Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-08, 12:08   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe gama Logan, insa o decizie concreta in acest sens va fi luata in momentul in care va exista cerere suficient de mare pentru aceasta dotare, a declarat, agentiei MEDIAFAX, directorul de marketing al producatorului auto, Rafael Treguer.

In manualul de utilizare al Dacia Logan restilizat exista cinci pagini care fac referire la utilizarea cutiei de viteze automata, alaturi de fotografii cu schimbatorul de viteze al acesteia si imagini cu indicatoarele de bord care afisează informatii specifice acestui tip de cutie, cum ar fi treptele de viteza si rularea in modul de iarna.

Intrebat de ce asemenea informatii se regasesc in manualul de utilizare al unui automobil care nu este prevazut cu aceste dotari pe nici o piata, Treguer a explicat ca modelul Logan va mai fi comercializat in aceasta forma cel putin 3-4 ani, iar manualul ofera instructiuni si despre dotari care ar putea fi introduse ulterior pe model.

"In Romania nu exista cerere pentru asa ceva. Nici un client nu a cerut-o. Daca ar exista doritori, cu siguranta ca am oferi cutia de viteze automata", a spus oficialul Dacia.

El a mai adaugat ca in statele in care Dacia vinde cel mai bine, cum ar fi Franta si Italia, vanzarile de automobile dotate cu cutie de viteze automata reprezinta 5% din totalul livrarilor, la fel ca in Romania.

"Latinilor le place sa aiba controlul, sa simta masina", a explicat Treguer.

Pe de alta parte, el a aratat ca in tari precum Germania, Marea Britanie si Olanda, aproximativ 45% dintre masinile noi vandute sunt dotate cu o cutie de viteze automata.

Dacia a lansat, la inceputul lunii iunie, modelul Sandero in Romania, iar o luna mai tarziu varianta restilizata a Logan Sedan.

Sursa: Mediafax
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	3044
Size:	132.8 KB
ID:	592600   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	1107
Size:	140.0 KB
ID:	592601   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	1261
Size:	139.6 KB
ID:	592602  

Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	618
Size:	84.6 KB
ID:	592603  
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 12:23   #2
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

super naspa... dupa ce k are 75 cai ii pune si cutie automata...
steffan is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 12:30   #3
Tomy87

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 105
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
super naspa... dupa ce k are 75 cai ii pune si cutie automata...
Probabil va fi doar la varianta de top. Adica 1.6 16v. Sau poate si la dCI`ul de 85 de cai
Tomy87 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 12:38   #4
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

ce legatura are cutia automata cu faptul ca motorul e relativ slab ca putere, cutia automata se monteaza si pe masini mult mai slabe ca putere.
automata este o comoditate, un + de confort pt f multi soferi iar cui nu ii place ideea de cutie automata isi cumpara masina cu cutie manuala
canny is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 12:40   #5
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

ma poate ca-s mic...........dar consider ca pt cutie automata ar trebuii aprox 100 de cai.....parerea mea
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 13:10   #6
Sharikoff

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3
Exclamation Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Eu am impresia k o sa creask foarte mult consumul.. Dupa ce k cel de 1.4 consuma 10-11 litri la suta... Ganditi`va ca o sa fie si mai mult.. Neinteresant
Sharikoff is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 13:12   #7
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Quote:
Originally Posted by cristianic View Post
ma poate ca-s mic...........dar consider ca pt cutie automata ar trebuii aprox 100 de cai.....parerea mea
dar de ce trebuie minim 100 de cai? moare motorul ?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 13:15   #8
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

yo asa-s de parere ca moare dar acum nush ce-i poate "pielea"
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 13:19   #9
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Quote:
Originally Posted by cristianic View Post
ma poate ca-s mic...........dar consider ca pt cutie automata ar trebuii aprox 100 de cai.....parerea mea
Ce are *ula cu prefectura?

Toyota Yaris - 1.0 65 CP
Cutie automata. http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...n&pageNumber=5

A zis cineva mai sus foarte bine - comoditate. Chiar as fi curios sa merg cu un Logan cu cutie automata
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 13:19   #10
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

cum sa moara ma motorul la o cutie automata? )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 13:21   #11
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

ho ma ca am zis si yo nu am dat cu parul....nush...mie tot mai mult imi place manuala.....simtzi tu mashina
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 13:24   #12
adrian_tl30

Stage 5
 
adrian_tl30's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 468
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

in primu rand o sa creasaca consumu , care e si asa destul e mare , iar la noi in romania nu cred ca va fi cumparata de multi pentru ca oricum o sa fie mai scumpa cu vreo 1000 de euro ... daca nu mai mult
__________________
adrian_tl30 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 13:27   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Quote:
Originally Posted by cristianic View Post
ma poate ca-s mic...........dar consider ca pt cutie automata ar trebuii aprox 100 de cai.....parerea mea
pai esti mic... si stai pe treaba ta daca esti mic si nu stii ce vorbesti. tu ai impresia ca toate cutiile automate sunt ca cele folosite pe masinile americane ale anilor 70?
sigur ca va pierde din putere, dar soferii care nu tin cont de putere aleg automata. ii intereseaza confortul si atat.
nu cred ca va fi introdusa in romania, pentru ca se va vinde in putine exemplare. treuger are dreptate, noua, in proportie mare, ne plac manualele, pentru ca ne place sa controlam pe deplin tot ce se intampla in masina.
sunt sigur ca oricare dintre noi la un moment dat, dupa ore de condus prin oras si exterior se intreaba de ce n-are cutie automata. cateodata ar fi asa de bine, dar doar cateodata
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 13:32   #14
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

Quote:
Originally Posted by Tomy87 View Post
Probabil va fi doar la varianta de top. Adica 1.6 16v. Sau poate si la dCI`ul de 85 de cai
si asa cu loganu dak vrei sa faci o depasire la 120 te rogi de ea, accelereaza greu, acum cu automata nici nu mai poti sa turezi in a 4-a mai mult sa dai a 5-a k iti schimba singura si pierzi puterea... o cutie hidramata ar fi fost mai buna, dar cutia asta face cat jumate de masina...
steffan is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 13:34   #15
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Dacia ia in calcul introducerea de cutii de viteze automate pe Logan

steffan apesi butonul sport
dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -