Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-10, 10:52   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

Un Supercar pur-sange, o masina cu tractiune spate impinsa la limita de 600 de cai putere dintr-un motor 3.8 twin-turbo. O masina fabricata cu un singur scop - sa faca de rusine alte masini cu pretentii din aceeasi gama de pret. Noul McLaren va avea un pret de aproximativ 180.000 de Euro, cam cat un 458 Italia.

Ok, nu este masina de 2 milioane de Euro, cu 3 locuri si volan central. Nu este McLaren F1, ci este urmatoarea masina facuta de catre englezii de la Mec. Este vorba de o masina sport cu 2 locuri, o masina sport clasica, un motor turbo si tractiune spate. 600 de cai putere scosi dintr-un V8 de 3.8 litri cu doua turbine. O transmisie in 7 trepte si dublu-ambreiaj este capsuna de pe tort ce face ca acest mic monstru sa atinga o viteza de peste 350 km/h.





Absolut toata masina, de la sasiu, jante, butoanele de la geamuri, motorul, cutia si interiorul sunt facute "in casa". In casa McLaren, care nu a mai facut propria masina de la F1 incoace.





Printre noutatile cu care se mandreste Antony Sheriff, managerul McLaren, se numara un sasiu monococ din carbon, ce cantareste numai 80 de kg. Deasupra vine caroseria dintr-o bucata si gata masina! Asta inseamna rezistenta, greutate scazuta si aerodinamica de vis. Nimeni nu mai face asta!





La interior, unicul scop al masinii este placerea pentru condus si iti dai seama repede de asta. Fiecare scaun de sfoer este facut special pentru proprietar, volanul este reglabil in 10 directii, turometrul este piesa centrala de pe bord si padelele de pe volan sunt uimitoare. McLaren are un sistem nou de schimbat viteza, care simte cand te apropii sa bagi intr-o alta viteza.






In plus, masina este clar una de circuit ce poate merge si pe strada. McLaren poate sa-ti doteze masina cu 3 camere care sa inregistreze performanta ta pe circuit. Franele ceramice, evident, franeaza instantaneu, gata sa-ti scoata orbitele daca apesi prea tare, iar jantele, disponibile in 3 variante, cantaresc cam cat un kilogram de castraveti. Cele in 10 spite arata demential!


Oficialii de la McLaren au anuntat ca anul viitor au de gand sa produca 1000 de 12C si sa le vanda la un pret de aproximativ 250.000 de dolari.



Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 11:41   #2
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

arata foarte frumos acest supercar,dar cred vor sa il faca defapt unul civilizat nu hardcore cum este Mclaren F1..sper sa fabrice si un model care sa depaseasca 400 kmh
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 16:40   #3
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

ar fi extraordinar sa aiba jante de 1kg ))
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 22:27   #4
Vialy

Vicepresedinte Insane Racers

Stage 5
 
Vialy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 814
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[INSANE RACERS]
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

parca e avion ! super tare
Vialy is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 09:38   #5
Claw166

Stage 5
 
Claw166's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 609
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

Quote:
Supercarul suprem al momentului
suprem - nu prea cred, la 600 de cai. Parerea mea : Nu se compara cu McLaren F1 sau chiar cu Mercedes McLaren SLR
Claw166 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 10:17   #6
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

Quote:
Originally Posted by Claw166 View Post
suprem - nu prea cred, la 600 de cai. Parerea mea : Nu se compara cu McLaren F1 sau chiar cu Mercedes McLaren SLR
Supercar in comparatie cu LP570SV,458 Italia,Mercedes SLS,Porsche GT2 RS..McLaren au anuntat niste performante interesante 0-100 3 sec apropiate de Gumpert ,Noble M600 modele mult mai scumpe
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 10:35   #7
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

Quote:
Originally Posted by Claw166 View Post
suprem - nu prea cred, la 600 de cai. Parerea mea : Nu se compara cu McLaren F1 sau chiar cu Mercedes McLaren SLR
supercarul suprem al momentului.
F1 & SLR nu se mai fabrica si, mai mult de atat, cred ca ar fi corect sa ne limitam la gama de pret din care face parte. cu toate ca nu ma indoiesc ca e mai performanta si decat multe masini dintr-o clasa superioara.
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 12:30   #8
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
arata foarte frumos acest supercar,dar cred vor sa il faca defapt unul civilizat nu hardcore cum este Mclaren F1..sper sa fabrice si un model care sa depaseasca 400 kmh
La ce te ajuta ca depaseste 400km/h?
Mama ce instrumente de bord are nimic nu inteleg)
marian92 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 13:44   #9
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
arata foarte frumos acest supercar,dar cred vor sa il faca defapt unul civilizat nu hardcore cum este Mclaren F1..sper sa fabrice si un model care sa depaseasca 400 kmh
La ce iti trebe atata?
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 17:08   #10
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

mie personal nu imi trebuie atat(peste 400kmh), dar ma gandeam ca ar fi interesant ca Mclaren sa revina in batalie de top a masinilor +400 kmh F1 este o legenda inca..cea mai rapida masina de ""strada"" cu motor pe benzina aspirat.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 18:09   #11
Claw166

Stage 5
 
Claw166's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 609
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
supercarul suprem al momentului.
F1 & SLR nu se mai fabrica si, mai mult de atat, cred ca ar fi corect sa ne limitam la gama de pret din care face parte. cu toate ca nu ma indoiesc ca e mai performanta si decat multe masini dintr-o clasa superioara.
ok .. stiam ca F1 si SLR nu se mai fabrica , dar vroiam sa spun ca McLaren intotdeauna a ridicat stafeta, a fost acolo sus , cele doua modele facand istorie ( mai ales F1 ) , de aceea tind sa cred ca acest "MP4-12C" va fi doar un alt supercar ( ~200k ) , insa pe el va scrie "McLaren" .
Claw166 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 19:16   #12
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

Quote:
Originally Posted by Claw166 View Post
suprem - nu prea cred, la 600 de cai. Parerea mea : Nu se compara cu McLaren F1 sau chiar cu Mercedes McLaren SLR
Daca o sa aiba 900 de kg...o sa fie cam overkill.Pare super misto si nu este nici la pret din ala nesimtit.

LE:am fost optimist, 1,300 kg. Oricum nu este rau deloc, masina de 600 de cai biturbo care cantareste cat un golf ...
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 28-08-10 at 19:19.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 19:40   #13
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Daca o sa aiba 900 de kg...o sa fie cam overkill.Pare super misto si nu este nici la pret din ala nesimtit.

LE:am fost optimist, 1,300 kg. Oricum nu este rau deloc, masina de 600 de cai biturbo care cantareste cat un golf ...
de fapt, pe site-ul McLaren scrie 1.400 kg.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 20:19   #14
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
de fapt, pe site-ul McLaren scrie 1.400 kg.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 23:10   #15
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Supercarul suprem al momentului - McLaren MP4-12C in detaliu

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
de fapt, pe site-ul McLaren scrie 1.400 kg.
cam tot ca si golfu , golfu are 1445 kg(cu motorul de 2.0tdi)
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -