Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

View Poll Results: Ce alegi?
Opel Astra/Kadett 14 35.90%
Volkswagen Golf/Vento/Bora/Jetta 28 71.79%
Multiple Choice Poll. Voters: 39. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-08-10, 15:45   #1
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Opel Astra/Kadett vs. Volkswagen Golf

Cred ca batalia asta se da de prea mult timp. Am mai gasit threat-uri gen "golf 3 gti vs. astra f gsi"; "golf 4 vs. astra g"; etc. Eu incerc sa cuprind majoritatea modelelor si sa las batalia sa se dea cu toate, adica:

Opel Kadett D vs. Volkswagen Golf 1
Opel Kadett E vs. Volkswagen Golf 2
Opel Astra F vs. Volkswagen Golf 3
Opel Astra G vs. Volkswagen Golf 4
Opel Astra H vs. Volkswagen Golf 5
Opel Astra J vs. Volkswagen golf 6
Opel Astra/Kadett Caravan vs. Volkswagen Golf Caravan
Opel Astra/Kadett sedan vs. Volkswagen Jetta/Vento/Bora
etc.


Se vor compara doar pe baza unor motorizari si caroserii asemanatoare, batalia se da in functie de design, fiabilitate, manevrabilitate, putere, top speed, raport calitate/pret, posibilitate de tuning (interior, exterior, la motor, audio, nu conteaza).

Fara:
-comparatii de genul "da un golf 3 vr6 bate un kadett de 1.6 diesel imediat" (desi nu cred ca e cazul sa precizez)
-replici de genul "golf e masina copilariei mele, mi-as lua golf indiferent de orice, e cel mai tare"
-clisee gen "ce e volkswagen e volkswagen, opel a avut si motoare de isuzu si toate prostiile, acum cica ar fi de fiat"

Se vor exclude modele gen Golf Plus, Golf II Country, etc. (cele ce nu au un model asemenator in cadrul opozitiei)
Se permit comparatii de genul "Astra arata de 4 ori mai bine, golful nu-mi place deloc"


Am sa dau posibilitatea de a vota pe amandoua



Sa inceapa lupta !!!!!
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 15:47   #2
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Opel Astra/Kadett vs. Volkswagen Golf

Topicul asta trebuia facut la sectiunea Versus.
https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html aici.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 15:50   #3
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Opel Astra/Kadett vs. Volkswagen Golf

da, asa-i acolo vroiam sa il bag
greseala mea...
si doar am fost atat de ingrijorat sa nu gresesc nimic

Rog frumos un moderator sa il mute
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 16:56   #4
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Opel Astra/Kadett vs. Volkswagen Golf

Golf a avut tot timpul aceeasi caroserie de "baza" ,designul nu s-a schimbat enorm (ma refer la liniile caroseriei) si traditia continua de 36 de ani..la Opel denumirea Kadett s-a transformat in Astra..just saying,ca sa citez un coleg de pe 4T.
Poate sunt eu subiectiv,deoarece nu am avut Opel pana acum si am fost mereu fan Golf,dar Kadetturile vechi ,daca le pui un SFI 2.0 16v pe ele se bat de la egal la egal cu VR6 de pe Golf 3 sa zicem
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 18:00   #5
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Opel Astra/Kadett vs. Volkswagen Golf

da, dar in cadrul vauxhall nu a existat denumirea "kadett" a fost "astra" mereu

plus ca modelele de kadett E si D se regasesc la multe firme (pontiac, opel, chevrolet, vauxhall, Shinjin, daewoo) in functie de locul in care sa exportat, ca traditie deci e mai mare la astra..., intradevar golf ideea caroseriei

Last edited by ZaNe94; 29-08-10 at 18:03.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 23:58   #6
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Re: Opel Astra/Kadett vs. Volkswagen Golf

Am avut şi Astra F 1,6 16v şi Kadett E 1,4. Iar tata folosea ca maşină de muncă un golf 3 1,8 deci vorbesc din proprie experienţă. Nici una din cele 3 nu ne-a lăsat vreodata în drum, nici măcar vechitura de Kadett. Maşinile erau cam neîngrijite fiind folosite pentru muncă şi nu le menajam, trăgeam de ele cât puteam.

Astra şi Kadett aveau marea problemă cu rugina, dar pe partea mecanică nu au pus cine ştie ce probleme. Cu Golful nu am avut mari probleme, în afară de câteva puncte de rugină. Un alt lucru care nu mi-a plăcut la golf a fost motorul cam mare pentru cei 75 de cai care ii oferea şi consumul care era şi el destul de mare.
Ce mi-a plăcut la aceste maşini era simplitatea lor, simplu şi fiabil, fără prostii inutile.

Dacă ne referim la modelele actuale, aleg Golf 6, Astra J se pierde în peisaj, parcă este doar o maşină coreeana fără nimic special, dacă am jignit vre-un posesor de Astra J îmi cer scuze.
Dacă ne referim la modelele vechi aleg Opel, mie cel puţin mi-a făcut o plăcere mai mare să le conduc decât modelele celor de la VW.

Last edited by procos; 30-08-10 at 00:00.
procos is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 10:07   #7
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Opel Astra/Kadett vs. Volkswagen Golf

de acord 1.8 benzina 75 cai e slab la fel ca si 1.9 TD 75 cai.Dar macar au fost niste motoare foarte fiabile..
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 11:11   #8
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Re: Opel Astra/Kadett vs. Volkswagen Golf

@golf3diesel: Ca fiabilitate chiar nu aveam ce comenta, 220k km (nu se ştie cât de reali) şi nu dădea semne de oboseală.
procos is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 18:47   #9
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Opel Astra/Kadett vs. Volkswagen Golf

muta cineva topicul asta?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 19:47   #10
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Opel Astra/Kadett vs. Volkswagen Golf

Ii da cineva delete la topicul asta?
The_Mask is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -