Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-08, 18:20   #31
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Citroen C4 Facelift

Nu scrie nicaieri ca orice facelift trebuie sa fie unul REVOLUTIONAR , la urma urmei vorbim doar despre un facelift. Multi dintre producatorii de masini aduc din cand in cand cate un facelift discret masinilor, fara a fi in intentia lor sa le schimbe designul, ci doar sa il "intinereasca" putin, uneori un spoiler fata si alte detalii pe care doar un cunoscator le-ar observa , fiind de ajuns.
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 11-07-08, 16:44   #32
ciprian.20

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 203
Default Re: Citroen C4 Facelift

frumos faceliftu....
ciprian.20 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-08, 20:14   #33
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: Citroen C4 Facelift

I-au facut fatza de porc
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-08, 23:05   #34
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Citroen C4 Facelift

Quote:
Originally Posted by strik3ru View Post
Cred ca o sa ne fie foarte greu sa deosebim noul C4 de cel vechi. Una peste alta modificarile sunt multe insa nesemnificative. Cei de la Citroen ar trebui sa invete de la Romanii nostrii, ati vazut Loganul asta cu facelift ce bine arata.
Asta a fost gluma,nu?
E reusit modelul iar bordul si volanul nu ma mira mai deloc.Citroen la capitolul asta intotdeauna a incercat sa iasa din tipare.Incepand cu "batranul" GS si pana in prezent francezii intotdeauna au avut modele de bor extravagante.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 25-08-08, 14:54   #35
johndoe21ro

Stage 2
 
johndoe21ro's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 32
Default Re: Citroen C4 Facelift

O sa incerc sa spal onoarea masinii fara sa fiu prea subiectiv. Da ... sunt posesor ... Intr-adevar facelift-ul nu a iesit prea extraordinar ... ar fi mers redesenat spoiler-ul spate, spoiler-ul fata nu este copiat de la focus (am vazut ca desi i-a fost explicat cineva tot nu a inteles ca linia lui de design a aparut inainte de facelift-ul la focus 2) dar pare mai degraba rotunjit si simpatic decat agresiv ... ceea ce e nashpa. Ar fi mers niste stopuri cu led-uri si un turometru amplasat mai corect sau cel putin mai mare si mai vizibil. Modificarile sunt destul de minore ... dar modelul mai are o viata f scurta ... cca 18 luni ... asa ca pretinde doar mentinerea unor cote de vanzare acceptabile pana la aparitia viitorului model. Motoarele facute in colaborare cu BMW ... puteau sa apara mai devreme sau sa introduca toata gama. Cat despre volan .... am vazut multa incapatanare pe aici ... ideea este ca si eu am facut scoala si am si condus inainte pe mashina fara butuc fix ... dar cu foarte putina obisnuita ....treaba se rezolva instant... lipsa aia de sportivitate este vrajeala. In plus ... daca chiar vrei sa o compari cu un Opel Astra G si chiar si cel nou ... iti garantez eu ca sportivitatea trenului de rulare e mult mai importanta si se vede de departe. Exista teste dinamice facute de japonezi care arata cat de bine se tine un C4 VTS fata de un Golf GTI sau un Megane RS. Iar cu noile motoare ... totul ar trebui sa treaca la un alt nivel (cuplu, putere crescute, consum, noxe diminuate).


P.S. Si da ... tudorcluj ... C4 VTS concureaza cu Golf GTI, Focus RS si Megane RS de multi ani de zile ... poate ca nu are decat 180 de cai .. dar totusi motorul de 2.0 litri este aspirat si se tine tare bine pe sosea fata de unele competitoare. Nu degeaba mashinutza ia campionatu de WRC de cativa ani buni (ori la constructori ori la piloti).

Last edited by johndoe21ro; 25-08-08 at 14:56.
johndoe21ro is offline   Reply With Quote
Old 25-08-08, 15:27   #36
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Citroen C4 Facelift

da, nu suna rau cei 180cp la 2L aspirat.Am avut o singura experienta Citroen, dar nu cu C4 si pot sa spun ca a fost extrem de placuta.A fost un C5 2L 140cp (sau 148, nu mai tin minte exact), un benzinar, o masina din 2000 daca iarasi bine tin minte si cu 198k de km pe bord la acea data.Pe langa faptul ca functiona ireprosabil, totul mi-a placut:spatiul, confortul, bi-zonalul, tinuta de drum, puterea, finetea comenzilor, suspensiile (inclusiv am folosit hidraulicele cand am iesit de pe drum si m-am plimbat putin pe teren).Mie mi se pare dupa experienta aia ca Citroen nu fac masini rele.
Apropo, imi place mult cum arata VTS Loeb edition

Last edited by carutasu; 25-08-08 at 15:49.
carutasu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -