Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-08, 16:23   #1
Ed_Crane_1983

Stage 5
 
Ed_Crane_1983's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 568
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

"Cum se poate adapta Lamborghini la normele de poluare?", a intrebat cineva. Directorul Stephan Winkelmann n-a putut sa raspunda la aceasta intrebare, confirmand totodata faptul ca Lamborghini ramane Lamborghini.

Intr-un interviu acordat celor de la Automotive News, directorul de la Lamborghini a subliniat ca productia e atat de limitata si masinile sunt conduse atat de rar incat n-avem de ce sa ne facem griji in privinta mediului.

Ca urmare, Lamborghini nu are de gand sa tempereze puterea motoarelor sale, asa cum se gandeste Ferrari sa faca, a declarat Stephan Winkelmann. Winkelmann a precizat raspicat ca Lamborghini nu e interesata de o productie mai mare si nici de vreun SUV sau sedan.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	A Lamborghini takes off.jpg
Views:	867
Size:	1.49 MB
ID:	548026  
__________________
Lars Von Trier

Last edited by Ed_Crane_1983; 27-05-08 at 16:26.
Ed_Crane_1983 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 16:37   #2
darkeddy

Stage 4
 
darkeddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 274
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Loooogic!!!!
darkeddy is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 17:20   #3
jacksoon

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 242
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

asta mai ramane sa vedem un lamborgini pe baterii...si o reclama cu iepurasul de la duracel.. )
jacksoon is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 17:47   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Cu mana pe inima spun ca Winkelmann asta este un prost. La ce ma ajuta 750 de cp cand nu pot respira normal de atatia "cai putere"?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 18:00   #5
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

bravo lor.
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 18:08   #6
is 03 nba

Stage 4
 
is 03 nba's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 250
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Cu mana pe inima spun ca Winkelmann asta este un prost. La ce ma ajuta 750 de cp cand nu pot respira normal de atatia "cai putere"?
Fugi la nani
is 03 nba is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 18:28   #7
Alfa 164

Stage 3
 
Alfa 164's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 117
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Quote:
Cu mana pe inima spun ca Winkelmann asta este un prost. La ce ma ajuta 750 de cp cand nu pot respira normal de atatia "cai putere"?
La ce te ajuta ? Probabil ca dupa ce vei conduce un Lamborghini iti vei putea da cu parerea...
Alfa 164 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 18:31   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Am condus Lamborghini, nu despre asta discutam. Ma deranjeaza astfel de afirmatii, atata timp cat pe lumea asta exista si poluare, nu numai masini puternice.
Cu siguranta vor gasi un compromis.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 18:37   #9
Alfa 164

Stage 3
 
Alfa 164's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 117
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Quote:
Am condus Lamborghini, nu despre asta discutam. Ma deranjeaza astfel de afirmatii, atata timp cat pe lumea asta exista si poluare, nu numai masini puternice.
Cu siguranta vor gasi un compromis.
Atata timp cat la noi in tara se cumpara o gramada de masini diesel care de noi scot fum la plecare de se face asfaltul negru , ar fi culmea sa ne facem griji pentru un supercar rar si scump...
__________________
Alfa 164 2.0 TS - 150 CP
Alfa 155 2.0 TS - 150 CP
Renault Laguna 2.0 - de vanzare
Alfa 164 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 19:15   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Perfect de acord, dar nu vorbeam de masini. Vorbeam de afirmatiile aluia. Aia ma deranjeaza.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 19:55   #11
Prestige

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 192
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Perfect de acord, dar nu vorbeam de masini. Vorbeam de afirmatiile aluia. Aia ma deranjeaza.
Daca te preocupa asa mult distrugerea mediului cauzat de poluarea auto ti-as sugera sa intri in clubul celor de 150..... (grame pe km....CO2) si sa elimini lancia thesis ( 247.0 g/km) sau lexus is 200 (238.0 g/km) ca viitoare optiuni...oricum tu si cu peugeot-ul pui multe kile in plus in atmosfera decat o face un lambo owner....fa si tu un calcul cat mergi tu cu automobilul proprietate personala pe an si cati kilometri bat bolizii italieni...in fine ...cvasi-italieni ......
Oricum daca fiecare owner de Lambo ar avea ca day to day car un sa zic....Prius...ar fi de multe ori mai green-friendly decat noi.....
Sa nu se inteleaga ca nu ma preocupa subiectul normelor de poluare dar eu inclin sa cred ca o mai buna dezvoltare in cadrul masinilor mass-production in ce consta emisiile de carbon este mult mai importanta decat segmentul ocupat de exotice....
Aaa....sa nu uit....si etalonul de la care am plecat : 351 grame pe kilometru scuipa un Gallardo.....
Prestige is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 20:17   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Quote:
Originally Posted by Prestige View Post
Daca te preocupa asa mult distrugerea mediului cauzat de poluarea auto ti-as sugera sa intri in clubul celor de 150..... (grame pe km....CO2) si sa elimini lancia thesis ( 247.0 g/km) sau lexus is 200 (238.0 g/km) ca viitoare optiuni...oricum tu si cu peugeot-ul pui multe kile in plus in atmosfera decat o face un lambo owner....fa si tu un calcul cat mergi tu cu automobilul proprietate personala pe an si cati kilometri bat bolizii italieni...in fine ...cvasi-italieni ......
Oricum daca fiecare owner de Lambo ar avea ca day to day car un sa zic....Prius...ar fi de multe ori mai green-friendly decat noi.....
Sa nu se inteleaga ca nu ma preocupa subiectul normelor de poluare dar eu inclin sa cred ca o mai buna dezvoltare in cadrul masinilor mass-production in ce consta emisiile de carbon este mult mai importanta decat segmentul ocupat de exotice....
Aaa....sa nu uit....si etalonul de la care am plecat : 351 grame pe kilometru scuipa un Gallardo.....
sunteti exasperanti ma!!! Ai vazut tu bossul Lancia sau Peugeot sa iasa la rampa cu declaratii gen "nu ne privesc emisiile poluante"???
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 20:31   #13
Prestige

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 192
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
sunteti exasperanti ma!!! Ai vazut tu bossul Lancia sau Peugeot sa iasa la rampa cu declaratii gen "nu ne privesc emisiile poluante"???
Am afirmat eu asa ceva?? Vad ca nu ai scos din context cea ce am zis eu......mai citeste odata si poate iti dai seama....cat de cat...de nu useri cu mai multe....inspiratie iti vor "traduce" cele mai sus expuse...
Bossu de la Lancia nu iese nicaieri ca de...nu exista...face parte din FIAT-group....ala de la Renault (care de fapt sunt aia...dar o dam in lectie de economie....) normal sa prezinte ameliorari prin dezvoltare tehnologica a fenomenului de poluare (precum si FIAT-ul de altfel) dar vezi tu....ei nu fac supercar-uri exotice....in numar limitat.....etc.....etc......etc....prefate ca enumar again cele mai sus spuse....
Prestige is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 22:51   #14
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

Quote:
Originally Posted by Prestige View Post
Am afirmat eu asa ceva?? Vad ca nu ai scos din context cea ce am zis eu......mai citeste odata si poate iti dai seama....cat de cat...de nu useri cu mai multe....inspiratie iti vor "traduce" cele mai sus expuse...
Bossu de la Lancia nu iese nicaieri ca de...nu exista...face parte din FIAT-group....ala de la Renault (care de fapt sunt aia...dar o dam in lectie de economie....) normal sa prezinte ameliorari prin dezvoltare tehnologica a fenomenului de poluare (precum si FIAT-ul de altfel) dar vezi tu....ei nu fac supercar-uri exotice....in numar limitat.....etc.....etc......etc....prefate ca enumar again cele mai sus spuse....
exact....aia de la fiat lancia etc... nu fac supercar-uri ei vand cate 2-300.000 de masini p an in lume p cand Lamborghini vinde 4-50....crezi ca alea 2-300.000 de masini la un loc nu polueaza mai mult decat 40-50 Lamborghini-uri ?? raspunde-mi la intrebarea asta...(pt ionut_cluj)
apropo ai fi mai fericit sa conduci un Lambo p baterii?? (tot pt ionut)
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 23:16   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Winkelmann: "Care emisii poluante? Ramanem la motoarele puternice"

CEO-ul Lancia se numeste Olivier Francois, daca nu stiati, expertilor, la fel cum CEO-ul Alfa Romeo se numeste Luca De Meo si cel al Fiat se numeste Sergio Marchionne
Marius si Prestige, pentru ultima data: Nu ma leg de emisiile Lamborghini, ma leg de gura bogata a aluia. El trebuia sa taca din gura, eventual sa declare ceva de bun simt, gen "incercam sa gasim cel mai bun compromis putere - ecofriendly".
Daca voi nu sunteti in stare sa intelegeti ca n-am nici o treaba cu masinile, ci cu declaratia in sine, inseamna ca aveti o problema.


p.s. Ce legatura are Renault in toata povestea asta?
p.s. 2. Fiat are cele mai nepoluante motoare diesel din lume, Peugeot nu e departe, Ambele concerne (Fiat si PSA) tind spre motoare cat mai nepoluante, asta pentru linistea voastra sufleteasca.

Last edited by ionut_cluj; 27-05-08 at 23:19.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -