Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 23-07-07, 14:29   #1
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Viitor model VW: sub 8 mii de euro

La Frankfurt, germanii vor prezenta o noua platforma din care va fi construit un model mai ieftin de 8.000 de euro.

Ofensiva marilor producatori auto pe segmentul de piata al modelelor low-cost continua. Trendul deschis de Renault si Dacia cu modelul Logan a determinat o noua strategie pentru multi constructori prestigiosi la nivel mondial.
Astfel, Volkswagen, primul producator auto din Europa, a anunta deja prin boss-ul Martin Winterkorn ca va lansa un model mai ieftin de 8000 de euro in urmatoarea perioada.
Germanii nu au dat detalii cu privire la data exacta a lansarii unui model low-cost, dar au lasat sa se inteleaga ca va fi inainte de 2010. Se pare ca lucrurile s-au miscat mai repede in ograda celor de VW, pentru ca la Salonul Auto de la Frankfurt vor prezenta un concept low-cost din care va fi dezvoltat modelul mult-asteptat.
Andreas Meurer, purtatorul de cuvant al companiei, a anuntat ca viitorul model va fi lansat inainte de anul 2009. Noua platforma pe care VW o va prezenta la Frankfurt va fi folosita si de Skoda sau Seat, dar modelul VW se va diferentia prin dotarile superioare.


Ce parere aveti?

P.S: Am dat search si nu am mai gasit un topic despre asa ceva. Daca totusi exista imi cer scuze.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	211
Size:	59.8 KB
ID:	309367  
Brian is offline   Reply With Quote
Old 23-07-07, 15:42   #2
Ratzza

Stage 4
 
Ratzza's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 180
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

Foarte tareee!!! Pan iau si eu carnetu poate imi iau si eu o mashina la low-cost...),imi place Brian
Ratzza is offline   Reply With Quote
Old 23-07-07, 16:29   #3
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

sunt curios ce o sa scoata VW la 8 mii de euro..
daca este coupe cum se vede in acea poza, masina ar putea costa pana in 8 mii si chiar ar fi o atractie pentru cei tineri fara bani multi.
deci pana la urma ramane de vazut, oricum din acea schita masina arata foarte bine..
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 23-07-07, 23:14   #4
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

Nu prea conteaza ca va fi coupe sau limuzina. Conteaza calitatea. Daca va fi la fel de prost realizata cum este loganu .. mai bine nu o lanseaza.

P.S. Pt cei ce vor sa imi sara in cap cu loganu, ieri am vazut 7 pe o platforma intr-o benzinarie.. Din praguri curgea ulei, iar barile, in locul unde vine numarul montat erau incomplet vopsite. Asta am observat in 5 minute cat am stat sa ma uit. Imi pare rau k nu am avut telu la mine sa fac poze.
__________________
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 23-07-07, 23:17   #5
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

asa si.....???nu poti sa spui ca atatia romani sunt idioti si nu vad aceste lucruri
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 24-07-07, 01:36   #6
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Talking Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

Quote:
Originally Posted by andrei.badea View Post
Nu prea conteaza ca va fi coupe sau limuzina. Conteaza calitatea. Daca va fi la fel de prost realizata cum este loganu .. mai bine nu o lanseaza.

P.S. Pt cei ce vor sa imi sara in cap cu loganu, ieri am vazut 7 pe o platforma intr-o benzinarie.. Din praguri curgea ulei, iar barile, in locul unde vine numarul montat erau incomplet vopsite. Asta am observat in 5 minute cat am stat sa ma uit. Imi pare rau k nu am avut telu la mine sa fac poze.
mare dreptate ai
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 24-07-07, 09:41   #7
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

Quote:
Originally Posted by andrei.badea View Post
Nu prea conteaza ca va fi coupe sau limuzina. Conteaza calitatea. Daca va fi la fel de prost realizata cum este loganu .. mai bine nu o lanseaza.
ce calitate vrei la o masina de 8.000 de euro si noua cu garantie?
poate va fi putin peste logan la calitate, dar daca nu, lumea tot o va cumpara ca este VW.. mai ales daca va fi si berlina si va concura cu logan
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 24-07-07, 16:54   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

este vw... nu va fi niciodata ca dacia pt ca vw nu este renault si nu isi permite sa se coboare la asa nivel... nu zic ca va avea o calitate exceptionala sau la fel ca la restul masinilor vw dar va fi superioara loganului...
intrebarea mea este: va avea 1 sau 2m? ))
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-07-07, 18:04   #9
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

N-am zis k va fi la un nivel unui passat sau golf. Dar nici sa fie lanivelul unui logan. Sa fie cva cat de cat placuta. Si sa aibe si ceva optini ...
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 12:15   #10
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

S-ar zice ca VW are experienta in a construi o masina ieftina si capabila, doar ei au inventat Broscuta, cu aproape 70 de ani in urma insa ceva ma face sa cred ca masina lor ieftina va fi oricum, numai capabila nu

Sistemul economic al anilor '50-'70, productivitatea muncii, pretentiile consumatorului si ale statului (exprimate prin reglementari) cereau, mai mult sau mai putin, vehicule accesibile ca pret, cu performante cat de cat acceptabile, consum redus pentru vremea lor, cu un design interesant si atractiv, si cu operatiuni de intretinere care sa poata fi indeplinite si de un proprietar ceva mai ager. Broscutele, BMW-urile 700, Fiaturile 850, Renault Gordini sau Skoda S100/120 au fost exemple ale acestei gandiri. In plus, constructia lor simpla si ingenioasa permitea modificarea (pentru performanta) aproape la infinit - Broscutele de raliu cu motor OKRASA cantareau circa 700kg si puteau accelera la fel de bine ca un Evo modern.

In prezent lucrurile s-au mai schimbat. Cumparatorul modern are mai multi bani decat tatal sau bunicul lui la vremea lor, mai putin timp pentru intretinere, e mai pretentios, are acces la creditare, e mai putin interesat de design, de tehnologie, iar masina sa nu mai e privita ca un "membru al familiei necuvantator" ci doar ca o simpla unealta, care trebuie sa-l duca de la X la Y cu costuri minime si in bune conditii. Masinile mici si economice in zilele noastre sunt niste gandaci caraghiosi si fara forma ca VW Lupo/Seat Arosa, Fiat Seicento si Multipla, Citroen C1 si C2, sau cosciuge pe roti ca Loganul, facute sa care 2-4 insi si ceva pungi de supermarket de-a lungul vietii lor care dureaza exact cat perioada de leasing, dupa care sunt casate fara umbra de regret. Singurele exceptii cu un design interesant si capabile din punct de vedere tehnic sunt "jucariile de fitze" gen Smart Roadster, Audi A2, Mini One/Cooper, Fiat Nuovo 500, care, tocmai pentru ca sunt niste jucarii, se vand la un pret nesimtit de mare, pe care clientul il plateste fara sa clipeasca. Iar producatorii, stiind asta, isi permit sa ceara Asta ma face sa cred ca masina de 8000 EUR de la VW va fi tot un fel de Logan, ceva mai pretentios

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 14:32   #11
banq

Stage 2
 
banq's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 61
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

si dacia reno . scoate modelu de 3000 E In loc de volan, ghidon pe perne de aer. cu costuri reduse
banq is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 23:00   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
S-ar zice ca VW are experienta in a construi o masina ieftina si capabila, doar ei au inventat Broscuta, cu aproape 70 de ani in urma insa ceva ma face sa cred ca masina lor ieftina va fi oricum, numai capabila nu
~Nautilus
ai zis o istorioara interesanta da stim cu totii ca vw nu mai e de demult masina poporului cum ii este numele... decat la SH pt romani... poate pt altii o fi o masina ieftina dar... la noi nu... adica nici golf5 nu isi permit multi sa cumpere pt ca e la un pret relativ mare...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 11:55   #13
bogzy_lozny

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 5
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

Salut!
Ma indoiesc ca, calitatea materialelor va fi cel putin la nivelul calitatii materialelor dintr-un Logan!
Explicatie logica pe care as avea-o eu: Costurile de productie ale VW sunt net superioare celor de la Renault(linii de productie, forta de munca, tarile in care se va produce modelul [probabil vor oferta AVAS-ul si va deveni concurent FORD pt Automobile Craiova -> Doamne ajuta! ca se da moka fabrica si sa nu pateasca ca IMGB], mai mult platforma noua?!)!(In ce tara poate fi produs un lowcost al VW?!)
E cam suspect anuntul VW avind in vedere noile statistici de piata, unde Renault prin Modelul Logan a atins cota de piata de 1% pe piata din Europa, iar MARCA VW(nu grupul) detine 10%. (p.s.) Plasticul bordului de Logan l-am intilnit pe usile Golfului V, bineinteles mai bine finisat.
Daca am inteles bine MODELUL LOGAN 1% vs. MARCA VW 10% => se vinde bine loganetele, chiar suparator de bine.
Parerea mea este ca ar trebui sa asteptam putin sa vedem ce v-a scoate VW desi sunt foarte sceptic in privinta modelului sub 8000 de euro - vezi Polo Happy care se vrea low-cost...
Cit despre blamarea Loganului-> Eu zic ca este un proiect de succes care a avut si are in continuare succes.
Cei care isi cumpara Logan gindesc masina ca un mijloc de deplasare de la punctul A la punctul B(sau cam asta isi permit dpdv financiar) si nu ii intereseaza daca pe distanta dintre puncte masina nu le face masaj sau cartofi prajiti!
Fiabilitatea Loganului este destul de buna. Am vazut multe Loganuri care au depasit 350.000 Km si nu au probleme nici cu motorul nici cu caroseria(regim TAXI)!
Numai bine!

Last edited by bogzy_lozny; 26-07-07 at 12:00.
bogzy_lozny is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 21:10   #14
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

Quote:
Originally Posted by bogzy_lozny View Post
Salut!
Ma indoiesc ca, calitatea materialelor va fi cel putin la nivelul calitatii materialelor dintr-un Logan!
Explicatie logica pe care as avea-o eu: Costurile de productie ale VW sunt net superioare celor de la Renault(linii de productie, forta de munca, tarile in care se va produce modelul [probabil vor oferta AVAS-ul si va deveni concurent FORD pt Automobile Craiova -> Doamne ajuta! ca se da moka fabrica si sa nu pateasca ca IMGB], mai mult platforma noua?!)!(In ce tara poate fi produs un lowcost al VW?!)
E cam suspect anuntul VW avind in vedere noile statistici de piata, unde Renault prin Modelul Logan a atins cota de piata de 1% pe piata din Europa, iar MARCA VW(nu grupul) detine 10%. (p.s.) Plasticul bordului de Logan l-am intilnit pe usile Golfului V, bineinteles mai bine finisat.
Daca am inteles bine MODELUL LOGAN 1% vs. MARCA VW 10% => se vinde bine loganetele, chiar suparator de bine.
Parerea mea este ca ar trebui sa asteptam putin sa vedem ce v-a scoate VW desi sunt foarte sceptic in privinta modelului sub 8000 de euro - vezi Polo Happy care se vrea low-cost...
Cit despre blamarea Loganului-> Eu zic ca este un proiect de succes care a avut si are in continuare succes.
Cei care isi cumpara Logan gindesc masina ca un mijloc de deplasare de la punctul A la punctul B(sau cam asta isi permit dpdv financiar) si nu ii intereseaza daca pe distanta dintre puncte masina nu le face masaj sau cartofi prajiti!
Fiabilitatea Loganului este destul de buna. Am vazut multe Loganuri care au depasit 350.000 Km si nu au probleme nici cu motorul nici cu caroseria(regim TAXI)!
Numai bine!
Merg bine .. dar sunt conduse de oameni profesionisti care au grija de ele. Ia tu una si da-i in goarna sa vezi cum la 50.000 km da semne de oboseala.
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 21:20   #15
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Viitor model VW: sub 8 mii de euro

"dar sunt conduse de oameni profesionisti care au grija de ele"
)). DOAR daca sunt proprietate personala, daca nu....vai soarta lor de masini.
Dripci is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -