... o sa fie mai mult ca sigur 4+1.

pentru toti cei care spun ca o sa fie mult mai puturoasa luam exemplul de la clio... e foarte probabil sa fie montata aceeasi cutie si pe logan. clio 1.6 16v scoate 0-100 in 10''2 cu cutie manuala si 12''2 cu cutie automata... si totusi 10"2 manual in conditii ideale! la 0-400m e adevarat ca e importanta si o sutime dar nu luam masina automata pentru liniute. parerea mea e ca se exagereaza cand se spune ca o masina cu cutie automata e puturoasa, ca nu trage si alte chestii de genul asta. cine a condus poate sa confirme ca nu e asa negru dracu. cat despre turatii, urca si o automata in 5000 rpm in treptele inferioare fara probleme daca stii "cum sa o iei". nu iti schimba la 2500 a 2-a daca nu o lasi tu.
deci pt inceput loganul 1.4 mpi 75cp, pt cineva de mai sus, merge in 1-a la ralanti, asta am incercat, iar despre asta am condus un VITO insa cu cutie hidramata, iar dak o lasam pe ea era chiar urat... pt oras o cutie automata e ffff buna, pt confort, insa pt afara... iti trebuie un motoras mai indraznet, de ex 1.6L 16V 105 cp cred k ar mai merge, sau viitorul de 133 cp
steffan is offline   Reply With Quote
Old 18-07-08, 05:59   #45
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

eu sunt adeptul cutiilor automate pentru oras asa ca sincer astia ar face un mare pas daca ar baga-o...si pentru cei care zic ca prefera manuala in oras...sincer prietenilor daca voua va place sa simtit masina in 100 de metrii facut in 5 minute in care schimbati 1-2 de 50 de ori...e trist sunteti masochisti, intr-adevar motoarele astea cu cutia automata o sa fie si mai lenese...dar ce sa faci unii dintre noi renunta la 3 sutimi de secunda pentru 100 de ore pe luna in care stai relaxat la volan...
si inca ceva va rog daca vi se pare asa de nasol cu cutie automata, macar incercati si voi una inainte...
__________________
the cars i've owned: audi a4 1.8i, audi a4 2.5 tdi quattro, bmw 316i e46, bmw 323ci e46, bmw 725 tds, fiat brava 1.8 16v, mitsubishi 3000gt mk1, mitsubishi 3000gt mk3, nissan 200sx s14a, opel vectra 2.2dti, peugeot 205 1.3i, peugeot 406 coupe 3.0, peugeot 607 3.0 v6, volvo s60t5 2.3t, clio sport...still here:kia pro ceed, infiniti fx35, bora VR6 4M, audi a3
vladdaman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -