Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-10, 11:34   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Unhappy Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Salonul Auto de la Moscova a adus o surpriza... interesanta. Dacia Logan MCV va purta sigla Lasa se pare, intr-o masina identica, ce se va numi Lada R90. Nu-i de mirare si nu e niciun furt, asa cum fac chinezii, pentru ca producatorul rus, Avto VAZ, este detinut in procent de 25% de catre grupul Renault-Nissan.



Ne-am pierdut identitatea complet din pacate. Sau nu am avut-o niciodata? De fapt da, asa este, nu am avut niciodata identitate, incepand cu vechiile modele Dacia 1100 si Dacia 1310 care erau de fapt niste Renault-uri. Dar Dacia Logan a fost prima masina care nu era copiata, era productie proprie, era a noastra, era romaneasca!


Odata cu apartenenta la giganti precum grupul Nissan-Renault, vin si beneficii dar si dezavantaje. Renault a salvat compania prin investitiile sale, asa s-au nascut Logan, Sandero si Duster. Insa de bine ce au debutat cu sigla Dacia, acum s-au pierdut in toata lumea cu diverse embleme, de Renault sau Nissan. Iata acum ca Dacia va mai fi "inchiriata pentru o noapte" de catre rusnacii de la Lada.


In cadrul expozitie auto de la Moscova, Lada a prezentat modelul intitulat Proiect R90, pe baza lui Logan MCV. Mai precis, compania rusa AvtoVAZ, producatorul masinilor Lada, a prezentat in premiera la Salonul Auto de la Moscova modelul Lada R90, bazat pe Logan MCV cu sapte locuri. Productia este programata pentru primavara anului 2011.






Avand scaunele rabatabile, R90 se poate transforma cu usurinta dintr-un turism de familie intr-un caraus pentru bagaje mari. Masina este echipata cu sistem de ajustare pe inaltime a scaunului soferului si a volanului, aer conditionat, radio CD cu MP3.



In materie de siguranta, Lada R90 are centuri de siguranta in trei puncte, airbaguri pentru sofer si pasagerul din dreapta, airbaguri laterale, sistem de prindere ISOFIX si ABS.





Asadar, prima mandrie a tarii noastre, Dacia Logan, cu bunele si relele sale, dar care a pus Romania pe harta, este in prag de pierdere si disparitie. Dacia nu mai are identitate din pacate, este doar o masina de consum, o masina de imprumut, un brand care este la cheremul celor care au bagat bani in el, o masina care schimba siglele auto in functie de piata financiara. Un model Alfa Romeo sau BMW nu si-a vandut niciodata "sufletul" pentru o alta sigla. Dar, din nou, comparatia Daciei, la fel ca si orice altceva romanesc, cu ceva din afara, este complet inutila.


Succes Lada!



Lada R90
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro


Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 11:52   #2
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

hahahahaha =)))) cum frate Lada mama cata mandrie nationala...................
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 11:59   #3
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

"" Dar Dacia Logan a fost prima masina care nu era copiata, era productie proprie, era a noastra, era romaneasca! "" == eu as zice ca e o masina conceputa de ren-niss si fabricata si in RO.

concept RO poti sa zici de liberta, pick-up de 4 usi, nova, poate solenza dar dja era renault acolo.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 12:01   #4
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

ma refeream ca am ajuns in asa hal incat sa avem sigla de la rusi...sa fim seriosi noi macar suntem francofoni nu se compara Renault cu Lada ce naiba...
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 12:31   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
"" Dar Dacia Logan a fost prima masina care nu era copiata, era productie proprie, era a noastra, era romaneasca! "" == eu as zice ca e o masina conceputa de ren-niss si fabricata si in RO.

concept RO poti sa zici de liberta, pick-up de 4 usi, nova, poate solenza dar dja era renault acolo.
De fapt si Nova a fost inspirata dupa Peugeot 309 parca.
Imi place numele "proiect r90" halal proiect, masina asta circula de ceva ani pe strazi
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 12:58   #6
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

amphetamine @ nova e o tiganie / furaciune tipica de oameni puturosi.
este un renault 11 cu lateralele de fiat uno prima serie / duna. d aici si mizeria aia de la balamalele hayonului lipita cu mastic, infiltratii de apa, hayoane varza ca de, multa socotire d nervuri si ranforsari e greu dom'le...
a pus stroe p niste amarati sa faca din nimic o masina si fara sa le dea plata meritata, a iesit ce s-a vazut. ca sa nu mai discutam de nesimtirea insonorizarii / protectiei antirugina.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 13:09   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

face parte din strategia de piata...punem sigla unei marci consacrate in acea tara,ii dam alt nume,si toti nationalistii vor cumpara lada,skoda in functie de nationalitatea fiecaruia...
nu stiu de unde atata suparare,dar loganul berlina,mwc-ul si dusterul nu sunt dacii,sunt produse renault-nissan...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 13:19   #8
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
face parte din strategia de piata...punem sigla unei marci consacrate in acea tara,ii dam alt nume,si toti nationalistii vor cumpara lada,skoda in functie de nationalitatea fiecaruia...
nu stiu de unde atata suparare,dar loganul berlina,mwc-ul si dusterul nu sunt dacii,sunt produse renault-nissan...

Sunt Dacii, care au fost facute prima oara in Romania. Dacii care, corect, nu ar fi fost facute fara ajutorul si ideile francezilor. Dar e trist cand vezi ca aceeasi masina poarta 4 sigle diferite, nu? Mai ales dupa ce prima sigla a fost romaneasca.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 13:30   #9
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Sunt Dacii, care au fost facute prima oara in Romania. Dacii care, corect, nu ar fi fost facute fara ajutorul si ideile francezilor. Dar e trist cand vezi ca aceeasi masina poarta 4 sigle diferite, nu? Mai ales dupa ce prima sigla a fost romaneasca.

Cred ca in 2 ani,Dacia scoate modele noi,si Loganul berlina,mcv,pickup,inafara de Sandero,Duster..se va duce la Lada,adica Lada va produce Loganul facelift cu suroriile mcv,pickup,Dacia va produce Loganul 2.Asta cred ca e o strategie de a lor.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 13:45   #10
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Cred ca ar trebui unii pe aici sa nu mai comenteze atīt si sa tina cont ca daca n-ar fi fost Renault sa scoata Dacia din rahatul trecutului, marca Dacia n-ar mai exista de mult. Īn cel mai fericit caz, s-ar mai produce si īn ziua de azi berlina 1310 pe tehnica vintage.
Cred ca unii au cam uitat īn ce hal a fost marca Dacia īnainte de a fi preluata de Renault.

īn afara de asta, mai sīnt si alte marci de masini ce se vīnd sub diferite nume asa ca schimbarea numelor la masini nue nimic nou. O practica pīna si GM.

Ar trebui sa creasca putin mīndria nationala deoarece Dacia scoate Lada din rahat. ceea ce a produs Lada pīna acum, ruginaturile alea desalate, nu cred ca se pot numi masini.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 17:12   #11
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
ma refeream ca am ajuns in asa hal incat sa avem sigla de la rusi...sa fim seriosi noi macar suntem francofoni nu se compara Renault cu Lada ce naiba...
sa stii. noi suntem cu ani lumina peste rusi
dacia de cand a fost achizitionata de renaul nu prea mai e dacie....
macar sa ne mandrim ca prima data a aparut sub numele de dacia(made by renault)
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 18:34   #12
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Merita si Dacia sa ramana un brand cu imaginea proprie de marca dar pana la urma face parte din marea globalizare
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 08:07   #13
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
dacia de cand a fost achizitionata de renaul nu prea mai e dacie....
Tot Renault au fost si īnainte de achizitionare īncepīnd cu anul 1968.
Uiti ca daciile veci au fost licente Renault?
Ca au fost constient ciobanite cu materiale de proasta calitate īn era comunista e alt ceva. Know- How'ul de baza tot Renault a fost deci de puritate Dacia nu poate fi vorba nici la cele vechi.
Singura dacie 100% Romāneasca a fost Lastun-ul si nici decum Dacia 1100 / 1300
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 10:50   #14
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Singura dacie 100% Romāneasca a fost Lastun-ul si nici decum Dacia 1100 / 1300
si nici aia n-a fost 100% cu idei romanesti
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 12:39   #15
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
si nici aia n-a fost 100% cu idei romanesti
Nu e vorba de idei. Ideile se fura si asa. Daca ma uit de ex la noul kia suv si la duster, fira-s al naibi ca-s una si aceasi masina dar cu alt bot.

La lastun, treaba e, ca este 100% productie autohtona fara amestecuri de licente contra cost cu alti parteneri sau alte colaborari.
Ca baietii de la timisoara s-au inspirat de la fiat si alte exemplare vestice e alta mīncare de peste.

Ce ar mai fi......... e prototipul daciei "M" cu motor central dar si aia era o strut-o-camila Renault, Triumf, Fiat de nu mai sti-ai ce si cum.

Last edited by CyberCSX; 27-08-10 at 12:45.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -