Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-07, 14:17   #31
AK-ZER

Stage 5
 
AK-ZER's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 617
Default Re: Dacia Logan 4x4

domnilor.. un concept e un concept.. normal k nu va arata fix asha.. ar fi culmea.. ar tb sa faca rabat de la calitate.. care nici ea nu e in exces .. dar dk linile masini vor si acestea.. o sa avem totushi o dacie frumoasa.. chiar dk nu va avea detalii de design ft moderne k stopuri xenon, etc.. dar vb aia alea pot veni si dupa..k tuning..
cat despre concurenti ..fiti siguri k va avea.. deja ne invadeaza masini gen great wall motors, chery shi altele chinezarii ..la preturi competitve.. dar calitate mediocra..
Revenind la MINI suv-ul dacia (sper sa nu-i spuna tot logan pana la urma).. ar avea nevoie tostushi de o gama de motoare mai putenice.. dupa cum se spunea.. 75 e cam putin..100-150 ar fi rezonabil.. oricum varinata de top sigur va ajunge la pe la 18-20 mi eur... parerea mea..
__________________
there was a time when cars were cars, and men were men who drove cars
AK-ZER is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 19:19   #32
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Dacia Logan 4x4

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
VAI.. chiar asa .. INCREDIBIL!! DACIA A REALIZAT IMPOSIBILUL!!! AU PUS PANA SI ESP.. VAI !. ... acu sa lasam gluma de-o parte mie imi place cum arata si sper sa iasa asa pe linia de productie! cred ca p'asta chiar mi-as lua-o !
Off.T :Tu postezi doar de dragul de a face posturi ? Peste tot unde postezi nu faci decat sa aberezi.

On.T : E laudabila intentia celor de la Dacia cu noul proiect. Chiar daca progresul nu este iesit din tipare este incet si sigur. Impactul investitiei celor de la Renault se va simti in timp.


O zi buna.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 29-04-07, 11:23   #33
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia Logan 4x4

Niva 4x4 este o masina deosebita pentru trasee cu mare grad de dificultate. Prevazuta cu servodirectie, doua usi si cinci locuri pentru pasageri, masina asigura un confort sporit si deplina siguranta.
Motorul
Automobilul este echipat cu motor de 1690 cmc cu injectie multipunct Bosch, 81 CP, cutie de viteze cu 5 trepte, tractiune integrala permanent, diferential care se poate bloca.
Sasiul
Suspensiile fata, independente – arcuri elicoidale. Suspensiile spate – arcuri elicoidale. Oscilatii interioare ale suspensiei de 42,5 cm fata si 43 cm spate, fara inclinari laterale.
Caracteristici de exploatare
Sistemele automobilului sunt proiectate astfel incit sa asigure parcurgerea unor trasee 'dure'. Astfel, masina poate trece fara probleme prin vaduri de 80 cm si peste protuberante de 22 cm. Urca si coboara rampe de 39% si respectiv 36% fara a le atinge cu barele de protectie. Trece virfuri de panta de 36% fara a atinge podeaua. Suporta trasee cu inclinatii laterale de 40%
PRET T.T.I.*

Toate taxele incluse 9.300 EURO
(cu servodirectie)

eu am o niva luata de noua....si de mers merge 130-140, urca, trage, niciodata nu m`o lasat in drum.
modelul de niva ii de prin 70 nu din 2010 facut de logan.
loganul o sa aiba o roaba de probleme la inceput(masina noua, ii clar ca o sa aiba probleme)
niva cu toate dotarile posibile ajunge la 10500 euro
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-04-07, 20:34   #34
DirectHIT

Stage 4
 
DirectHIT's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 247
Default Re: Dacia Logan 4x4

1. Nu cred ca va apare al pretul de 13.000 Euro....asa s-a anuntat si cu Loganul ca iese la doar 5.000 Euro si a-ti vazut la cat iese pe piatza...
2. cam putini caluti pentru un 4x4, probabil su foarte slab in dotari...
3 pana in 2010 se mai pot intampla multe ca sa nu mai vorbim ca poate scade Euro la 1 Leu (ce bine ar fi) plus de asta pana atunci se anunta pe piatza o gramada de mashini care depasesc cu mult acest "BOLID 4x4"....
4. Ce Dumnezeule fac astia la mashina asta 3 ani de zile? cate teste?? pentru ce? ca tot Dacie ramane...etc.....
__________________
Opel Calibra...
DirectHIT is offline   Reply With Quote
Old 29-04-07, 20:49   #35
Vlako

Stage 3
 
Vlako's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 88
Default Re: Dacia Logan 4x4

bine ma treaca mearga si masina asta is la inceput baietii de la dacia nu prea are nuj ce forma da no skoda cum o fost la inceput cand eo luat vw daca nu gresesc ca nu aveau nici o forma masinile , incet incet avanseaza si ei primele modele ca dupaia sper sa scoata ceva calumea bafta !
Vlako is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 14:49   #36
razvanoltu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
razvanoltu's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 651
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Dacia Logan 4x4

Mie sincer mi-e frica de logan in general si de loganisti in special. Cum a pus mana romanul nostru pe niste caluti in plus fata de daciile vechi, cum ii vezi mergand pe drumurile patriei si circuland cu viteze totusi prea mari si facnd prea multe imprundente. Am vazut cu ochii mei iarna asta o groaza de accidente supide din cauza ca saracul logan poate accelera dar nu mai poate opri sau lua o curba klumea. Mirajul super masinii logan o sa se continue si cu SUV-ul din topic.... Doamne fereste sa-i dai si 125 cai...
Vad destul de des loganisti super agresivi in spatele meu care se **** pe ei daca pun frana mai brusc. NU ARE FRANE!!! Ca sa nu mai spun ca orice masina are motor, volan, 4 roti, sistem de franare, sistem de directie, ABS, airbaguri, caroserie, suspensii, faruri, si pot continua la nesfarsit... Din punctul meu de vedere logan-ul e PRAF! Ii compatimesc pe loganisti pentru ca au dat o caruta de bani pe praf in ochi.

Atat am avut de spus ce dupa aceea o dam in alte uratzenii.
__________________
Respecta partenerii de trafic!
razvanoltu is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 21:18   #37
rap_raz

Stock
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1
Default Re: Dacia Logan 4x4

Salutari! Este prima data cand scriu pe acest forum. Despre pozele din presa franceza, eu cred ca sunt niste interpretari in Photoshop...e prea devreme sa apara poze cu viitorul Logan.
rap_raz is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 00:28   #38
magnum730

Stage 2
 
magnum730's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 31
Default Re: Dacia Logan 4x4

E usor de zis de ce nu pun motoare de 1oo si ceva de cai. Problema e ca la asa motor iti trebuie sasiu klumea, suspensii, ambreiaj, FRANE, gume s.a.m.d. O sa creasca pretzu si bine, sare din buget. Pune ti tu motor de 130 de cai pe logan si pastreaza franele astea si vezi unde ajungi.
Oricum ceva tre sa faca , altfel cu asemenea performantze nu o sa vanda multe SUV uri de astea. Dar mai e timp pana cand iese si se gandesc ei ca sunt baieti isteti.
magnum730 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 22:37   #39
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Dacia Logan 4x4

Quote:
Originally Posted by tune3r_soul View Post
scurt pe 2 : urat !!! noroc d faruri si stopuri ce o mai infrumuseteaza si deja celebrele plasticuri ce ma fac sa inebunesc cand le vad !!!
Frate , scoate 80.000 din buzunar si alege BMW X5 si nu te vor oripila "plasticele ieftine" , pentru noi oamenii de rand inseamna ceva aceasta masina , majoritatea nu ne putem permite nici sa visam la SUVuri scumpe , asa ca acest Logan poate fi solutia.
Si apropo , daca vrei un X5 mai ieftin stiu io unu la mafia bulgareasca , furat proaspat , te pun in legatura cu comision avantajos , doar "3.95%"
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-07, 23:02   #40
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Dacia Logan 4x4

nui rau dar ar fi si mai bine daca ar da drumu la productie mai devreme ar fi nemaipomenit!!!!!!!!!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 01:12   #41
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: Dacia Logan 4x4

Quote:
Originally Posted by razvanoltu View Post
Mie sincer mi-e frica de logan in general si de loganisti in special. Cum a pus mana romanul nostru pe niste caluti in plus fata de daciile vechi, cum ii vezi mergand pe drumurile patriei si circuland cu viteze totusi prea mari si facnd prea multe imprundente. Am vazut cu ochii mei iarna asta o groaza de accidente supide din cauza ca saracul logan poate accelera dar nu mai poate opri sau lua o curba klumea. Mirajul super masinii logan o sa se continue si cu SUV-ul din topic.... Doamne fereste sa-i dai si 125 cai...
Vad destul de des loganisti super agresivi in spatele meu care se **** pe ei daca pun frana mai brusc. NU ARE FRANE!!! Ca sa nu mai spun ca orice masina are motor, volan, 4 roti, sistem de franare, sistem de directie, ABS, airbaguri, caroserie, suspensii, faruri, si pot continua la nesfarsit... Din punctul meu de vedere logan-ul e PRAF! Ii compatimesc pe loganisti pentru ca au dat o caruta de bani pe praf in ochi.

Atat am avut de spus ce dupa aceea o dam in alte uratzenii.
auzi ma mai lasa-ne in **** mea in pace cu fitzele tale de mare proprietar de opel care e un cacat de masina defapt scuze masina saracului in germania
care iti e pb cu loganul crezi ca daca unii sunt soferi prosti si au logan gata acum tot trebuie sa intram in aceasi oala ???
mai gandeste ca vad ca esti om cu banii dar gandesti ca o ****
si sa stii ca am aproape 130 mii km cu un logan 1.6 si pana acum nu mia picat nimic si sincer nu am fost prea cuminte cu el asa ca te rog frumos nu mai ridicati atata in slavi masinile straine
hai la revedere
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!


SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 13:18   #42
Alternator

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 73
Default Re: Dacia Logan 4x4

am auzit k o sa fie shi o vesiune de 115 cai.Shi cu GPL din fabrica.Suna tare.Deja tata se gandeste la unu)
Alternator is offline   Reply With Quote
Old 17-05-07, 14:21   #43
Pro-Racer

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 72
Default Re: Dacia Logan 4x4

Imi place la ea......nimik.....
Pro-Racer is offline   Reply With Quote
Old 17-05-07, 15:37   #44
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Dacia Logan 4x4

dacia asta ce motor va avea, sunt curios! In rest arata bine...
Reme is offline   Reply With Quote
Old 20-05-07, 14:30   #45
razvanoltu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
razvanoltu's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 651
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Dacia Logan 4x4

Quote:
Originally Posted by SirNenea View Post
auzi ma mai lasa-ne in **** mea in pace cu fitzele tale de mare proprietar de opel care e un cacat de masina defapt scuze masina saracului in germania
care iti e pb cu loganul crezi ca daca unii sunt soferi prosti si au logan gata acum tot trebuie sa intram in aceasi oala ???
mai gandeste ca vad ca esti om cu banii dar gandesti ca o ****
si sa stii ca am aproape 130 mii km cu un logan 1.6 si pana acum nu mia picat nimic si sincer nu am fost prea cuminte cu el asa ca te rog frumos nu mai ridicati atata in slavi masinile straine
hai la revedere
Ai putea sa te abtii de la injurii, frustratule! Si mai esti si 'observator' 4tuning! Rusine! Daca nu esti in stare sa ramai obiectiv (si dupa cum vad ai si idei preconcepute) mai bine taci! Esti o rusine pentu 4tuning ca iti permiti sa spui astfel de chestii ca si oficial al 4tuning!
Loganul ar trebui sa ramana sub 10mii euro ca sa nu mai comenteze nimeni nimic.
P.S. am ras copios la mesajul tau mwahahahaha :P
razvanoltu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -