Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-08, 20:36   #31
ciprian.20

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 203
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

cam greu de crezut ca o sa renunte ei la MOTOARELE lor.
ciprian.20 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-08, 23:52   #32
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

nu numai ca trebuie sa scada consumul, inpl;icit cilindeea, puterea, dar trebuie sa fabrice si masini hibride, altfel nu ii vad prea bine!
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 13-05-08, 01:16   #33
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

Quote:
Originally Posted by Marius_mym89 View Post
....asta ar fi culmea mediului inconjurator..."sa faca ameriacnii masini economice"
da... deasta un Viper de 600 de cai trece cele mai stringete reguli de poluare, alea din california, si tot scoate 24mpg.... ce prosti sunt americanii astia
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 13-05-08, 01:21   #34
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

nu e nimica nou chestia cu consumul, de ani de zile aia cu masini asiatice in america se laudau cu consumul mic, si de atunci si americanii s-au apropiat destul de mult de aceleasi numere. Problema nu este asa de mult consumul motorului, ci faptul ca motorul e mare. Un M5 sau un RS4 sau ce masina europeana vreti voi, o sa consume nu cu uluitor mai mult decat un motor american similar. Deci daca o sa se schimbe ceva, o sa fie ca o sa se ceara masini mai mici si motoare putin mai mici, ca la eficienta motorului nu prea au asa de mult ce sa mai imbunatateasca. Si cum am zis altadata, ce mai inseamna masina americana in ziua de azi? Chrysler face motoare impreuna cu Mitsubishi si Hiunday, GM si FORD fura si combina cat de mult pot cu modelele din Europa, si pe scurt toti se gandesc la modele si motoare GLOBALE, care sa le poata vinde in toata lumea cu modificari minime...
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 13-05-08, 01:22   #35
manolica76

Stage 5
 
manolica76's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 451
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

Quote:
Originally Posted by NOScox View Post
nu numai ca trebuie sa scada consumul, inpl;icit cilindeea, puterea, dar trebuie sa fabrice si masini hibride, altfel nu ii vad prea bine!
stai tu linistit...companiile de stat au trecut deja la masini hibride...si inca de ceva timp...
manolica76 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-08, 18:34   #36
DaLaS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 60
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

Americani sa renunte la stilul lor de viata (big block), povesti de adormit copii. Asta se va intampla poate cand pretul carburantului va fi ca in Europa sau vreo criza economica cum a fost prin ani '60 sau '70, iar atunci gasesc ei un motiv sa invadeze vreo tara.
DaLaS is offline   Reply With Quote
Old 13-05-08, 23:45   #37
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

Dar voi chiar credeti ca in America circula doar Mustanguri si Charger din 60 toamna? Da, sunt fanatici care au si le intretin si le folosesc, majoritatea destul de rar, dar ganditi-va ca au trecut 30-40 de ani de atunci, au mai evoluat si ei odata cu toata lumea, si marimea motoarelor e dictata si de folosirea lor: distante mari, autostrada, etc. Ei bine un motor din ala de 5-6 litri rezista mult mai mult decat unul din aceeasi generatie european (daca uam ca exemplu Dacia 1310, conceputa in anii '60 si cat de des trebuie sa faci motorul, cat consuma, etc si comparam cu o americana din anii '60...deduceti si voi). Si pe deasupra stiu ca suna foarte frumos un 1.4-1.6 de 120-150 de cai, dar la ce turatii se obtin caii aia? Nu cred ca mergeti cu 5-6000 rpm constant.

Deci nu mai credeti asa mult in filme si ce vedeti la tv, sunt destule masini americane cu motoare mici si puteri mai mult decat decente, plus ca sunt si foarte multe japoneze.
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET

Last edited by TzuTzu77; 13-05-08 at 23:47.
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 07:37   #38
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

si la noi exista motoare mari.dar la ei numarul motoarelor mari sunt mai mari decat la noi.cam la asta cred ca se referea topicul.la ei muscle car`urile sunt un fel de american dream....asa ca e cam greu sa renunte la cilindreea mare cu care sunt invatati
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 12:07   #39
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

adevarul e ca pe langa asa zisele "masini cu muschi" ei mai au motoare mari si degeaba...au destule motoare cu cilindreea mult mai mare decat ar fi fost nevoie pentru calutii care ii ofera sau cuplu sau orice...motor mare doar pentru orgoliu
apache is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 23:56   #40
IDCmsrti

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 4
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
O stire rasuflata din pct meu de vedere ... 99% nu am sa vad niciodata un american conducand un Fiat seicento cu motor de 1000cm3 ... Pentru ca nu schimbi intr-o luna conceptia unui popor , conceptie cladita de zeci de ani ...
Deci din pct meu de vedere este un mare fasssssssssssssss ... deocamdata pretul benzinei la noi este mult mai mare decat la ei ... si vad ca nu ducem lipsa de masini puternice ... probabil ca vor renunta la masinile cu v8 americanii cu venituri modeste spre mici ... si isi vor lua V6 !
la ceea ce spui tu ai dreptate. eu nu sunt demult prin state numai de 8 ani si sincer am inceput sa vad mashini de litraj mic si scutere dar marea majoritate le vad in zona de cenru a orashului. au scos ashtea ceva toyota hibrida cu electric shi benzina chestia e ca la drum lung consuma exact cat un Aveo sau alte mashini de litraj aproximativ mic. eu sincer a-shi cumpara ceva mashina mica cu motor mic dar ce gasesc la ora asta pe piata care sa si scoata ceva performanta sa si arate cumva.
IDCmsrti is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 00:02   #41
IDCmsrti

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 4
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

inca ceva in legatura cu rashnitzele astea care incearca sa le bage pe gat producatori de mashini. pun o mashina modesta undeva la 3L cu una in 3 cilindri sa puna pe cruise control in zona de Arizona la 75 de mile la ora si sa mearga pe o temperatura intre 90 shi 120 de grade F cu 4 persoane in ea. se incalzesc de le ia dracu. si acum inca ceva, care arata cool sau trendy in mashina ca un fiat 800 sau care e modelu asta nou scos, yaris, aveo sau alte mashini. dai un ban shi shti ca nu il mai ai dar cand conduci mashina o fai cu placere. eu de parerea asta sunt
IDCmsrti is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 22:17   #42
Insanerzw

Stage 5
 
Insanerzw's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 588
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

Pai ce sa zic daca se duce Dacia meridian acolo sau Renaultul ...vor avea vanzarii ....si cand zic vanzarii pai vanzarii sunt
Insanerzw is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 16:10   #43
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

parerea mea este k comparativ cu ei nu poluam mai putin... chiar daca au motoare mari... cum spunea cineva" ei le folosesc ocazional".. majoritatea lor am masini de familie cu motoarea un pic mai mari comparativ cu europenii, dar ca poluare romania cu daciile si rabele ei...daca am compara acelasi nr de americani cu romani ..poluam de 100 de ori mai mult...
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 18:24   #44
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

Nu exista nici un big-block pe vreo masina in productie.Nici in anii '60 nu erau foarte comune.
Motoare de peste 7 litri nu au decat Corvette Z06 si Viper.
V8-uri sunt destul de putine in productie,iar masinile pe care sunt disponile se vand in majoritate covarsitoare cu motoare V6 (Impala,Charger etc.)
Chiar si la Ford Mustang,icoana muscle-car-urilor,doar 40% din vanzari sunt V8-uri.La Camaro si mai putin.
Cele mai mari vanzari le au masinile mari FWD gen Camry,Accord,Altima,unde versiunile V6 constituie sub 15%,restul fiind in 4 cilindri si mai nou hibride.

Pentru fiecare Corvette,Viper,Mustang GT,Charger SRT-8 etc. exista zeci de mii de masini cu 4 sau 6 cilindri si performante de rahat.Scoaterea din fabricatie a V8-urilor nu va face absolut nimic pentru a scadea poluarea,e doar o campanie stupida si fara sens.
Race is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 00:47   #45
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Studiu: 79% din americani nu isi mai aleg masina dupa aspect

Cu putin timp in urma cineva spunea exact opusul, sa intelegem ca sufera de dubla personalitate si se cearta cu el insusi in fata oglinzii?...

De cand exista productia de masa in SUA si mai peste tot in lume, versiunile de top sunt considerate un lux si vandute in putine exemplare, majoritatea cumparatorilor nu-si permit decat modele "proletare", dar despre asta nu se vorbeste decat cand are cineva interes sa-si sustina cauza

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -