Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-07, 14:32   #91
snookye

Stage 3
 
snookye's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 80
Default Re: VW Golf GTI W12 650 Cai putere......

masina arata mortal..insa la pretul asta nu stiu cati vor fi dispusi sa il achizitioneze
snookye is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 14:41   #92
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: VW Golf GTI W12 650 Cai putere......

sincer mi se pare mic pretul pt ce poate masina asta...e tot ce poti sa-ti doresti de la o masina sport...motor central, tractiune spate + mirifica cutie DSG

ps : asta e un post cat se poate de obiectiv
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 14:43   #93
snookye

Stage 3
 
snookye's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 80
Default Re: VW Golf GTI W12 650 Cai putere......

intr-adevar..masina e o bomba pe roti..nu minimalizezi performantele..dar nu toti ar plati suma asta pt o adevarata distractie..ca sa conduci asa o masina...tre sa fie tare distractiv
snookye is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 16:08   #94
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default Re: VW Golf GTI W12 650 Cai putere......

http://www.blogautomoto.info/2007/10...i-w12-650.html proba celor de la Top Gear. Faza proasta e ca masina nu prea reuseste sa ia virajele.
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 17:06   #95
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: VW Golf GTI W12 650 Cai putere......

se pare ca e mult prea puternic motorul pt un sasiu de golf usor...e de cacat pana la urma dar pare imposibil sa faci un hibrid d-asta si sa mai fie si super stabil...au de lucrat mult la masina sa iasa bine iar daca o fac in serie fie ea si limitata trebuie sa studieze la un ESP bun
zGb is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 11:06   #96
adisoruc
Seat Driver

Stage 5
 
adisoruc's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,883
Member of:
[SEAT]
Default Re: VW Golf GTI W12 650 Cai putere......

are probleme mari masina asta, din pacate nu ia curbe, din ce cauza? e pentru ca ampatamentul intre punti e prea mic si tractiunea pe spate intervine o preblema mare la viraje! test vazut la TOP GEAR
__________________
"Columbia, please repeat, sounded like you said 'OOPS'..."
-Houston Control-
adisoruc is offline   Reply With Quote
Old 16-10-07, 21:06   #97
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: VW Golf GTI W12 650 Cai putere......

Quote:
Originally Posted by baghy83 View Post
http://www.blogautomoto.info/2007/10...i-w12-650.html proba celor de la Top Gear. Faza proasta e ca masina nu prea reuseste sa ia virajele.
da, am vazut episodul cand a iesit, si mi-am amintit imediat de topicul asta, si am asteptat cu nerabdare parerea lor... cum s-a zis deja, s-a dovedit o dezamagire totala masina...

si de ce era nevoie de un motor asa urias? 650 de cai putere scoti si din motor de 4 cilindrii... un 2.4L sau 2.5L cu turbo mare, ar fi mers de o suta de ori mai bine... in fine, pentru ei probabil era mai important sa arate ca se poate... daca in viitor folosesc aceasta baza ca sa scoata un monstru cu motor mai mic, dar care sa scoata cam 450-500 de cai, eu zic ca aia o sa fie o masina buna de tot
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 16-10-07, 21:20   #98
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Volkswagen GTI W12 concept

ar fi tare daca ar reusii sa adapteze tractiunea spate si pe alte modele de serie
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 19-10-07, 22:14   #99
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: VW Golf GTI W12 650 Cai putere......

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
da, am vazut episodul cand a iesit, si mi-am amintit imediat de topicul asta, si am asteptat cu nerabdare parerea lor... cum s-a zis deja, s-a dovedit o dezamagire totala masina...

si de ce era nevoie de un motor asa urias? 650 de cai putere scoti si din motor de 4 cilindrii... un 2.4L sau 2.5L cu turbo mare, ar fi mers de o suta de ori mai bine... in fine, pentru ei probabil era mai important sa arate ca se poate... daca in viitor folosesc aceasta baza ca sa scoata un monstru cu motor mai mic, dar care sa scoata cam 450-500 de cai, eu zic ca aia o sa fie o masina buna de tot
zi sa faci bube la ochi ca ar fi mers de 100 de ori mai bine daca ii puneau un motor mai mic...oi fi si tu vreun mare inginer tunerizatule american
zGb is offline   Reply With Quote
Old 02-12-07, 18:53   #100
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: VW Golf GTI W12 650 Cai putere......

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
zi sa faci bube la ochi ca ar fi mers de 100 de ori mai bine daca ii puneau un motor mai mic...oi fi si tu vreun mare inginer tunerizatule american
aparent tu ai facut deja bube la cap, daca nu-ti poti da seama ca un motor mai mic si mai USOR ar fi fost mult mai potrivit... hai sa vedem... motorul era asa de urias, incat ocupa tot portbagajul si scaunele din spate... ia zi tu geniule... daca eu merg cu o masina, si am o greutate enorma in spate, ce se intampla cand o sa iau curbe tari??? Iti zic eu, toata greutatea o sa impinga masina spre inafara curbei, EXACT ca in film... ce se intampla cu masina? cum lua o curba tare, cum ii pendula fundul si se invartea.... deci mai scuteste-ne de fitzele tale ca habar n-ai ce vorbesti... dute mai bine si puneti niste abtipilde si niste aripi de 2 metrii pe acoperis si portbagaj, ca asta inseamna tuning in capul tau sec... sau dute si mai arata-ti virilitatea facand niste liniute prin mijlocul orasului ca "racerii adevarati"

Last edited by AlliedComposites; 02-12-07 at 18:56.
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 20:12   #101
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Volkswagen GTI W12 concept

uuuuuu mama prea sukara masina
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 00:40   #102
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: Volkswagen GTI W12 concept

sukara sukara da a distrus-o clarkson la top gear.pur si simplu nu face fata puterii,nu e completa,au facut-o practic in 8 saptamani si a iasit un golf super rapid dar in viraje treaba e cam dubioasa.. la puterea aia ai fi zis ca va distruge supercar-uri insa e departe de asa ceva.oricum e de admirat indrazneala alora care au "nascut-o".ar fi ceva sa vedem exercitii de astea mai des,reusite sau nu.aveti aici review-ul top gear

https://www.youtube.com/watch?v=vJt0z2Ngy9U
__________________
renaultsport clio 182
riptor is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 21:17   #103
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Volkswagen GTI W12 concept

Varzaaaa....complet varza in viraje.Nu stiu ce-a fost in capul constructorilor.Si daca nici un fost pilot de teste de la Formula1 (la Jaguar parca a fist Clarkson) nu poate negocia cu ea o curba....oricum, sasiul total nepotivit, trenul de rulare din bucati (de fapt toata e din bucati, nu are o linie proprie inchegata), ampatamentul mult prea mic pentru acea putere....zau, ca un tuning facut in colt de ferentari.Sincer nu ma asteptam sa vad asa ceva in film.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-07, 01:35   #104
gamer555

Stage 2
 
gamer555's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 40
Default Re: Volkswagen GTI W12 concept

haha, uite cum dupa 6 pagini in care toti se inchinau la masina acu toti scuipa pe ea dupa ce au vazut testele top gear...

cum adica baieti, nu mai este "tot ce iti doresti de la o masina sport" ?
sau cumva pentru voi conteaza exteriorul in primul rand si apoi acceleratia pana la 100 ? ce conteaza ca nu poate lua curba, e masina ideala pentru fanul NFS + 2F2F nu ?
gamer555 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-07, 03:09   #105
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Volkswagen GTI W12 concept

Stati mai oameni buni, ca masina este un CONCEPT ! Nu cred ca cei de la vw au afirmat ca masina asta va fi perfecta pt strada, ba din contra au zis ca nu o vor produce in serie. Daca ar fi produsa in serie evident producatorii ar trebui sa faca un tren de rulare, sasiu etc. pentru ea ca sa poata sa aseze puterea pe sosea.
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -