Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-11, 10:49   #1276
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Nissan Juke nu e urat . e prea avansat ca design pt. cei cu viziuni inguste care saliveaza la vehicule prost desenate fabricate in .de .
Facand abstractie de faptul ca eu sunt un fan VW si tu unul Honda (cred), ce argumente viabile poti aduce la teoria exprimata mai sus....cu ce argumente absolut concrete (tehnice) daca tot e sa vorbim de design, poti sustine ca designul Juke-ului e atat de avansat, facand o paralela cu alte modele de provenienta .de (daca tot ai propus tu acest criteriu de comparatie) si cum poti demonstra viziunele inguste ale unora care prefera un alt tip de design sau eventual abordare estetica?
Scuza-ma dar in afara de remarci de prost gust si nici macar subtil aruncate, nu ai adus nici un argument viabil pro Juke.
Personal, cu toate ca sunt fan VW, spun fara retinere ca Nissan a avut si are modele care imi plac dpdv al designului, nu pot fi atat de snob sa contest lucrul asta, dar din punctul meu de vedere, designul abordat pentru modelul Juke, cred ca este cel putin neinspirat sau altfel spus, putin fortat.
__________________
"Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that"
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 12:21   #1277
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

juke este un fel de joke, o gluma a celor de la nissan, aruncata in piata pentru segmentul tanar, care viseaza la patrolul taticului insa isi da seama si copilul ca e prea mare asta pentru el si se joaca intai cu juke.

asa cum au si cei de la bmw, tractor mare si tractor mai mic, pentru copilasul din tine , apoi suzuky, jeep, si cred ca mai sunt multi altii care imi scapa acum.

plus ca japonezii de la nissan se lupta si cu honda si cu kia, toti vin cu masini pentru tineri, pline de gadget-uri, care ar lasa rece un european mai copt, insa la tineret decimeaza restul modelor de pe piata auto de masini noi tocmai pentru acestea, in detrimentul altor considerente de design si economie.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 14:02   #1278
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
Facand abstractie de faptul ca eu sunt un fan VW si tu unul Honda (cred), ce argumente viabile poti aduce la teoria exprimata mai sus....cu ce argumente absolut concrete (tehnice) daca tot e sa vorbim de design, poti sustine ca designul Juke-ului e atat de avansat, facand o paralela cu alte modele de provenienta .de (daca tot ai propus tu acest criteriu de comparatie) si cum poti demonstra viziunele inguste ale unora care prefera un alt tip de design sau eventual abordare estetica?
Scuza-ma dar in afara de remarci de prost gust si nici macar subtil aruncate, nu ai adus nici un argument viabil pro Juke.
Personal, cu toate ca sunt fan VW, spun fara retinere ca Nissan a avut si are modele care imi plac dpdv al designului, nu pot fi atat de snob sa contest lucrul asta, dar din punctul meu de vedere, designul abordat pentru modelul Juke, cred ca este cel putin neinspirat sau altfel spus, putin fortat.
In primul rand sunt fan Honda nu Nissan .
Apoi daca vorbim de ceea ce apreciez eu la o masina dpdv al designului pot numi in primul rand orginalitatea. Juke nu se incadreaza in tipare precum majoritatea masinilor din ziua de azi in special cele din .de. Mai mult exista o legatura intre toate liniile care definesc masina cam greu de perceput de cei care vad lumea prin ochelari germani .Intotdeauna un om deschis la minte va aprecia un astfel de proiect in timp ce altii se vor multumi cu o linie in plus adaugata o data la cativa ani la modelul banal care ii fascineaza pe ei .
Nu trebuie sa va placa masina voua ,n-am de ce sa va conving dar mie mi se pare spectaculoasa
!41! is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 14:29   #1279
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

In primul rand asta am spus si eu....inca din prima fraza, presupuneam ca esti fan Honda, nu Nissan.
Ca si fapt divers, lucrez in domeniul designului si am avut tangente si cu designul auto, deci am idee despre ce inseamna liniile, suprafetele, culorile, lumina/umbra, etc (sub toate formele lor de existenta). Faptul ca pentru unii un design reusit este unul mai sobru, iar altii apreciaza mai mult o imagine de design cu influente juvenile, e cu totul altceva.
Nu inteleg de ce trebuie sa catalogam tot ce nu e in concordanta cu gusturile proprii, ca fiind inchis la minte, miop, inevoluat, etc....dar asta e stilul, ce sa faci.
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 14:37   #1280
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Daca tot ai zis ca te ocupi de design (ceea ce fac si eu de altfel) ar trebui sa apreciezi originalitatea in primul rand . Sunt 2 categorii aici , cei care reproduc si cei care creeaza . Prima categorie e de valoare zero . Daca vine vorba de creeatie sunt cei care revolutioneaza totul si cei care imbunatatesc ceva existent .Doar lucrurile revolutionare merita cu adevarat apreciate altfel stagnam in loc sa evoulam.
Prea multa teorie pt Juke asta

Last edited by !41!; 14-07-11 at 14:49.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 14:51   #1281
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Absolut corect ce zici! Tocmai ca apreciez originalitatea, dar care originalitate poate sa fie utila, estetica, etc sau foarte usor poate sa fie inutila, inestetica, etc. Din aceasta cauza sunt la fel doua categorii de evaluatori, cei care apreciaza actul si care se regasesc in imaginea respectiva, si cei care nu o apreciaza si care nu se regasesc ca si stil in imaginea respectiva. Niciunul nu este de condamnat si niciunul nu are nici o disfunctionalitate din cauza ca apreciaza/nu apreciaza lucrul respectiv. Aspectul asta e valabil in toate ramurile designului, la fel si in cazul de fata.
La fel spun si eu, prea multa teorie pentru Juke asta!

Up la o alta masina urata!
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 15:00   #1282
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Vin si eu cu una. Chevrolet cu o restilizare (mult spus) a farurilor de Matiz
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	chery-s16.jpg
Views:	202
Size:	64.4 KB
ID:	2084325  
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 10:41   #1283
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
Vin si eu cu una. Chevrolet cu o restilizare (mult spus) a farurilor de Matiz
Acest sabot olandez din lemn chiar se produce?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 15:12   #1284
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Sper totusi sa fi ramas la stadiul de prezentare concept
Oricum geniala comparatia cu sabotul olandez si foarte potrivita!
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 15:13   #1285
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Acest sabot olandez din lemn chiar se produce?
Chinezii au gusturi... interesante
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 19:06   #1286
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Acest sabot olandez din lemn chiar se produce?
S-apoi gunoaie d-astea vor sa ne bage pe gat in loc de masini muuuuult mai bune la orice capitol vechi de 15-20 sau poate chiar 30 de ani, dar mult mai bine facute, si gandite, care cu o minima intretinere chiar sunt pe viata.....si macar daca plasticata electronizata ar fi asa la un pret realist de 2000-2500E de noua, hai sa zicem ca merita tot la 5-6 ani sa o schimbi, da mai vor si vo 5000E si 3 tichete rabla pe ea, de parca euroii-s pe garduri mai ales pe criza asta!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 21:18   #1287
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Daca tot ai zis ca te ocupi de design (ceea ce fac si eu de altfel) ar trebui sa apreciezi originalitatea in primul rand . Sunt 2 categorii aici , cei care reproduc si cei care creeaza . Prima categorie e de valoare zero . Daca vine vorba de creeatie sunt cei care revolutioneaza totul si cei care imbunatatesc ceva existent .Doar lucrurile revolutionare merita cu adevarat apreciate altfel stagnam in loc sa evoulam.
Prea multa teorie pt Juke asta
nenea inganfatu. daca spui ca ai tangente cu design, la fotolii banuiesc sau altceva ar fi trebuit sa stii ca gusturile nu se discuta
ca tot spuneai tu cu model nou, ar trebui sa stii ca-ti trebuie mai multa imaginatie sa poti face un design conservator dar in acelasi timp sa nu fie copie dupa cel vechi si de multe ori chiar mai apreciat decat futurismul tau
orice porst reuseste sa-ti faca o casa noua, futurista dar greu dai de un designer sa-tyi faca o casa pe un stil anume ales de tine (gen baroc pt ca e arhi cunoscut)
strict legat de topic piuk e o hidosenie. o fi fusurista si cu un design nou dar niici pe departe frumos din cale afara. are niste linii duse la extrem, o forma per general bombata si fara noima
si legat de nemti ai ramas tu fixat. sa dus de mult perioada cand scoteau masini anoste. uite ca acum cam au masini care ies in evidenta tocmai din cauza designului. sa dus de mult perioada griului metal
daca e sa o luam pe copii adu-ti aminte ca japonezii au fost blamati mult timp ca-i copiau pe europeni. inclusiv cu marcile lor mai premium
80% din cunostintele mele considera juke o masina hidoasa, restul de 20 foarte frumoasa. e clar ca e un love it or hate, dar balanta atarna greu spre hidosenie
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 22:17   #1288
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
Vin si eu cu una. Chevrolet cu o restilizare (mult spus) a farurilor de Matiz
Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Acest sabot olandez din lemn chiar se produce?
+1 aleks, chiar seamana cu un sabot olandez, sau cu chestiile alea ce le deschizi, si gasesti una mai mica in interior si tot asa, imi scapa numele lor acum, si nu sunt numai papusi, ca mai sunt si "saboti" de astia si tot felu )

+ o masina nu chiar pe gustul meu, Opel Combo, modelul nou, farurile nu prea se pupa cu restul liniilor masinii, parerea mea ... https://www.4tuning.ro/masini-noi/nou...nice-9771.html
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	noul-opel-combo-o-gama-larga-de-variante-puternice-df103cf9dde8bfabd-550-225-2-95-1.jpg
Views:	113
Size:	32.6 KB
ID:	2085810  
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 22:17   #1289
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

mie imi place juke, as vrea cate una in toate culorile posibile.

fiti si voi mai relaxati si veseli, nu mai criticati atat, ca asta este cel mai usor, sa critici din taste.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 22:24   #1290
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

[ sau cu chestiile alea ce le deschizi, si gasesti una mai mica in interior si tot asa, imi scapa numele lor acum, si nu sunt numai papusi,

alea sunt niste papusi rusesti, dar cred ca fiecare masina, oricat ar parea de urata, are functionalitatea si clienti ei.
ce logan este o masina frumoasa? sau duster? se compara cu un mustang? sau cu un X6? si totusi se vand amandoua ca painea calda peste tot.
pentru pret si utilitate.

la 18 ani privesti intr-un fel o masina, la 38 de ani in alt fel, iar la 48 de ani vrei sigur un duster. sau un mustang.

depinde de buget.
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -